GLASTONBURY – TAJEMNICA LEGENDARNEGO AVALONU

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Miasteczko Street w hrabstwie Somerset odwiedziliśmy w 2016 roku podczas wakacji. Miejsce to znane jest głównie z firmy obuwniczej C&J Clark, która ma tutaj swoją siedzibę. Niestety nie produkuje się już tutaj butów. Pozostałością po starej fabryce obuwniczej jest Clarks Village, która mieści ponad 90 outletowych sklepów wraz z licznymi kawiarniami i restauracjami. Idealne miejsce dla zakupoholików!


Pisząc na temat miasteczka Street mogę stwierdzić, że jest ono znane jeszcze z jednego powodu, o którym nie wspomniałem wcześniej. Leży około 3 km od Glastonbury – miasta niezwykle tajemniczego i niosącego ze sobą historię czasów średniowiecznych. Legenda utożsamia to miasteczko z mityczną wyspą Avalon, na której miał znajdować się grób Króla Artura i jego żony Ginerwy. Pewne wersje legendy twierdzą również, iż Glastonbury było miejscem, w które udał się Lancelot po śmierci Artura. Zwiedzanie Glastonbury zaczynamy od słynnej wieży.

Glastonbury Tor

Na największą uwagę podczas zwiedzania zasługuje tutaj wzgórze Glastonbury Tor, które wznosi się nad nizinnym krajobrazem najbliższej okolicy. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny kościoła p.w. św. Michała Archanioła, w którym według przypowieści znajduje się sekretne wejście do Avalonu. Natomiast wewnątrz starej studni znajdującej się u podnóża ukryty jest święty Graal. Motyw świętego Graala pojawia się po raz pierwszy w cyklu legend arturiańskich. Według wierzeń jest to kielich, w którym znajdowała się krew z przebitego boku Jezusa Chrystusa. Przywędrował on na wyspę Avalon wraz z Józefem z Arymatei. Poszukiwali go najsławniejsi Rycerze Okrągłego Stołu – Lancelot, Parsifal oraz Sir Galahad, który utożsamiany był z rycerskim symbolem Jezusa. To on zdobył ostatecznie świętego Graala.

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając zagranicę koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ w razie nagłego zachorowania lub wypadku, jesteście w stanie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

Glastonbury Abbey

Świadectwem historycznego znaczenia miasta jest również Glastonbury Abbey (Opactwo Glastobnbury). Klasztor benedyktyńskiego opactwa, a raczej jego ruiny są uważane za najstarszą budowlę sakralną w całej Anglii. To właśnie tym miejscu, w 1191r. tutejsi mnisi odkryli grób. Spoczywały w nim kości mężczyzny oraz kobiety o nienaruszonych „złotych włosach”. Obok grobu leżał ołowiany krzyż z napisem „Tu leży pochowany sławny król Artur na wyspie Avalon”. Kolejna legenda głosi, że klasztor został założony przez Józefa z Arymatei, dającego początek chrześcijaństwu w Anglii.

Za 7£ oprócz samych ruin mamy możliwość obejrzenia jedynego zachowanego w nienaruszonym stanie budynku. Chodzi mianowicie o XIV- wieczną Kuchnię Przeora Opactwa, w której znajdują się cztery ogromne paleniska. W okresie od kwietnia do października odbywają się tutaj różne pokazy na temat życia średniowiecznych mnichów. Za jedną z kaplic na terenie Opactwa znajduje się  Święte Cierniste Drzewo (Glastonbury Thorn). Według kolejnej legendy, wyrósł on w związku z przybyciem wspomnianego wcześniej Józefa z Arymatei, który uderzył kostuchem w ziemię, a ta zakwitła owym cierniem. Bilety do Glastonbury Abbey możecie zakupić pod poniższym linkiem:

KUP BILETY DO GLASTONBURY ABBEY

Kościół św. Jana Chrzciciela

Glastonbury posiada dwie główne ulice: Magdalene Street, przy której znajdziemy m.in. klasztor benedyktyńskiego opactwa, budynek Rady Miejskiej czy przeróżne sklepy z przedmiotami wyssanymi dosłownie z książek o Harrym Potterze oraz High Street, nad którą góruje majestatyczna, 40 – metrowa wieża kościoła św. Jana Chrzciciela.

New Age

Miasto jak i całe hrabstwo Somerset przepełnione jest dozą mistycyzmu i tajemniczości. Chrześcijański kult religijny przeplata się z licznymi, pogańskimi praktykami. Na pierwszy rzut oka zaskoczyła mnie ogromna liczba sklepów oferujących magiczne przedmioty, podręczniki ezoteryczne i przeróżne księgi magii i czarów. Nie brak tu dziwnie zachowujących się i wyglądających ludzi, przez co miasteczko może budzić lekką grozę.

Podsumowując, Glastonbury to miejsce na pewno mocno specyficzne, ale nie ma się czemu dziwić, w końcu to główny ośrodek ruchów New Age. Ich zwolennicy wyrośli z przekonania, że czasy w których obecnie żyjemy to ostatni etap świata, natomiast po przejściu tego świata w nową rzeczywistość (Nową Erę), ma nastąpić złoty wiek ludzkości, w którym nie będzie konfliktów, wojen i granic państwowych.

Ciekawostki

  • krzew Glastonbury Thorn kwitnie tylko dwa razy w roku – pierwszy raz w okresie Wielkanocy, a kolejny w okresie Świąt Bożego Narodzenia
  • w Glastonbury organizowany jest jeden z największych festiwali muzycznych na świecie – Glastonbury Festival. Na przestrzeni lat podczas festiwalu wystąpili m.in. tacy wykonawcy jak: Coldplay, Radiohead, Artic Monkeys, Amy Winehouse, The Pixies, Muse, Oasis, Imagine Dragons,U2 oraz The Prodigy.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