SKALNIK – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Skalnik (945 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich to najwyższy przedstawiciel tegoż pasma. Z tego też powodu znalazł miejsce w zaszczytnym zestawieniu Korony Gór Polski. Pomimo, że Rudawy Janowickie uważam za niezwykle urocze i ciekawe, to tego samego nie mogę powiedzieć o Skalniku, który skrzętnie schowany jest w leśnej gęstwinie i nie pozwala nacieszyć oka widokami. Samą wycieczkę mogę jednak zaliczyć do grona łatwych i mało wymagających kondycyjnie.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło! Po formalnościach z przybiciem pieczątki i/lub pamiątkowym zdjęciu warto wybrać się na pobliski szczyt Małej Ostrej (936 m n.p.m.), która oferuje kapitalną panoramę. Polecam wybrać się tu na zachód słońca – jest magicznie!


Skalnik – dojazd i parking

Na Skalnik wybrałem się po krótkim odpoczynku po zdobyciu Wysokiej Kopy w Górach Izerskich. Podróż z Rozdroża Izerskiego zajęła mi mniej więcej godzinę. Po minięciu Szklarskiej Poręby kieruję się stronę Kowar, a następnie Czarnowa (początkowo drogą DW366, a następnie DW367).

W Czarnowie dostępny jest niewielki, bezpłatny parking, który pomieści dosłownie kilka samochodów. Myślę, że 5-6 to max dla tego miejsca, dlatego musicie wziąć pod uwagę planując wycieczkę, że króluje tam zasada – „kto pierwszy, ten lepszy”. Parking znajduje się na końcu asfaltowej drogi w Czarnowie, przy skraju lasu. Poniżej na mapie znajdziecie jego dokładną lokalizację:

Skalnik – jaki szlak wybrać?

W przeciwieństwie do Skopca oraz Wysokiej Kopy, na Skalnik prowadzi znakowany szlak turystyczny. Dostępnych jest kilka opcji dojścia na szczyt. Wszystkie prześledzić możecie szczegółowo na stronie: https://mapa-turystyczna.pl. Przykładowo, na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich możecie dostać się:

  • czerwonym, żółtym i niebieskim szlakiem z Przełęczy pod Średnicą (595 m n.p.m.) przez Wilczysko (789 m n.p.m.) – alternatywa dla tras z Czarnowa
  • zielonym i niebieskim szlakiem z Kowar (461 m n.p.m.)
  • żółtym, czerwonym i niebieskim szlakiem z Rozdroża pod Bobrzakiem (752 m n.p.m.) przez Przełęcz pod Bobrzakiem (814 m n.p.m.)
  • zielonym i niebieskim szlakiem z Janowic Wielkich (404 m n.p.m.) przez Suchą Górę (610 m n.p.m.), Wołek (878 m n.p.m.) oraz Przełęcz Rudawską (756 m n.p.m.)
  • żółtym, czerwonym i niebieskim szlakiem z Przełęczy Kowarskiej (726 m n.p.m.)
  • niebieskim i zielonym szlakiem z Czartak, Czarnów (723 m n.p.m.) – najkrótsza trasa na Skalnik

Jako, że na parking pod Skalnikiem dotarłem po 18, jedyną słuszną opcją był ostatni, najkrótszy wariant z Czarnowa (wcześniej miałem już za sobą szlak na Skopiec oraz Wysoką Kopę w Górach Izerskich). Trasa na około 1:30 h, podczas której do pokonania jest 4,6 km oraz 220 m przewyższenia. Warto wspomnieć też, że Czarnów jest najmniejszą miejscowością gminy Kamienna Góra i jedyną wsią w Polsce, w której istnieje gospodarstwo ekologiczne ruchu religijnego Hare Kryszna.

Rudawy Janowickie – szlaki i atrakcje

Rudawy Janowickie to pasmo górskie położone w województwie dolnośląskim, pomiędzy Wałbrzychem, a Jelenią Górą. Są częścią Sudetów Zachodnich i graniczą od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Kotliną Jeleniogórską. Rudawy Janowickie charakteryzuje spora ilość granitowych skałek oraz licznych wyrobisk i kamieniołomów. W przeszłości wydobywano tu marmury, granity, rudy żelaza oraz miedź.

Na terenie dolnośląskiego pasma znajdziemy też wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym rejonach. Oprócz Skalnika i Ostrej Małej, na które planuje się dzisiaj wdrapać są to m.in. kolorowe jeziorka w miejscu dawnej kopalni pirytu, ruiny zamków Bolczów, schronisko Szwajcarka, pałac w Ciechanowicach, szlak na Sokolik, Krzyżną Górę i Husyckie Skały oraz Skalny Most i Skała Piec.

Skalnik – najkrótszy szlak z Czarnowa

Po opuszczeniu parkingu kieruję się zgodnie z niebiesko – zielonym oznaczeniem i szybko dochodzę do szlabanu oraz drogowskazu obwieszczającego, że gmina Czarnów żegna nas czule i serdecznie. Skręcam ostro w prawo i zatapiam się w gęstym lesie. O tej godzinie można powoli robi się w nim mroczno, tajemniczo i niezwykle intrygująco. Uważnie stawiam kroki, bo droga usłana jest wystającymi korzeniami i przeróżnej maści kamieniami. To chyba najbardziej męczący odcinek trasy.

