OXFORD – CO WARTO ZOBACZYĆ?

by Kamil | ONE STEP FORWARD

W jeden z pierwszych wolnych weekendów od wakacyjnej pracy zaplanowaliśmy z Natalią zobaczyć coś ciekawego w niedalekiej okolicy od Wokingham. Wybór padł na Oxford – miasto znane głównie jako siedziba znanego na całym świecie Uniwersytetu Oksfordzkiego. Alma Mater w Oxfordzie została założona w 1167r. i jest najstarszą uczelnią wyższą w Wielkiej Brytanii. Swego czasu na uniwersytet uczęszczali m.in. Tony Blair, Bill Clinton, Margaret Thatcher, Oscar Wilde oraz J. R. R. Tolkien.


University of Oxford

Budynki Uniwersytetu w Oxfordzie (University of Oxford) były też często udostępniane na potrzebny produkcji filmowych:

  • I część – Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  • II część – Harry Potter i Komnata Tajemnic
  • IV część – Harry Potter i Czara Ognia
  • X-Men: Pierwsza klasa

Oxford leży w tzw. Dolinie Tamizy, która należy do jednego z najbogatszych regionów nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całej Unii Europejskiej. Do Oxfordu dostajemy się pociągiem. Podróż z Londynu trwa godzinę (koszt około 30£ w dwie strony). Dokładne ceny biletów wraz z rozkładem jazdy najlepiej sprawdzić na stronie The National Rail lub Trainline. Będąc w Londynie lub okolicach nie sposób oprzeć się choćby jednodniowej wizycie w tym urokliwym mieście – dzieli nas do niego niecałe 100 km.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy będąc tutaj to niepowtarzalny, uniwersytecki klimat oraz niesamowite budownictwo, które skłania do częstych postojów i chwili kontemplacji nad perłami angielskiej architektury. Zapach historii wydobywa się tutaj z niemalże każdej bramy i uliczki.

Poniżej, chciałbym przedstawić Wam 4 miejsca, które według mnie warto odwiedzić będąc w Oxfordzie. Atrakcje te dzieli dystans, który spokojnie można pokonać na nogach.

Ashmolean Museum of Art and Archeology

Ashmolean Museum to najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii i pierwsze na świecie muzeum uniwersyteckie. Położone jest przy ulicy Beaumont Street. W wspaniały sposób przedstawia one historię gatunku ludzkiego, począwszy od zbiorów sztuki starożytnego Egiptu po sztukę nowoczesną. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Na kilku piętrach podziwiać możemy również egipskie mumie, dzieła Rafaela i Michała Anioła, obrazy Pabla Picasso, greckie posągi oraz japońskie stroje samurajów. Wejście do muzeum jest całkowicie bezpłatne.

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając zagranicę koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ w razie nagłego zachorowania lub wypadku, jesteście w stanie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

Christ Church College

Najpopularniejszym i jednym z największych kolegiów Uniwersytetu Oxfordzkiego jest bez wątpienia Christ Church College, którego wnętrza stanowiły inspirację do stworzenia Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, znanej bardzo dobrze czytelnikom książek o Harrym Potterze. Obowiązkowy punkt zwiedzania, do którego dostaniemy się wejściem od strony parku. Zwiedzanie kolegium i katedry kosztuje (dzieci i studenci wchodzą za 6£).

Bodleian Library

Biblioteka Bodlejańska to jedną z najstarszych bibliotek w Europie, natomiast w Wielkiej Brytanii ustępuje tylko British Library w Londynie. Miejsce z ciekawą historią, jej księgozbiory liczą ponad 11 mln egzemplarzy, wśród których możemy znaleźć m.in:

  • Magna Carta czyli Wielka Karta Swobód
  • pierwsze wydanie Biblii Gutenberga, która w 2001 roku została wpisana na listę UNESCO
  • Pierwsze Folio Szekspira

Biblioteka jest w rzeczywistości jedną wielką czytelnią, ponieważ księgozbiory udostępniane są wyłącznie na miejscu. Swego czasu w jej pomieszczeniach książki studiował Oscar Wilde i J.R.R. Tolkien. Bilety najlepiej zarezerwować wcześniej, aby uniknąć straty czasu spędzonego w kolejkach do kas biletowych. Cena biletów różni się w zależności od wybranej trasy zwiedzania. Trasy świetnie opisane są na stronie głównej biblioteki (link znajdziecie poniżej):

https://www.bodleian.ox.ac.uk/whatson/visit/tours/info

Oxford Botanic Garden

A teraz przyszedł czas na miejsce, w którym głównie za sprawą pięknej pogody spędziliśmy najwięcej czasu. Mówię tutaj o najstarszym ogrodzie botanicznym w Wielkiej Brytanii – Oxford Botanic Garden. Ogród stanowi wspaniałe miejsce na zorganizowanie kameralnego, rodzinnego pikniku, na zatopienie się w książce w cieniu znajdujących się tu licznych drzew, bądź też po prostu na rozłożeniu się na trawie i bujaniu w obłokach. Pomimo, iż znajduje się on zaraz przy głównej ulicy w mieście (High Street) stanowi niebywałą oazę spokoju i wytchnienia w samym centrum miasta. Z ogrodu botanicznego roztacza się również widok na zabytkowy Magdalen College.

Początkowo ogród uniwersytetu w Oxfordzie służyć miał wyłącznie hodowli roślin leczniczych, które znajdowały szerokie zastosowanie w medycynie. Aktualnie na prawie 2 ha obszaru spotkamy wiele innych gatunków m.in. rośliny owadożerne, palmy i paprocie oraz liczne sukulenty z różnych stron świata.

Oxford Botanic Garden podzielony jest na 2 sekcje: „The Walled Garden” oraz „The Lower Garden”. Południowo – wschodni teren otoczony jest rzeką Cherwell, którą bardzo często przepływają drewniane łodzie. Ważny element stanowią również oranżerie, mieszczące amazońską dżunglę, kaktusy sięgające sufitu oraz ogromne lilie wodne. Swego czasu posadzono tutaj gigantyczną lilię Victoria amazonica, za której oglądanie pobierano nawet opłatę.

Cennik:

  • dorośli: 5£
  • studenci: 3.50£

Ciekawostki

  • w 1999 roku miała miejsce wielka kradzież w Ashmolean Museum – ukradziono obraz warty ponad 4,5 miliona dolarów
  • Uniwersytet w Oxfordzie składa się z 38 autonomicznych kolegiów – posiadają one swoje własne władze, budżety i studentów
  • od 1610 roku Biblioteka Bodlejańska otrzymuje egzemplarz każdej książki wydanej w Wielkiej Brytanii
  • Pierwsze Folio Szekspira, które znaleźć możemy w Bibliotece Bodlejańskiej należy do jednej z najbardziej wartościowych książek – na aukcji sprzedano jeden z egzemplarzy za 5,6 mln £
  • w Oxford Botanic Garden tworzył J. R. R. Tolkien, a natchnienia szukał Lewis Caroll pisząc „Alicję w Krainie Czarów”

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