Skopiec w Górach Kaczawskich zdecydowanie nie grzeszy atrakcyjnością. Zapierających dech w piersiach widoków tu nie uświadczymy, a szlak jest na tyle krótki, że zanim się obejrzymy będziemy już na szczycie. Na dodatek, okazało się, że Skopiec wcale nie jest najwyższym szczytem pasma. Co prawda w Koronie Gór Polski jako taki widnieje, ale nowe pomiary geodezyjne poświadczyły, że wyższa w Górach Kaczawskich jest Folwarczna oraz Okole.
Niemniej jednak, jeśli rozpoczęliście przygodę z kolekcjonowaniem szczytów do wspomnianej korony, to nie możecie przejść obok Skopca obojętnie. Po jego zdobyciu polecam wybrać się w Góry Izerskie, które leżą w niedalekiej odległości, a mają dużo więcej do zaoferowania!
Spis treści
Skopiec – dojazd i parking
Na Skopiec wybraliśmy się z Krakowa, dlatego podróż nie należała do tych krótkich. Poszło jednak sprawniej niż planowaliśmy i po 4:20 h byliśmy już na parkingu pod Skopcem, zlokalizowanym we wsi Komarno. Wieś ta znajduje się około 15 km od Jeleniej Góry. Aby do niej dojechać należy w Radomierzu lub Maciejowej wybrać drogę DK3.
Aby trafić na miejsce kierujcie się na górną część Komarna, podjeżdżając żółtym szlakiem aż do momentu, gdzie kończy się asfaltowa droga lub po prostu wpiszcie w Google Maps „parking pod Skopcem”. Parking jest niewielki, jest tam miejsce na dosłownie kilka samochodów. Warto również wspomnieć, że jest bezpłatny.
Skopiec – jaki szlak wybrać?
Na Skopiec nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, jednak opcji dojścia w jego pobliże jest kilka. Możecie szczegółowo prześledzić je na stronie: https://mapa-turystyczna.pl. Na najwyższy szczyt Gór Kaczawskich możemy wdrapać się za pomocą:
- żółtego szlaku z Komarna przez Przełęcz Komarnicką
- niebieskiego szlaku z Radomierza
- żółtego szlaku z Wojcieszowa
- niebieskiego szlaku z Chrośnicy przez Przełęcz pod Kobyłą
My zdecydowaliśmy się na ten pierwszy. Jest on najczęściej wybierany przez turystów i z wszystkich powyższych – najkrótszy. Idealnie nada się na szybki wypad z pociechami. Do przejścia w dwie strony mamy nieco ponad 2 km i 100 m przewyższenia. Całość wycieczki nie zajmie Wam więcej niż 45 minut. Polecamy też wybrać się na sąsiedni Baraniec, którego „zdobi” wieża przekaźnikowa.
Skopiec – podejście na Przełęcz Komarnicką
Ruszamy z niepozornego parkingu w górę, po polnej drodze, która wiedzie pośród rozległej łąki. Żółty szlak doprowadza nas po 5 minutach do niezwykłego tworu. Jest nim drewniana konstrukcja, która została przyozdobiona różnego rodzaju butami. „Buty turystów” zostały stworzone przez lokalną artystkę, a z roku na rok eksponatów na nim przybywa.
Przełęcz Komarnicka (622 m n.p.m.) oprócz znoszonego obuwia jest w stanie zaoferować nam jeszcze ciekawe widoki. Daleko na horyzoncie dostrzec możemy Karkonosze oraz Rudawy Janowickie, który najwyższym szczytem jest Skalnik (945 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski.
Rozwidlenie pod Skopcem i wejście na szczyt
Dalsza droga z przełęczy jest bezproblemowa. Zamieniamy szlak z żółtego na niebieski, skręcamy delikatnie w prawo i wolnym krokiem wędrujemy wydeptaną ścieżką w kierunku lasu. Na trasie pojawia się trochę więcej kamieni, a nachylenie delikatnie rośnie. Cały czas jest to jednak bardzo prosta i przyjemna wycieczka.
