SIWY WIERCH PRZEZ RZĘDOWE SKAŁY – OPIS SZLAKU

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Po podniebnych Otargańcach, postanowiliśmy, że nasze kolejne kroki postawimy ponownie w Tatrach Zachodnich, tym razem jednak trasa w całości przebiegać będzie po stronie słowackiej. Wycieczka na Siwy Wierch (Sivý vrch) długo chodziła nam po głowie, choć do tej pory decydowaliśmy się na trasy dłuższe i z większą ilością przewyższenia. W końcu jednak stwierdziliśmy, że najwyższy czas!

Siwy Wierch to najbardziej wysunięty na zachód szczyt tatrzański, mierzy 1805 m n.p.m. i zlokalizowany jest pomiędzy Zuberskim Wierchem (1747 m n.p.m.), a Siwą Kopą (1631 m n.p.m.). Aby wdrapać się na niego przejdziemy również przez labirynt wapiennych i dolomitowych turni oraz baszt skalnych – tzw. Rzędowe Skały. Mini skalne miasto podbiło nasze serca i z pewnością Wam też przypadnie go gustu!


Siwy Wierch – dojazd i parking

Wybierając się na Siwy Wierch naszym punktem startowym jest parking przy Wyżniej Huciańskiej Przełęczy. Dojazd z Krakowa zajął nam 2:10 h (trasa na około 140 km). Początkowo Zakopianką (S7), w Chabówce odbicie w drogę wojewódzką DW 958 w Rabę Wyżną, Czarny Dunajec, aby w Chochołowie ostatecznie skręcić w DW 959 i jechać w kierunku Zuberca. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu, który jest w rzeczywistości rozległą polaną.

Siwy Wierch – dostępne szlaki i trasa wycieczki

Siwy Wierch można ugryźć na kilka sposobów – dokładnie na trzy:

  • czerwony szlak z Wyżniej Huciańskiej Przełeczy – opcja, którą sami wybraliśmy i która najczęściej wybierana jest przez turystów. Trasa prowadzi przez Rzędowe Skały
  • zielony szlak z rozdroża pod Tokarnią – wariant wiedzie przez Babky (1566 m n.p.m.) i Ostrą (1764 m n.p.m.). Istnieje opcja wędrówki szlakiem niebieskim koło schroniska Chata Pod Naruzim
  • żółty i czerwony szlak z Zuberca przez Przełęcz Palenica (Sedlo Pálenica – 1573 m n.p.m.)

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając w Tatry na Słowację koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tam płatne. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

Siwy Wierch – start z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy

Punkt wypadowy dzisiejszej wycieczki znajduje się w niedalekiej odległości od Zuberca, który położony jest pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Skoruszyńskimi Wierchami. Startujemy około godziny 7 z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy (Vyšné Hutianske sedlo), tuż przy drodze nr 584. Zapowiada się słoneczny i ciepły dzień, co pozytywnie nastraja przed dalszą wędrówką. Już od samego początku przychodzi nam poruszać się szlakiem czerwonym, który zabierze nas bezpośrednio na sam szczyt Siwego Wierchu.

Początkowe podejście nie jest zbyt urokliwe. Szlak na Siwy Wierch wiedzie równolegle do drogi, która służyła do zwożenia drewna. Maszerujemy powolnym krokiem najpierw przez zarośla, a następnie przez las, który co jakiś czas oferuje niewielkie prześwity na najbliższą okolicę. Ścieżka sukcesywnie nabiera wysokości. Rzekłbym nawet, że jest dość stromo i nie ma, co liczyć, że będzie miło i przyjemnie. Mijamy drewniany mostek i odtąd czeka nas mozolne, leśne wspinanie przy akompaniamencie wystających z ziemi korzeni. Pokonywane przewyższenie umilają nam paliki informujące o zmianie wysokości o 100 metrów.

Biała Skała (Biela Skala)

Pierwsze poważniejsze widoki pojawiają się po dotarciu w okolice Białej Skały (1378 m n.p.m.). Rzekomo istniały tu kiedyś żyły złota, będące wabikiem dla potencjalnych eksploratorów. Podchodzimy nieco wyżej (ok. 1400 m n.p.m.) i naszym oczom ukazuje się interesująca panorama na m.in. Góry Choczańskie z Wielkim Choczem, Magurę Orawską, Skorusińskie Wierchy czy Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele.

Gęsty las z czasem zamieniamy na pasmo kosodrzewiny. Idzie się już zdecydowanie lepiej, choć gdzieniegdzie luźny materiał skalny daje się we znaki. Warto zachować ostrożność, aby nie zjechać spektakularnie na tym odcinku czerwonego szlaku. Zarośla kosodrzewiny prowadzą też niekiedy zawiłą ścieżką, więc zwróćcie uwagę czy aby na pewno nie zboczyliście ze szlaku. Nam przydarzyło się to dwukrotnie …

Rzędowe Skały (Radové skaly)

Szlak mija Siwy Przechód (1600 m n.p.m.), będący płytką przełączką po wschodniej stronie Siwej Kopy (1627 m n.p.m.). Po względnie umiarkowanym wysiłku docieramy ostatecznie do crème de la crème dzisiejszej wycieczki – Rzędowych Skał.

