DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH PRZEZ DOLINĘ ROZTOKI – OPISZ SZLAKU

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Dolina Pięciu Stawów bezsprzecznie należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Swoją popularność zawdzięcza głównie dzięki niesamowitym widokom i stosunkowo łatwym podejściu. Dolina posiada prawdziwie wysokogórski charakter – rozciąga się na wysokości ok. 1600 – 1900 m n.p.m. Od południowego wschodu otoczona jest przez Miedziane oraz Opalony Wierch, natomiast po przeciwnej stronie góruje nad nią Kozi Wierch i najwyższy szczyt w tym rejonie – Świnica (2301 m n.p.m.). Dodatkową atrakcję (przy wyborze zielonego szlaku przez Dolinę Roztoki)  stanowi również największy wodospad w Tatrach – Siklawa.


Dolina Pięciu Stawów – dojazd i parking

Planując wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów samochód najlepiej zostawić w Palenicy Białczańskiej. Ewentualnie na parkingu na Łysej Polanie, jeśli ten w Palenicy jest całkowicie zapełniony. Musicie jednak pamiętać, że przed przyjazdem należy dokonać jego rezerwacji za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych istnieje możliwość zakupu biletu za gotówkę w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Chałubińskiego 44. Koszt parkingu (zarówno w Palenicy Białczańskiej, jak i Łysej Polanie) to 39 zł / dzień.

Alternatywą jest komunikacja publiczna. Busy kursujące w do Palenicy Białczańskiej odjeżdżają z okolic dworca z Zakopanem i mają wywieszoną tabliczkę „Morskie Oko”. Koszt przejazdu to 10 PLN, podróż trwa około 30 – 40 minut. W sezonie turystycznym ostanie busy z „Morskiego Oka” do Zakopanego wracają mniej więcej koło godziny 21, natomiast poza sezonem znacznie krócej (18 – 19).

Kursy busów z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej: SPRAWDŹ TUTAJ

Dolina Pięciu Stawów – szlak przez Dolinę Roztoki

Wariantów dojścia do Doliny Pięciu Stawów jest kilka, z czego dwa najpopularniejsze to niebieski szlak przez Świstówkę Roztocką oraz zielony szlak prowadzący przez urokliwą Dolinę Roztoki. Dzisiaj skorzystamy z tego drugiego, zaś w drodze powrotnej delikatnie będziemy posiłkować się szlakiem czarnym, który biegnie za schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów. Całość wycieczki w dwie strony powinna zająć nam około 5:30h, podczas których pokonamy 15,7 km i ponad 860 m przewyższenia.

Palenica BiałczańskaWodogrzmoty Mickiewicza

Pierwszym punktem docelowym są dla nas Wodogrzmoty Mickiewicza, do których prowadzi asfaltowa droga. Z początku poruszamy się czerwonym szlakiem, prowadzącym do Morskiego Oka, stąd też odcinek ten lubi być mocno zatłoczony (szczególnie w okresie wakacyjnym). Mijamy kolejno rozwidlenie prowadzące na Rówień Waksmundzką oraz tzw. Dróżnikówkę (budynek TPN-u) i po około 45 minutach dochodzimy do mostu, z którego podziwiać możemy słynny wodospad. Wodogrzmoty znajdują się na potoku Roztoka i utworzone są z trzech kaskad: Wodogrzmot Wyżni, Niżni oraz Pośredni. Swoją nazwę zawdzięczają hałasowi, z jakim mamy do czynienia w momencie, gdy spadająca nimi woda uderza o skały znajdujące się poniżej. Na ławkach znajdujących się niedaleko wodospadu warto usiąść i zjeść pożywne śniadanie, które w górach smakuje zdecydowanie lepiej.

Dolina Roztoki – dojście do Doliny Pięciu Stawów

Zaraz przy rozległym postoju droga Oswalda Balzera krzyżuje się z zielonym szlakiem prowadzącym ze schroniska z Roztoce, prosto do Doliny Pięciu Stawów Polskich. To właśnie nim udajemy się w dalszą podróż. Szlak biegnie początkowo stromo pod górę, dlatego możemy być pewni, że doświadczymy bardzo dobrej rozgrzewki już na wstępie naszej wędrówki. Trasa w przeważającej części wiedzie przez las wzdłuż potoku Roztoka, kilkukrotnie przyjdzie nam przekroczyć go przy pomocy drewnianych kładek.

Dalej szlak nie przysparza większych trudności, podejście nie jest tak męczące, jak na początku. Po około 40 minutach docieramy do miejsca idealnego na kolejny odpoczynek i zaczerpnięcie łyka wody z sokiem malinowym. Nowa Roztoka (1292 m n.p.p.) to niewielka polanka z szałasem, pod którym można szukać schronienia w przypadku załamania pogody. Stanowi ona nie tylko świetne miejsce na odpoczynek, ale również na podziwianie grani Wielkiego i Pośredniego Wołoszyna. Warto dodać, że Wołoszyn to prawdziwa ostoja tatrzańskich niedźwiedzi – na jego zboczach znajdują się ich liczne gawry.

