WIELKA SOWA – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to przedstawiciel Gór Sowich w Koronie Gór Polski. Zlokalizowana jest w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim, niedaleko Świdnicy. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową (która jeszcze przez jakiś czas będzie w remoncie) oraz rzeźbę sowy i muflona. Dodatkowo, na zboczach Wielkiej Sowy zlokalizowany jest pomnik Carla Wiesena, a po drodze mamy możliwość odwiedzenia Górskiego Schroniska Orzeł.

Sam postanowiłem wybrać się na Wielką Sowę czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.), który jest najkrótszym wariantem dojścia na wierzchołek, a na dodatek częścią Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza.


Wielka Sowa – dojazd i parking

Po krótkim odpoczynku po zdobyciu Śnieżki w Karkonoszach i Chełmca w Górach Wałbrzyskich chwilę przed 17 ruszam w trasę. Z miejscowości Boguszów – Gorce kieruję się na drogę o oznaczeniu 367, a następnie 379 i objeżdżam Wałbrzych od południa. Przy stacji Orlen na ulicy Świdnickiej skręcam w prawo, w drogę nr 381, mijam Olszyniec i wpinam się w drogę nr 383, którą zmierzam w kierunku Rzeczki.

Po 45 minutach melduję się na parkingu Sokolec – Rzeczka. Parking jest bezpłatny, ale dostępnych miejsc parkingowych nie ma zbyt wiele – ledwie na kilka samochodów. Na szczęście o tak później godzinie nie ma z tym jakiegokolwiek problemu.  Poniżej na mapie znajdziecie dokładną lokalizację parkingu.

PS. Powyżej wspomnianego parkingu jest też kilka komercyjnych. Koszt pozostawienia samochodu to 15 zł/dzień. Jest też opcja zaparkowania pod samym schroniskiem Orzeł – opłata parkingowa to 25 zł.

Wielka Sowa – jaki szlak wybrać?

Na Wielką Sowę prowadzą liczne szlaki turystyczne. Dodatkowo, możemy skorzystać z tras rowerowych oraz tras do narciarstwa biegowego. Wycieczkę, zatem możemy zaplanować na kilka sposobów. Część wariantów poniżej, natomiast po więcej szczegółów odsyłam na stronę: https://mapa-turystyczna.pl. Na Wielką Sowę można wdrapać się m.in.:

  • czerwonym szlakiem z Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.) przez Kozią Równię (930 m n.p.m.)
  • zielonym i niebieskim z Rościszowa (403 m n.p.m.) przez Starą Jodłę (597 m n.p.m.)
  • żółtym szlakiem z Kamionek Dolnych (401 m n.p.m.) przez Rozdroże pod Młyńskiem (688 m n.p.m.)
  • czerwonym i czarnym szlakiem z Kamionek Dolnych (401 m n.p.m.) przez Polanę Potoczkową (726 m n.p.m.)
  • żółtym z Walimia (506 m n.p.m.) przez Małą Sowę (972 m n.p.m.)
  • niebieskim z Przełęczy Walimskiej (755 m n.p.m.)
  • żółtym i czerwonym szlakiem z Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.) przez schronisko Sowa (875 m n.p.m.)
  • zielonym z Sokolca (693 m n.p.m.) przez schronisko Sowa (875 m n.p.m.)
  • czerwonym z Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.) przez schronisko Orzeł (875 m n.p.m.) oraz schronisko Sowa (875 m n.p.m.)

Góry Sowie – jakie tajemnice skrywają?

Góry Sowie rozciągają się na długości 26 km, pomiędzy Kłodzkiem, Wałbrzychem, Nową Rudą i Bielawą. Ich najwyższym przedstawicielem jest Wielka Sowa, która liczy sobie 1015 m n.p.m. Góry nie są zatem przesadnie wysokie, ale często mówi się, że są najbardziej tajemniczym pasmem w Polsce. To właśnie w Górach Sowich powstał tajemny i finalnie niedokończony projekt Adolfa Hitlera. Podczas budowy jednej z kwater głównych nazisty śmierć poniosło kilka tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych. Projekt zakładał utworzenie sieci podziemnych korytarzy w rejonie Gór Sowich i Zamku Książ.

Oprócz wejścia na wieżę widokową na Wielkiej Sowie warto odwiedzić w Górach Sowich m.in. Osówkę, Jezioro Bystrzyckie, Zamek Grodno, wieżę widokową na Kalenicy, twierdzę w Srebrnej Górze, kompleks Włodarz, sztolnie walimskie czy przywołany powyżej kompleks Riese. Warto też zaznaczyć, że Góry Sowie stanowią najstarszą część Sudetów!

Schronisko Orzeł – Góry Sowie

Punktem startowym jest Przełęcz Sokola (754 m n.p.m.), która oddziela Sokół (862 m n.p.m.) od Sokolicy (915 m n.p.m.). Na jej zboczach funkcjonuje obecnie centrum narciarskie z licznymi wyciągami. Dzień powoli zmierzał się ku końcowi, dlatego z werwą ruszyłem z parkingu po ażurowych, betonowych płytach. Podejście muszę przyznać jest dość forsowne, ale ostatecznie po 15 minutach jestem już pod schroniskiem Orzeł, które działa od 1931 roku.

