BYSTRA ŁAWKA I FURKOT – PĘTLA ZE SZCZYRBSKIEGO JEZIORA

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Kolejna propozycja wysokogórskiego szlaku (po Koprowym Wierchu) znad dobrze znanego nam Szczyrbskiego Jeziora. Trasa może niezbyt wymagająca technicznie, ale na pewno kondycyjnie już tak. Przyda też się obycie z ekspozycją, która miejscami (szczególnie w okolicy Furkotu) jest dość znaczna. Dodatkowo, na samej Bystrej Ławce oraz przy wodospadzie czeka nas krótki odcinek ubezpieczony łańcuchami.

Podczas tej wycieczki odwiedzimy dwie urokliwe doliny Młynicką i Furkotną oraz zajrzymy nad Wodospad Skok, który jest jednym z najpiękniejszych w Tatrach. Przede wszystkim jednak nacieszymy oko kapitalnymi panoramami. Z przełęczy widok jest ograniczony, ale jeśli zdecydujecie się wejść na Furkot, to całe Tatry macie jak na tacy! Zapraszam do relacji!


Szczyrbskie Jezioro – dojazd i parking

Dojazd z Krakowa do Szczyrbskiego Jeziora zajął na około 2:45 h. Kierowaliśmy się przez Łysą Polanę na tzw. Drogę Wolności, która początkowo oznaczona jest nr 66, a następnie za Tatrzańską Kotliną przeobraża się w 537. Z parkowaniem nie ma problemów, dostępnych jest kilka parkingów. My osobiście zdecydowaliśmy się zaparkować na tzw. Centralne Parkovisko. Koszt parkingu za cały dzień to 5.50 €. Opłatę uiszcza się w parkometrach zlokalizowanych na terenie parkingu.

Przez Szczyrbskie Jezioro przebiega również linia kolejki elektrycznej (elektriczka). Jeśli spędzacie wakacje w innym ośrodku w Tatrach Słowackich, to warto podróżować właśnie tym środkiem transportu. Koszt biletu waha się w zależności od trasy od 1 do 2,20 €.

Bystra Ławka – jaki wariant szlaku wybraliśmy?

Tutaj sprawa wygląda bardzo prosto. Opcje są dwie – albo wchodzimy Doliną Młynicką żółty szlakiem, albo czerwonym i żółtym prowadzącym przez Dolinę Furkotną. Osobiście, zdecydowanie bardziej polecam wariant nr 1, ze względu na fakt, iż cięższe podejście szlak funduje nam po stronie Doliny Młynickiej, a trudności jak już wiemy lepiej pokonywać „pod górę”. Podobnie jest na przykład ze szlakiem na Szpiglasowy Wierch, gdzie zawsze doradzam wejście od strony Doliny Pięciu Stawów, a zejście w kierunku Morskiego Oka.

PS. O szlaku na Furkot (2402 m n.p.m.) na razie nie wspominam, ponieważ oficjalnie nie istnieje. Natomiast, jeśli zobaczycie „na żywo” tą mega wydeptaną ścieżkę zaznaczoną przez mnie na mapie kolorem czerwonym, to obstawiam, że podobnie jak my jej się nie oprzecie. Ścieżka ta zaprowadzi Was najpierw na Bystry Przechód (2372 m n.p.m.), a następnie zaprowadzi nam szczyt, który swoim widokiem obejmuje większość ważnych szczytów tatrzańskich. Na pewno Was zachwyci!

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając w Tatry na Słowację koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tam płatne. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso)

Szczyrbskie Jezioro (1346 m n.p.m.) to najwyżej położona miejscowość tatrzańska. Wzięła ona swoją nazwę od położonego tutaj jeziora, a w 1885 roku uzyskała nawet status uzdrowiska. Pierwsze, co rzuciło nam się w oczy po przyjeździe to wysoko rozwinięta infrastruktura. Pełno tutaj hoteli, pensjonatów, uzdrowisk i knajpek z jedzeniem. Wokół jeziora poprowadzono spacerową ścieżkę, której przejście jej zajmuje około 30 -40 minut.

My jednak nie mamy dzisiaj czasu na takie wycieczki i już po 10 minutach meldujemy się przy pierwszym rozwidleniu szlaków Rázcestie pred Heliosom (1350 m n.p.m.). W miejscu tym na prawo odchodzi czerwony szlak na Koprowy Wierch, natomiast na lewo – żółty, którym będziemy podążać na Bystrą Ławkę (Bystrá lávka).