Spoglądając na nie po raz pierwszy miałem nieodparte wrażenie, że cudownie przeniosłem się na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Labirynt dolomitowych formacji, które tutaj zastaliśmy jest po prostu zniewalający! Pomysłowość matki natury w tym miejscu stała na wysokim poziomie! Mamy tu ostre turniczki, widokowe okienka i skalne grzybki, powstałe w wyniku procesów wietrzenia oraz procesów krasowych. Pokonywanie zawiłych przesmyków delikatnie utrudniają nam chmury, które nagle zawitały nad okolicę. Nie jest to jednak powód, aby narzekać, bo sceneria jest unikalna! Pokonanie Rzędowych Skał zajmuje około 45 minut.

Siwy Wierch – dwa utrudnienia na trasie

Dodatkową atrakcją (oprócz wędrówki dolomitowym parkiem skalnym) była dla nas możliwość zakosztowania nieco bardziej wymagającego terenu do wspinaczki. Mowa tu o dwóch kominkach skalnych, które są urozmaiconym, ale też najtrudniejszym fragmentem dzisiejszej wycieczki na Siwy Wierch. W najbardziej newralgicznych miejscach zostały one ubezpieczone łańcuchami.

Pierwszy z kominków oprócz żelastwa w postaci łańcucha dostał również klamrę ułatwiająca postawienie kroku. Średnio sprawny turysta nie powinien mieć żadnego problemu z jego pokonaniem, bo urzeźbienie skały w tym miejscu jest bardzo dobre, a ekspozycja niewielka. Kolejno schodzimy na przełęczkę, aby po chwili wąską ścieżką kroczyć wzdłuż skalnej rozpadliny. Zaraz za nią znajduje się drugi kominek, który osobiście był dla mnie nieco trudniejszy do pokonania. Głównie ze względu na to, że było przy nim więcej kombinowania oraz dlatego, że skała była nieco mokra po wczorajszych opadach deszczu. Jednak kilka sprawnych podciągnięć i mamy to!

Siwy Wierch – peryferie Tatr Zachodnich

Na szczyt dostajemy się wąską granią. Słonce przebija się przez tłumy chmur, odsłaniając finezyjnie najbliższą okolicę. Na wierzchołku witamy się z dwiema osobami, które doszły tu przed nami. Planują zaraz schodzić, więc będziemy mieć szczyt na wyłączność. Cisza i spokój – tak można chłonąć piękno otaczającej przyrody. Żadnych problemów, żadnych obowiązków, tylko góry i ja.

Siwy Wierch (Sivý vrch) wznosi się na wysokość 1805 m n.p.m. i jest najbardziej wysuniętym na zachód szczytem tatrzańskim. Widoki obejmują m.in. pasmo Wielkiej i Małej Fatry, Gór Choczańskich oraz Orawy. Doskonale prezentuje się Ostra (1714 m n.p.m.) oraz Mała Ostra (1703 m n.p.m.). Pod chmurami natomiast skrzętnie schowała się Brestowa (1934 m n.p.m.), Salatyny oraz Banówka (2178 m n.p.m.)

Droga powrotna przebiega dokładnie tą sama trasą – przez Rzędowe Skały i Biała Skałę, aż do parkingu na Wyżniej Huciańskiej Przełęczy.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Siwy Wierch – ciekawostki i informacje praktyczne

  • jadąc w Tatry na Słowację pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tutaj płatne. My ubezpieczenie najczęściej kupujemy przy użyciu tego kalkulatora: LINK TUTAJ
  • wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowowego (Tatranský národný park, TANAP) jest bezpłatny
  • numer alarmowy do HZS (słowacki TOPR) – 18 300
  • wędrówka zajęła nam 5:30 h z odpoczynkami
  • Siwy Wierch jest niedostępny dla turystów w okresie od 1 listopada do 14 czerwca
  • masyw Siwego Wierchu zbudowany jest z wapieni i dolomitów płaszczowiny choczańskiej
  • Siwy Wierch wznosi się nad czterema dolinami: Doliną Suchą Sielnicką, Doliną Bobrowiecką, Dolina Suchą i Doliną Siwą.

Noclegi w Tatrach Słowackich – Siwy Wierch i okolice

Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Tatrach Słowackich? Planując wycieczkę na Siwy Wierch najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Zuberzec, Huty czy Habówka.

Natomiast, jeśli chcesz spędzić urlop po polskiej części Tatr, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:

AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Podsumowanie

Wycieczka na Siwy Wierch zajęła nam 5:30 h (ze sporym odpoczynkiem na szczycie). Pokonaliśmy podczas niej około 10 km i 900 m przewyższenia, więc nie była ona zbyt wymagająca pod względem kondycyjnym. Zaskoczyła nas jednak swoją unikalnością w postaci Rzędowych Skał, które sprawiają, że wrócimy tu jeszcze nie raz!

Czerwony szlak prowadzący z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy na jego szczyt jest urozmaicony pod względem atrakcji, a techniczne utrudnienia w postaci dwóch ubezpieczonych kominków skutecznie wynagradzają trudy wędrówki. Jeśli szukacie intrygującej, nieco tajemniczej trasy, zdecydowanie rzadziej odwiedzanej przez turystów, to na pewno Siwy Wierch będzie świetnym pomysłem!


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