Następnie na momencik skręcam w prawo w utwardzoną, łagodną ścieżkę, aby zaraz ponownie wędrować pośród iglastych druhów. Ten odcinek jest jednak dużo krótszy od poprzedniego i po skręceniu w lewo czeka mniej dłuższy marsz szeroką, kamienistą autostradą. W dodatku praktycznie płasko.

Grzbietowa Droga i podejście na Małą Ostrą

Po około 5 minutach delikatnie odbijam w prawo, a nie tak jak niektórzy kontynuują trasę wspomnianą autostradą, aby pod Małą Ostrą dostać się tzw. Grzbietową Drogą. Grzbietowa Droga wiedzie od Starego Traktu Kamiennogórskiego, przez Skalnik, aż do Polany Mniszkowskiej i Żużlowej Doliny. Ma około 5,7 km długości i oddziela gminę Kamienna Góra od gminy Mysłakowice. Niegdyś była uważana za jedną z najbardziej widokowych tras w Rudawach Janowickich – obecnie porasta ją gęsty las, który skutecznie zasłania, co lepsze panoramy.

Wracając jednak do zielono – niebieskich oznaczeń – ścieżka robi się dużo węższa, wznosi się ku górze, ale nie przekłada się to w żadnych stopniu na widoki. Kilka płynnych ruchów i melduję się przy drogowskazie oraz obelisku upamiętniającym Janusza Boisse, który był harcmistrzem i twórcą Harcerskiego Klubu Turystycznego „Tramp”. Miejsce to stanowi rozdroże pod Małą Ostrą i ulokowane jest na wysokości 924 m n.p.m.

Skalnik – Korona Gór Polski – na szczycie

Z racji późnej już godziny postanawiam popędzić prosto z rozdroża na Skalnik, a Małą Ostrą i zachód słońca na niej zostawię sobie na deser. Podejście na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich to zaledwie 600 metrów, dlatego 10 minut później jestem już przy tabliczce informującej o szczycie (945 m n.p.m.). Żeby jednak zdobyć pieczątkę należy nieco odbić z niebieskiego szlaku (Grzbietowej Drogi) i wejść w głąb lasu. Tam też została umiejscowiona skrzyneczka, w której znajdziecie upragniony stempel.

Widoków się nie doszukujcie, bo szczelnie zasłonięte są przez iglasty las. Wejście na Skalnik zajęło mi około 45 minut, podczas których moja kondycja nie została poważnie sprawdzona. Szlak spokojnie polecić mogę osobom niewprawionym w górskie wojaże, jak i rodzinom z dziećmi na weekendowy spacer. 

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Mała Ostra – Rudawy Janowickie – zachód i panoramy za milion dolarów

Po pamiątkowym zdjęciu ruszam w drogę powrotną, ale nie na parking, tylko na „creme de la crème” tego wypadu, czyli na platformę widokową na Małej Ostrej (936 m n.p.m.). Schody, które prowadzą na nią zostały wykute w skale w 1886 roku! Stąpam, więc po sporym kawałku historii. Na punkt widokowy docieram chwilę po 19, dlatego też będzie mi dane podziwiać wspaniały zachód słońca w pełnej krasie!

Na szczycie – istny zachwyt nad światem! Panoramy z Małej Ostrej są oszałamiające, a złota godzina potęguje pozytywne wrażenia! Z Łatwością dostrzegam pozostałe szczyty Rudaw Janowickich z Sokolikiem (643 m n.p.m.) i Krzyżną Górą (653 m n.p.m.) na czele, Kotlinę Jeleniogórską oraz przedstawicieli Gór Kaczawskich i Gór Izerskich (Folwarczna, Baraniec, Wysoka Kopa). Jedyny w swoim rodzaju jest jednak widok na południe, w kierunku Karkonoszy. Na horyzoncie wybija się wspaniała Śnieżka (1603 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1508 m n.p.m.), Szrenica (1361 m n.p.m.) czy Smogornia (1488 m n.p.m.).

Po dokładnym udokumentowaniu perełek w postaci ślicznie oświetlonych szczytów wracam na parking dokładnie tą samą trasą. To był bardzo intensywny dzień! Dojazd z Krakowa, Skopiec w Górach Kaczawskich, Wysoka Kopa w Izerskich i na koniec dnia Skalnik z Małą Ostrą – odpoczynek wskazany.

Skalnik  – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Skalnik zaliczany jest do Korony Gór Polski
  • Skalnik posiada dwa wierzchołki, ten wyższy kryje się w głębi lasu (trzeba delikatnie zboczyć z niebieskiego szlaku)
  • pieczątkę do Korony Gór Polski można podbić w skrzyneczce znajdującej się na szczycie
  • szlak z Czarnowa to najkrótszy szlak na Skalnik
  • parking w Czarnowie jest bezpłatny, ale jest niewielki i pomieści tylko kilka samochodów
  • cała wędrówka zajęła mi 1:05 h, podczas której pokonałem 5,1 km
  • Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Góry Łomnickie
  • niedaleko rozdroża pod Małą Ostrą znajdują się tzw. Konie Apokalipsy, które swoją nazwę zawdzięczają formacjom skalnym, przypominającym do złudzenia konie (ich wysokość miejscami dochodzi do 16 metrów!)

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