Wodospad Siklawa

Po krótkim odpoczynku wędrujemy dalej, szlak łagodnie nabiera wysokości, a my docieramy do skrzyżowania szlaków przy Rzeżuchach (1435 m n.p.m.). Do wyboru mamy możliwość zmiany szlaku na czarny (krótsza i bardziej stroma opcja) lub dalsze kontunuowanie zielonym. Wybieramy trasę dłuższą z bardzo prostego powodu – nie możemy przecież odpuścić sobie niezwykłej atrakcji, jaką jest Wielka Siklawa. Siklawa to największy polski wodospad, którego wody opadają z progu Ściany Stawiarskiej, oddzielającej Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wodospad ma około 65 m wysokości i w zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie dzieli się na dwie lub trzy strugi. Najlepsze wrażenie wywołuje bezsprzecznie w słoneczne dni, zaraz po intensywnych opadach deszczu – możliwe jest wtedy powstanie wielobarwnej tęczy z rozproszonych kropli wody. Dolina Pięciu Stawów już czai się za rogiem.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – jak w raju

Wspinając się płytami skalnymi docieramy po kilku minutach do brzegu Wielkiego Stawu Polskiego, który jest najgłębszym jeziorem w Tatrach (80,3 m). Stanowi też drugie co do powierzchni jezioro w Tatrach – zaraz po słynnym Morskim Oku. Przy północno – zachodnim brzegu Wielkiego Stawu Polskiego znajduje się również najstarszy szałas w Tatrach, datowany na XVII wiek. Powyżej Wielkiego Stawu znajduje się Czarny Staw Polski oraz Zadni Staw, położony w Dolince pod Kotłem i będący najwyżej położonym jeziorem w polskich Tatrach (1890 m n.p.m.).

Jeśli jednak chcemy dojść do schroniska (ok. 10 minut), skręcamy w lewo, mijając po drodze Mały i Przedni Staw Polski. Przy Małym Stawie mieści się strażnicówka TPN, która w przeszłości pełniła rolę schroniska.

Dolina Pięciu Stawów – panoramy

Dolina Pięciu Stawów to miejsce, do którego po prostu chce się wracać! Zresztą sami zobaczcie – czy można się w niej nie zakochać? Będąc tu otwierają się wspaniałe widoki m.in na Szpiglasowy Wierch, Miedziane, Opalony Wierch, Buczynowe Turnie, masyw Wołoszyna, Kotelnicę czy Liptowskie Mury.

Dolina Pięciu Stawów urzeka swoim pięknem niejednego turystę, który tutaj dociera. Bez wątpienia należy do jednej z największych atrakcji naszych polskich gór. Swoją wyjątkową, wysokogórską atmosferę zawdzięcza przede wszystkim niezwykłemu położeniu w  samym sercu Tatr Wysokich. Co więcej, schronisko stanowi bardzo dobrą bazę wypadową na inne szlaki m.in. na Orlą Perć, Świnicę oraz Szpiglasowy Wierch.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Dolina Pięciu Stawów – czy aby na pewno pięciu?

Nazwa doliny pochodzi od ilości znajdującej się w nich stawów, jednak w rzeczywistości jest ich sześć, a nie pięć. Sęk w tym, że Wole Oko (1862 m n.p.m.), które jest najmniejsze czasami wysycha, jest jeziorem okresowym i zostało uznane niegodne, aby nazywać je stawem. Zlokalizowane jest pomiędzy Czarnym Stawem Polskim i Zadnim Stawem Polskim, na terenie Dolinki pod Kotłem. Wole Oko w czasie zimy ze względu na swoją małą głębokość, zamarza do samego dna. Niedaleko jego południowego brzegu przebiega nieoznakowany szlak na Gładką Przełęcz.

Jeśli chcielibyście zapamiętać, który staw jest który, to począwszy od schroniska mamy: Przedni Staw, Mały Staw, Wielki Staw, Czarny Staw, Wole Oko oraz Zadni Staw Polski. Cała Dolina Pięciu Stawów zajmuje powierzchnię około 6,5 km2 i ma około 4 km długości.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Ostatecznie docieramy do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie chcemy spróbować legendarnej szarlotki i bigosu. Schronisko położone jest nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. Jest najwyżej usytuowanym schroniskiem w Polsce (1672 m n.p.m.), co w połączeniu z malowniczymi widokami dookoła tworzy niesamowitą aurę tego miejsca.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów to jedno z moich ulubionych schronisk tatrzańskich i wracam do niego z miłą chęcią. Dysponuje ono 67 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 7, 8, 10 – osobowych. Ceny noclegów w zależności od sezonu i wielkości pokoju wahają się od 50 do 90 zł. Nie można oczywiście nie wspomnieć w tym miejscu o wspaniałej kuchni, która oferuje całodzienne wyżywienie dla wygłodniałych turystów.

Dolina Pięciu Stawów – ciekawostki i informacje praktyczne

  • parking na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie kosztuje 39 zł za cały dzień
  • bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy
  • schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem
  • niebieski szlak turystyczny przebiegający obok schroniska pięciostawiańskiego, prowadzący z Morskiego Oka na Halę Gąsienicową przez Zawrat jest najstarszym szlakiem w polskich Tatrach
  • strona internetowa schroniska D5S: https://piecstawow.pl/
  • cała wędrówka zajęła nam 5:10 h z odpoczynkami

 


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