Dolina Młynicka – w stronę Wodospadu Skok

Mijamy kompleks skoczni narciarskich, które zostały zbudowane z myślą o mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 1970 roku i szybko trafiamy na leśny trakt, który prowadzi nas przez dolne piętro Doliny Młynickiej. Oprócz kamieni i wszechobecnych korzeni towarzyszy nam sylwetka Młynickiego (2301 m n.p.m.) i Skrajnego Soliska (2117 m n.p.m.), a następnie charakterystycznego Szczyrbskiego Szczytu (2382 m n.p.m.).

Kolejno wkraczamy w piętro bujnej kosodrzewiny, która odsłania wszystko, co najlepsze. Na początek Grań Baszt, w której skład wchodzi m.in. Skrajna Baszta, czyli Patria (2203 m n.p.m.), Mała Baszta (2288 m n.p.m.), Pośrednia Baszta (2374 m n.p.m.) oraz Szatan (2421 m n.p.m.). Przede wszystkim naszym oczom ukazuje się jednak okazały próg Doliny Młynickiej, z którego opada jedyny w swoim rodzaju Wodospad Skok. Po mniej więcej 1:10 h stoimy u jego wrót, schładzając się w Stawie pod Skokiem (Pliesko pod Skokom). Warto w tym miejscu dodać, że wodospad dla sporej części turystów jest celem samym w sobie i trasy prowadzące na niego są otwarte cały rok. Powyżej natomiast czynna są już tylko w okresie letnim, trwającym na Słowacji od 15 czerwca do 1 listopada.

Wodospad Skok – przekraczamy próg doliny

Cały czas spoglądając na imponujące ściany wodospadu obchodzimy go z lewej strony. Teraz czeka nas odcinek, na którym trzeba się skupić (szczególnie, jeśli przychodzi nam wędrować podczas deszczowej aury). Wyślizgane płyty skalne i dość spora ekspozycja sprawiają, że trzeba się mieć na baczności. Przy suchej skale część rozwieszonych tu łańcuchów raczej się nie przyda, ale na pewno dobrze, że tam są. Warunki w Tatrach często zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego w razie ulewy lepiej mieć się czego złapać.

Po krótkim, choć intensywnym podejściu przekraczamy w końcu dolny próg Doliny Młynickiej. Dochodzimy do wypłaszczenia, w którym zatopiony jest Staw nad Skokiem (Pleso nad Skokom). Zlokalizowany jest on na Zadniej Polanie, na wysokości 1801 m n.p.m. Wokoło widoki wynagradzają wszelkie trudy wspinaczki – szczególnie dostojnie prezentuje się Szczyrbski Szczyt (2382 m n.p.m.).

Capi Staw – podejście na największy staw Doliny Młynickiej

Staw nad Skokiem obchodzimy z lewej strony. Cały czas, mniejszymi i większymi zakosami wspinamy się rozległą Zadnią Polaną (Zadná pol’ana), powoli nabierając wysokości. Otoczenie nabiera surowości, wspinamy się po różnej maści głazach i kamieniach, które w większości należą do tych wygodnych. Trudności technicznych nie napotkamy tu żadnych.

Chwilę przed finalnym podejściem nad Capi Staw znajduje się ogromny głaz, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą najtragiczniejszą katastrofę lotniczą w Tatrach. W 1979 roku rozbił się tu helikopter Mi-8 Horskiej záchrannej służby, która została wezwana, aby nieść pomoc niemieckiej turystce. W wyniku katastrofy zginęło dwóch członków załogi oraz pięciu ratowników HZS. Przeżył drugi pilot i ratownik HZS Ladislav Janiga, Na miejscu tragedii cały czas znajdują się strzępy rozbitej maszyny.

Furkot – pozaszlakowy rarytas

Nad Capi Staw (Capie pleso) dostajemy się po około 45 minutach wejścia znad Stawu nad Skokiem. Jest to największy staw Doliny Młynickiej, którego wysokogórskie otoczenie skłania do zatrzymania się i delektowania widokami na Furkot (2402 m n.p.m.), Szczyrbski Szczyt (2382 m n.p.m.) oraz Hruby Wierch (2429 m n.p.m.). Dostrzegamy też bardzo dobrze widoczny żółty szlak na Bystrą Ławkę, który prowadzi wygodnymi, kamiennymi stopniami.

