JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ I

Dolina Kościeliska jest znana niewątpliwie każdemu miłośnikowi gór. Góromaniacy podziwiają ją przede wszystkim za niezwykłe formy skalne i piękne krajobrazy. Na szczególną uwagę zasługują jednak jej mroczne jaskinie. Ich zwiedzanie to kapitalna propozycja na kilkugodzinną wycieczkę, również w deszczowy dzień. Nie sposób też nie połączyć jej z wejściem nad Smreczyński Staw.

Ze względu na obszerność materiałów postanowiłem podzielić relację z wyprawy na 2 części. W pierwszej chciałbym zaprezentować Wam Jaskinię Mroźną, Wąwóz Kraków i Smoczą Jamę, w drugiej natomiast: Jaskinię Raptawicką, Jaskinię Mylną oraz dodatkowo wybierzemy się razem nad urokliwy Smreczyński Staw. Zapraszam do lektury!


Trasa i profil wysokości

Dojazd z Zakopanego

Do Kir kursują liczne busy odjeżdżające z rejonu dworca PKP m.in. nr 59, 64, 105 i 106. Dla zmotoryzowanych jest tutaj natomiast rozległy parking, na którym za 30 PLN można zostawić auto na cały dzień. Koszt przejazdu z Zakopanego do Kir to 6 PLN, podróż trwa około 20 minut.

Rozkład jazdy busów: TUTAJ 


Kiry – Polana Chochołowska

Pochmurny, czerwcowy poranek, meldujemy się wcześnie na parkingu przy wejściu do Doliny Kościeliskej. Ogólnie rzecz biorąc, Tatry Zachodnie są naszym pierwszorzędnym celem z uwagi na chęć stopniowania trudności pojawiających się na szlakach w Tatrach. Dolina Pięciu Stawów, o której pisałem w poprzednim poście, jest małym wyjątkiem od tej reguły.

Zielony szlak prowadzi nas początkowo po bardzo rozległej polanie – Wyżniej Kirze Miętusiej (962 m n.p.m.). To tutaj prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a turyści mają możliwość kupna oscypków i bundzu w miejscowych bacówkach.

Po kilku minutach marszu docieramy do pierwszego rozwidlenia szlaku. Mamy możliwość dalszego wędrowania zielonym szlakiem (co w rzeczywistości robimy), czarny szlak to Droga nad Reglami prowadząca na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.), zaś czerwony zaprowadzi nas aż na Czerwone Wierchy (Ciemniak – 2096 m n.p.m.).

Stare Kościeliska

Po przejściu niewielkiej Cudakowej Polany wędrujemy dalej wzdłuż Potoku Kościeliskiego, aż w końcu docieramy do kolejnej już polany – Stare Kościeliska (970 m n.p.m.). Polana ta stanowiła w czasach świetności istotny ośrodek przemysłowy w tym rejonie. Znajdowały się tutaj: huta miedzi (później huta żelaza i zakład metalurgiczny), tartak, kuźnia, karczma, domy dla robotników, leśniczówka i drewniany kościółek. Do dnia dzisiejszego ostały się wyłącznie pozostałości po piecu hutniczym, na których znajduje się pamiątkowa tablica.

Lodowe Źródło

Lodowe Źródło to kolejne miejsce, w którym krzyżują się szlaki turystyczne. Niebieski (w prawo) odbija na Halę Stoły, którą odpuszczamy sobie podczas dzisiejszej wyprawy oraz czarny (w lewo) wprost do Jaskini Mroźnej, która jest naszym następnym celem.

Droga do Jaskini Mroźnej jest stosunkowo męczącą, w przeważającej części wiedzie przez las, a my nabieramy wysokości krocząc po kamiennych, ułożonych stopniach.