Schronisko zlokalizowane jest na południowo – wschodnim zboczu Sokolicy, na wysokości 844 m n.p.m. W jego  okolicy rozciągają się rozległe łąki, które ciągną się w kierunku doliny Czarnego Potoku. Przez lata budynek przechodził w posiadanie różnych funduszy czy towarzystw, jednak w 1992 roku został sprywatyzowany i od tego czasu jego właścicielem jest jedna rodzina.

Pomnik Carla Wiesena i schronisko Sowa

Czerwony szlak wkracza w gęsty las. Ścieżka praktycznie niezauważalnie gramoli się ku górze, a ja szybkim krokiem zmierzam ku kolejnemu schronisku. Zanim jednak do niego dotrę, po 10 minutach marszu melduje się przy pomniku Carla Wiesena, który był oddanym działaczem na rzecz rozwoju turystyki w Górach Sowich. To właśnie ten pan był inicjatorem budowy schroniska Eulenbaude (Sowa) oraz pierwszej wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Swoją drogą była to wieża drewniana, miała 20 m wysokości i została rozebrana  w 1904 roku, ze względu na zły stan techniczny.

Za kolejne 10 minut jestem już przy klimatycznym schronisku Sowa, przy którym krzyżują się szlaki: czerwony z Przełęczy Sokolej, zielony z rozdroża pod Sokolcem i żółty z Przełęczy Jugowskiej (801 m n.p.m.). Musze przyznać, że jego lokalizacja jest intrygująca. Wokół gęsty las, na uboczu, z dala od zabudowań. Cisza i niczym niezmącony spokój. Nie miałem okazji wejść do niego, ponieważ było zamknięte na cztery spusty.

Uwaga! Od mojego pobytu trochę się pozmieniało – od 22 czerwca 2022 roku, w związku ze zmianą dzierżawcy schronisko Sowa obecnie nieczynne!

Wielka Sowa – ostateczne starcie

Dalej czerwony szlak im. Mieczysława Orłowicza prowadzi bardzo przyjemnym terenem. Droga, którą wędruje jest wygodna, szeroka i nie przysparza jakichkolwiek trudności technicznych. Mijam kolejno rozdroże nad schroniskiem Sowa (904 m n.p.m.), ławeczki, na których można chwilę odpocząć i mocno skręcam w prawo.

Na zmianę przechodzę po grubych korzeniach i błocie, które wytworzyło się tu po wczorajszych opadach deszczu. Pod koniec wycieczki ścieżka wyraźnie się wypłaszacza i ostatecznie po około 25 minutach od schroniska Sowa staję na szczycie Wielkiej Sowy!

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Wielka Sowa – wieża widokowa – Korona Gór Polski

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich, przez co znalazła się w Koronie Gór Polski, którą kolekcjonuję od pewnego czasu. Na jej szczycie zastaję mały galimatias. Mamy tu wieżę przekaźnikową, widokową, drewnianą rzeźbę sowy i muflona, kaplicę, a na dodatek kilka ławek oraz wiaty na ognisko.

Niewątpliwie największym symbolem tego miejsca jest kamienno – żelbetowa wieża widokowa, która stanęła tu w 1906 roku, po rozebraniu wieży drewnianej, niespełniającej wymagań technicznych. Początkowo nosiła ona imię Żelaznego Kanclerza Otto von Bismarcka, jednak od 1981 roku nosi imię Mieczysława Orłowicza. Obecnie zarządcą wieży, jak i pobliskich terenów jest Gmina Pieszyce.

Niestety nie było dane mi podziwiać wspaniałych widoków na Śnieżkę, czy Broumowskie Steny, ponieważ remont wieży na Wielkiej Sowie trwał w najlepsze. Obecnie wieża dalej jest zamknięta dla ruchu turystycznego, ale chodzą słuchy, ze otwarcie powinno nastąpić w okolicy maja / czerwca 2023 roku – więc już całkiem niedługo!

Noclegi w Sudetach – Wielka Sowa i okolice

Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Wielką Sowę najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Sokolec, Rzeczka, Sierpnica czy Jugów.

Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:

AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Wielka Sowa – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Wielka Sowa zaliczana jest do Korony Gór Polski, jest najwyższym przedstawicielem Gór Sowich
  • bezpłatny parking to Sokolec – Rzeczka (Google), ale dostępnych miejsc parkingowych nie ma zbyt wiele
  • cała wędrówka zajęła mi 1:20 h, podczas której pokonałem 6,3 km oraz 320 m przewyższenia (powrót tą samą trasą)
  • po drodze na Wielką Sowę mijamy dwa schroniska (Orzeł i Sowa), jednak pamiętajcie, że to drugie jest obecnie nieczynne
  • ponowne otwarcie wieży widokowej na Wielkiej Sowie planowane jest na maj – czerwiec 2023 roku
  • masyw Wielkiej Sowy położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich, do którego wstęp jest bezpłatny
  • najwyższe szczyty Gór Sowich: Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), Mała Sowa (972 m n.p.m.), Kalenica (964 m n.p.m.), Słoneczna (949 m n.p.m.), Grabina (943 m n.p.m.)
  • na projekt Riese przyznano w 1944 roku 28 tysięcy ton stali i cementu, czyli tyle, ile Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