Tętno wyraźnie przyspiesza, a wraz nim otwierają się co raz to pokaźniejsze panoramy na tatrzańskie szczyty. Po chwili pokazuje się też położony nieco wyżej od Capiego Stawu – Kolisty Staw (Okrúhle pleso), który położony jest na wysokości 2100 m n.p.m. Po pokonaniu kilku zakosów oraz kilkudziesięciu metrów przewyższenia stajemy przed głazem oznaczonym napisami „STOP”. W tym oto miejscu jak na dłoni dostrzegamy otwarty niegdyś szlak na Bystry Przechód (Bystré sedlo) i stajemy przed wyborem: tylko Bystra Ławka na legalu, czy może coś więcej?

Wybór był dość prosty. Momentalnie jesteśmy już w sypkim i stromym żlebie, który wyprowadzi nas zaraz w okolice Furkotu (2402 m n.p.m.). Musicie pamiętać jednak, że wedle prawa takie wejście jest niezgodne z regulaminem TANAP-u i jeśli się na nie zdecydujecie to zdobywacie go na własną odpowiedzialność. Droga na Furkot zajęła nam nie więcej niż 15 minut. Czas na rozkoszowanie się kapitalnymi panoramami (jedne z lepszych, jakie kiedykolwiek widziałem w Tatrach).

Furkot – panoramy ze szczytu

Furkot (Furkotský štít) wznosi się na wysokość 2402 m n.p.m. i jest fantastycznym punktem widokowym. Czego tu nie widać! Mamy m.in. Dolinę Niewcyrka z Krywaniem (2494 m n.p.m.), Krótką (2375 m n.p.m.) oraz Ostrą (2351 m n.p.m.). Na Doliną Furkotną natomiast dominuje Wielkie Solisko (2413 m n.p.m.) oraz Liptowskie Turnie. W dole szklą się Furkotne Stawy. Na północy, prawie jak na wyciągnięcie ręki mamy Hruby Wierch (2429 m n.p.m.), a na północnym – wschodzie potężny masyw Szczyrbskiego Szczytu (2382 m n.p.m.).

Wschód zarezerwowany jest dla fenomenalnej Grani Baszt z takimi przedstawicielami jak: Wielka Capia Turnia (2364 m n.p.m.), Zadnia Baszta (2380 m n.p.m.), Diabla Turnia (2350 m n.p.m.), Diablowina (2390 m n.p.m.), Szatan (2421 m n.p.m.), Szatania Turnia (2410 m n.p.m.), Pośrednia Baszta (2374 m n.p.m.) oraz Skrajna Baszta (2203 m n.p.m.). Na koniec nie można też zapomnieć o takich perełkach jak Lodowy Szczyt, Gerlach, Łomnica, Rysy, Wysoka czy Mięguszowieckie Szczyty. W oddali dostrzegamy też m.in. Szpiglasowy Wierch, Koprowy Wierch, Czerwone Wierchy, a nawet Kasprowy Wierch i Giewont!

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Bystra Ławka – ostateczne starcie

Po zrobieniu miliona zdjęć, schodzimy z Furkotu wprost na Bystry Przechód (2314 m n.p.m.). Żeby jeszcze urozmaicić sobie wycieczkę postanawiamy nie wracać tą samą trasą, tylko kontynuować wycieczkę granią i zejść w miejscu, gdzie swój początek ma kominek wyprowadzający na siodło Bystrej Ławki. Momentami „lufa” jest niczego sobie, dlatego schodzimy bardzo ostrożnie i powoli.

Po około 15 minutach jesteśmy już u wrót Bystrej Ławki. Do pokonania czeka nas kominek ubezpieczony w ciąg łańcuchów. Nie ma ich jednak dużo i skały są dobrze wyprofilowane, dlatego kilka sprawnych podciągnięć i jesteśmy na przełęczy! To krótkie podejście przy dobrej pogodzie nikomu nie powinno przysporzyć trudności.