Jaskinia Mroźna

Po ok. 30 minutach mozolnego podejścia docieramy ostatecznie do drewnianej budki, w której sprzedawane są bilety do jaskini (cena biletu: 4 PLN, dzieci do 6 lat wchodzą za darmo). Jaskinia Mroźna została odkryta w 1934 roku przez Stefa Zwolińskiego i Jerzego Zahorskiego, a 12 lipca 1953 roku została udostępniona do zwiedzania turystom. Jest to jedyna jaskinia w polskiej części Tatr, która posiada sztuczne oświetlenie i bardzo dobrze zorganizowaną trasę zwiedzania (liczne metalowe poręcze i stopnie). Warto w tym miejscu również dodać, że jaskinia czynna jest od 26 kwietnia do 30 października w godz. 9:00 – 17:00.

Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 6°C, stąd nie zaszkodzi zarzucić na siebie przed wejściem cieplejsze ubranie. Sporadycznie tylko zdarzyło się, że musieliśmy się schylić z uwagi na wąskie i ciasne przejście. Generalnie jednak jaskinia charakteryzuje się bardzo łatwą dostępnością i nie przysparza trudności technicznych. Wiąże się to niestety z dużą jej popularnością, co przekłada się na częste kolejki przy wejściu (zwłaszcza w okresie letnim).

Wielka Komora w Jaskini Mroźnej

Wielka Komora to największe pomieszczenie jaskini (wymiary: 25 x 10 m i wysokość dochodząca w najwyższym miejscu do 10 m). Kolejno mijamy na swojej drodze sztucznie utworzony zbiornik wodny – Sabałowe Jeziorko i docieramy do Sali Pochyłej zawierającej Piaskowe Stawki. Poprzez następny przekop dostajemy się ostatecznie do Komory Wstępnej, skąd już tylko kilka metrów dzieli nas od wyjścia w okolicach Skały Sowa.

Wylot Jaskinii Mroźnej

Przejście całej jaskini zajęło nam ok. 30 minut. Patrząc z perspektywy czasu, Jaskini Mroźna nie ma dużo do zaoferowania. Zawsze jest to oczywiście jakieś urozmaicenie wędrówki po Dolinie Kościeliskiej, ale szału nie ma i na kolana na pewno mnie nie powaliło. Zdecydowanie ciekawsze atrakcje czekają na nas później.

Szlak od wylotu jaskini jest bardzo przyjemny – schodzimy po drewnianych schodach wprost do Polany Pisanej (1018 m n.p.m.), która oddalona jest o ok. 20 minut drogi.

Polana Pisana

Polana Pisana to idealne miejsce na śniadanie w czasie przerwy w wędrówce. Jest ona otoczona jest licznymi skalistymi turniami we wnętrzu, których znajduje się wiele jaskiń. To tutaj też zlokalizowany jest końcowy przystanek dorożek konnych, które kursują od wejścia do Doliny Kościeliskiej w Kirach. W bliskiej odległości od Polany Pisanej znajduje się również początek żółtego szlaku odbijającego w lewo i prowadzącego do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków.

Wąwóz Kraków

Aby dojść do Smoczej Jamy musimy przejść niezwykle malowniczą, boczną odnogą Doliny Kościeliskiej. Wąwóz Kraków, bo to o nim mowa jest uważany za najpiękniejszy wąwóz w Tatrach Zachodnich. Przecina on stoki masywu Ciemniaka i Upłazińskiej Kopy. Ma aż 3 km długości, ale tylko niewielka część wąwozu udostępniona została turystycznie (pozostała część znajduje się pod ścisłą ochroną). Będąc w tym miejscu nie sposób nie odczuć roztaczającej się aury tajemniczości i niezwykłości. Dolina Kościeliska jest pełna takich miejsc.

Nazwa wąwozu wzięła się z podobieństwa zaobserwowanego przez górali, którzy odwiedzali Kraków. To właśnie dawna stolica Polski i jej wąskie uliczki przypominały im różne formacje znajdujące się w wąwozie. Stąd też znajdziemy tu: Ratusz, Kościół, Wawel czy też Smoczą Jamę.