Po około 15 minutach dochodzimy do niewielkiej polany, na której musimy skupić się, aby nie przeoczyć naszego dzisiejszego celu. Na prawo wyrasta wieża przekaźnikowa – tam znajduje się wspomniany na początku relacji Baraniec (720 m n.p.m.). Prosto niebieski szlak jest w stanie zabrać nas Radomierza (około 6,4 km i 1:40 h wędrówki). My natomiast kierujemy się w lewo, zgodnie z tabliczką, na nieoznakowaną ścieżkę na Skopiec. Od szczytu dzieli nas już tylko 100 metrów . Skręcamy za żółtą, dobrze widoczną strzałką i mamy to!
Skopiec – Korona Gór Polski – na szczycie
Skopiec (720 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Kaczawskich, przez co należy do zacnego grona Korony Gór Polski. Oprócz tego należy jeszcze do Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Pasmo to leży w Sudetach Zachodnich i nie jest zbyt często odwiedzane przez turystów. Przyczyną według mnie jest słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz niewielkie wysokości względne, przez co większość wybiera pobliskie Karkonosze i Góry Izerskie.
Na szczycie wita nas pamiątkowa tabliczka z czerwoną skrzynka zawierającą pieczątkę, dzięki której będziemy mogli udokumentować jego zdobycie. Podobnie jak Lubomir w Beskidzie Makowskim, Skopiec nie zafunduje nam rozległych panoram. Szczyt ten jest całkowicie zalesiony i próżno szukać tu walorów widokowych. Jeśli takowych szukacie, to warto podejść 100 m dalej, za zielono – żółto tabliczką „Punkt widokowy”. Nie są one wybitne, ale w końcu można poczuć się, że jesteśmy w górach.
Skopiec – najwyższy szczyt Gór Kaczawskich? Czy aby na pewno?
Tabliczka na szczycie wskazuje co prawda 724 m n.p.m., jednak warto wiedzieć, że jest to wysokość nieaktualna. Według najnowszych pomiarów geodezyjnych Skopiec zmalał i obecnie wznosi się na 720,7 m n.p.m. Pobliski Baraniec jest nieco niższy – 720,1 m n.p.m., ale już Folwarczna i Okole biją go na głowę. Pierwsza z nich ma 722,9 m n.p.m., a druga 725 m n.p.m.
Niemniej jednak lista szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski raczej szybko się nie zmieni, dlatego jeszcze długo Skopiec będzie w świadomości turystów tym najwyższym.
Wejście na Baraniec i powrót do parkingu
Ze szczytu schodzimy dokładnie tą samą drogą, z tą różnicą, że wdrapiemy się jeszcze na sąsiedni Baraniec. Na polanie pod Skopcem idziemy prosto, wydeptaną ścieżką prowadzącą w okolicę ogrodzonego terenu wokół wieży przekaźnikowej. Po około 5 minutach jesteśmy już na miejscu. Baraniec wita nas kopczykiem kamieni i dwoma tabliczkami wskazującymi na wysokość. Drewniana przedstawia 720 m n.p.m., a ta zalaminowana 723 m n.p.m. Podobnie jak Skopiec jest w całości zalesiony i na próżno szukać tu rozległych panoram.
Dalsza wycieczka przebiegła bez wodotrysków i po około 40 minutach meldujemy się przy samochodzie.
Noclegi w Sudetach – Skopiec i okolice
Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Skopiec najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Jelenia Góra, Komarno czy Janowice Wielkie.
Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.
Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:
Skopiec – ciekawostki i informacje praktyczne
- Skopiec zaliczany jest do Korony Gór Polski – w momencie jej ustalania był najwyższym szczytem Gór Kaczawskich
- parking pod Skopcem jest bezpłatny, znajduje się na końcu asfaltowej drogi we wsi Komarno
- cała wędrówka zajęła nam 0:40 h , podczas której przeszliśmy 2,11 km
- żółty szlak z Komarna jest najczęściej wybieranym przez turystów
- na wierzchołku Barańca znajduje się nadajnik telefonii komórkowej oraz maszt nadawczy Muzycznego Radia
- na Folwarcznej znajduje się charakterystyczna skała o nazwie Psi Kościół