Bystra Ławka – okienko na tatrzański świat

Bystra Ławka (Bystrá lávka) to bardzo wąską przełęcz, która oddziela Furkot od Wielkiego Soliska. Bardzo często mylona jest z przełęczą odwiedzoną przez nas przed momentem tj. Bystrym Przechodem (Bystré sedlo). Zdecydowanie nie polecam dłuższego postoju w tym miejscu, ponieważ jest tu bardzo mało przestrzeni, szybko robią się zatory i frustracja własna i innych turystów gwarantowana. Dlatego lepiej zejść trochę niżej i uzupełnić węglowodany nad jednym z Furkotnych Stawów.

Jak przełęcz wąska, to i widoki nie powalają. Panoramy są bardzo mocno ograniczone, ale z łatwością dostrzegamy Koprowy Wierch, Mięguszowieckie Szczyty, Szczyrbski Szczyt czy Kolisty Staw. Z drugiej strony natomiast widoki obejmują imponujące ramię Krywania, Liptowskie Turnie i oczywiście Furkotne Stawy.

Bystra Ławka – zejście Doliną Furkotną do Szczyrbskiego Jeziora

Jak myśleliście, że koniec z łańcuchami na dzisiaj, to jesteście w błędzie. Po stronie Doliny Furkotnej też rozpięte jest trochę żelastwa z uwagi na to, iż stromizna jest znaczna. Dodatkowym utrudnieniem są osuwające się kamienie, dzięki którym nasze kolana czują, że żyją. Wędrując obszernym piarżyskiem kolejno dostajemy się nad Wyżni Wielki Furkotny Staw (Vyšné Wahlenbergove pleso) i chwilę później nad Niżni Wielki Furkotny Staw (Nižné Wahlenbergovo pleso).

Dalej ścieżka wyraźnie łagodnieje, wprowadzając nas dość szybko w piętro kosodrzewiny. Zatrzymujemy się przy drogowskazie na Škutnastá polanę (1769 m n.p.m.), gdzie krzyżuje się szlak żółty, którym wędrujemy ze szlakiem niebieskim prowadzącym do Chaty pod Soliskiem (1830 m n.p.m.). I tu wpadamy na świetny pomysł, aby jeszcze dzisiaj wdrapać się na Skrajne Solisko (Predné Solisko). Ale o tym już w kolejnej relacji! Stay tuned!

Bystra Ławka i Furkot – ciekawostki i informacje praktyczne

  • jadąc w Tatry na Słowację pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tutaj płatne. My ubezpieczenie najczęściej kupujemy przy użyciu tego kalkulatora: LINK TUTAJ
  • parking w Szczyrbskim Jeziorze kosztuje 5.50 € za cały dzień
  • wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowowego (Tatranský národný park, TANAP) jest bezpłatny
  • numer alarmowy do HZS (słowacki TOPR) – 18 300
  • wędrówka zajęła nam 5:00 h z odpoczynkami (do drogowskazu na Škutnastej polanie)
  • Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) jest drugim co do wielkości po stronie słowackiej. Palmę pierwszeństwa dzierży Wielki Hińczowy Staw (Veľké Hincovo pleso)
  • szlak na Bystrą Ławkę jest zamknięty od 1 listopada do 15 czerwca (możliwe jest dojście wyłącznie do Wodospadu Skok)

Podsumowanie

Sama Bystra Ławka nie rzuca na kolana, ale żółty szlak na nią prowadzący jest kapitalny, jeśli chodzi o rozległe panoramy na wiele tatrzańskich szczytów. Ponadto, jeśli zdecydujecie się delikatnie zboczyć z trasy, to na Furkocie przeżyjecie istną eksplozję widoków. Gerlach, Łomnica, Lodowy Szczyt, Mięguszowieckie Szczyty, Wysoka, Rysy, Koprowy Wierch, Szpiglasowy Wierch, Krywań, Grań Baszt czy Wielkie Solisko, to tylko kilka przykładów szczytów, które możemy stamtąd podziwiać!

Osobiście polecamy pętle ze Szczyrbskiego Jeziora – podejście urokliwą Doliną Młynicką i zejście surową i kameralną Doliną Furkotną. Po drodze zobaczycie jeden z piękniejszych wodospadów oraz kilka tatrzańskich stawów, z których najbardziej lubimy Capi Staw oraz Wyżni Wielki Furkotny Staw.


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ

Ten blog wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuję Dowiedz się więcej