Wędrując dalej dochodzimy po kilku minutach do charakterystycznego rozszerzenia wąwozu (tzw. Rynku), gdzie podziwiać możemy metalową drabinkę prowadzącą prosto do wejścia do Smoczej Jamy. Drabinka usytuowana jest prawie pionowo, dlatego też warto zachować wzmożoną ostrożność, szczególnie, jeśli nie miało się do tej pory do czynienia z żelastwem na szlaku.

Smocza Jama

Do jaskini wchodzimy przez charakterystyczny, szeroki otwór. Obowiązkowo przyda nam się latarka, a najlepiej czołówka, ponieważ prowadzący przez nią szlak jest ubezpieczony łańcuchami i muszę przyznać, że jest on relatywnie stromy i problematyczny. Problematyczny głównie przez to, iż wewnątrz jaskini jest mokro i ślisko oraz ciężko znaleźć dogodne stopnie pomagające przy wspinaczce.

Smocza Jama zlokalizowana jest na wysokości 1100 m n.p.m. i stanowi w rzeczywistości 44 – metrowy tunel wyżłobiony w skale. Jej przejście nie powinno Wam zająć więcej niż 10 minut. Po jej przejściu skręcamy żółtym szlakiem w prawo, kierując się z powrotem do Doliny Kościeliskiej.

Koniec pierwszej części …

W tym miejscu kończę pierwszą część naszej wycieczki. Mam nadzieję, że Wam się podobało i nie zanudziliście się na śmierć. Już w następnym tygodniu dalsza relacja, w której opowiem o Jaskini Mylnej i Raptawickiej oraz wybierzemy się nad urokliwy Smreczyński Staw. Dolina Kościeliska i jej jaskinie to cały czas otwarty temat!

Do zobaczenia na szlaku!


Jeśli uważasz, że będąc tu znalazłeś niezbędną wiedzę, inspirację do wyjazdu, praktyczne wskazówki czy odpowiedź na nurtujące Cię pytanie, to będę niezwykle wdzięczny za symboliczny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki. Dziękuje!

Related posts

WYSOKA KOPA – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

SKOPIEC – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

JAKIE SZLAKI W TATRACH NA DESZCZOWE DNI? 10 CIEKAWYCH TRAS

19 komentarzy

Jaskinie Doliny Kościeliskiej i Smreczyński Staw – część II – ONE STEP FORWARD 3 sierpnia 2017 - 18:22
[…] W pierwszej części relacji mieliście okazję poczytać co nieco o Jaskini Mroźnej, Smoczej Jamie i Wąwozie Kraków. Dzisiaj zapraszam Was do dalszej wędrówki, gdzie odwiedzimy m.in. miejsce, w którym naprawdę można się zgubić – Jaskinię Mylną. […]
Co zabrać w góry latem? Lista kontrolna – czyli co spakować na jednodniową wycieczkę w góry – ONE STEP FORWARD 30 sierpnia 2017 - 18:46
[…] Kościeliskiej np. w Jaskini Mylnej (osobny post o jaskiniach Doliny Kościeliskiej znajdziecie tutaj i tutaj). Główną zaletą czołówki nad zwykła latarką jest to, że pozwala ona na mieć obie […]
Zimowa Dolina Kościeliska i Smreczyński Staw – ONE STEP FORWARD 10 stycznia 2018 - 17:23
[…] część 1 – Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Wąwóz Kraków  […]
CO ZABRAĆ W GÓRY LATEM? LISTA KONTROLNA - ONE STEP FORWARD 28 stycznia 2018 - 20:28
[…] Góry […]
Bo chcieć to móc 15 maja 2018 - 10:08
Ahh wspomnienia wracają! Super artykuł by podesłać znajomym szukającym odpowiedzi na to jak zwiedzać ten rejon! Dzięki :)
Kamil Gucwa | ONE STEP FORWARD 15 maja 2018 - 13:24
Magdalena Majchrzak 15 maja 2018 - 10:48
PIerwszy raz słyszę o tej jaskni! Pora nadrobić braki i wybrać się tam w najbliższym czasie.
Anna Hofstätter | ilove.wien 15 maja 2018 - 11:39
Znam nieco te miejsca, bo jako dziecko byłam tam z Mamą. Mam nadzieję, że gdy latorośle moje trochę od ziemi odkiełkują to pojedziemy na niejedną taką wycieczkę!!! :) Fantastyczny, kompleksowy wpis. Lubię takie. Lubię poważnie traktowanie blogowania. :) Wiem ile to czasu i wyrzeczeń! :D
Kamil Gucwa | ONE STEP FORWARD 15 maja 2018 - 13:25
Dziękuje za miłe słowa!
Aneta Grenda 15 maja 2018 - 12:19
Uwielbiam jaskinie. My ostatnio eksplorujemy te, które znajdują się w Wietnamie i Laosie z racji, że tutaj mieszkamy, ale mam nadzieję, że gdy zawitamy do Polski będzie czas, aby poznać te nasze polskie cudne miejsca. Świetny artykuł. :)
Kamil Gucwa | ONE STEP FORWARD 15 maja 2018 - 13:26
Pochwalcie się zdjęciami - koniecznie :)
Małgorzata Hert 15 maja 2018 - 12:44
To zdecydowanie mój klimat. Piękne zdjęcia. My obecnie poznajemy Irlandię Północną - również widoki nas zachwycają
Kamil Gucwa | ONE STEP FORWARD 15 maja 2018 - 13:26
też mam ją w planach :) mam nadzieję, że to już w przyszłym roku!
ZIMOWA DOLINA KOŚCIELISKA I SMRECZYŃSKI STAW - ONE STEP FORWARD 15 maja 2018 - 14:43
[…] CO ZABRAĆ W GÓRY LATEM? LISTA KONTROLNA JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ II JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ I LONDYN W JEDEN DZIEŃ DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH PRZEZ DOLINĘ […]
Aleksandra B. 15 maja 2018 - 14:56
ojej jakie spokojne i urokliwe miejsce:) nic, tylko się teleportować
Na Rozdrożu 15 maja 2018 - 15:34
Jaskinie wyglądają ciekawie :) Jeszcze nigdy nie byłam w tych stronach.
JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ - CZĘŚĆ II - ONE STEP FORWARD 20 czerwca 2018 - 13:49
[…] CO ZABRAĆ W GÓRY LATEM? LISTA KONTROLNA JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ II JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ I LONDYN W JEDEN DZIEŃ DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH PRZEZ DOLINĘ […]
BYSTRA, BŁYSZCZ I STAROBOCIAŃSKI WIERCH - ONE STEP FORWARD 28 czerwca 2018 - 19:43
[…] Breaking News BYSTRA, BŁYSZCZ I STAROBOCIAŃSKI WIERCH HALA GĄSIENICOWA PRZEZ JAWORZYNKĘ ZIMOWA DOLINA KOŚCIELISKA I SMRECZYŃSKI STAW GRZEŚ, RAKOŃ I WOŁOWIEC – KLASYKA TATR ZACHODNICH RUSINOWA POLANA I GĘSIA SZYJA W ZIMOWEJ WERSJI SZWECJA, CZ.2 – MALMÖ W JEDEN DZIEŃ SZWECJA, CZ.1 – ZAMEK W KALMAR I NIE... CO ZABRAĆ W GÓRY LATEM? LISTA KONTROLNA JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ II JASKINIE DOLINY KOŚCIELISKIEJ – CZĘŚĆ I […]
CZERWONE WIERCHY PRZEZ PRZYSŁOP MIĘTUSI - OPIS SZLAKU | ONE STEP FORWARD 25 września 2018 - 15:59
[…] Przysłop Miętusi położony jest pomiędzy wzniesieniami oddzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Kościeliskiej. Jest również ważnym węzłem szlaków turystycznych – możemy udać się z niego m.in. na […]
Add Comment

Ten blog wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej