AKU CAMANA FITZROY GTX – RECENZJA

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Po 7 latach użytkowania doszedłem do wniosku, że to dobry czas, aby podzielić się z Wami opinią na temat butów Aku Camana Fitzroy GTX.

Słyszę słowo „Fitzroy” i od razu, jak z automatu mam przed oczami bajeczną Patagonię. To właśnie tam na granicy chilijsko-argentyńskiej, nad wioską El Chalten wznosi się na 3375 m n.p.m. ten okazały szczyt. Uważany jest on za mocno problematyczny głównie ze względu na szybko zmieniającą się, zdradziecką pogodę oraz wymagające sporych umiejętności technicznych ściany. Dodatkowo, Patagonia kojarzona jest z ogromną nieprzewidywalnością. Czy buty noszące nazwę tego słynnego szczytu są w stanie na tą nieprzewidywalność nas przygotować?


Jak doszło do zakupu?

Jak już pisałem w artykule dotyczącym niezbędnego wyposażenia w góry, buty to bezsprzecznie najważniejsza rzecz w górskim ekwipunku. To one są w stanie zapewnić nam wygodę, stabilizację stopy, dobrą przyczepność i nieprzemakalność. Długo szukałem tych odpowiednich. Na rynku znajduje się pierdyliard różnego rodzaju modeli, od liczby których może się lekko zakręcić w głowie. Żeby przejść przez większość potrzeba naprawdę sporo wolnego czasu.

W swoich początkowych poszukiwaniach byłem mocno przekonany do nieśmiertelnych Scarpa Lite Trek GTX. Zaporowa jednak okazała się wtedy ich cena, która nie chciała spaść. Nie chciałem będąc studentem wydawać całych swoich oszczędności na pierwsze buty w góry. Ostatecznie, po długich i ciężkich bojach natrafiłem na model prosto od włoskiego producenta AKU. Swoją drogą wyglądem bardzo przypominały wspomniane wcześniej Scarpy. Cena za AKU była jednak bardzo atrakcyjna – dorwałem ostatni rozmiar za 350 zł.

Trochę specyfikacji

AKU Camana Fitzroy GTX to jeden z najpopularniejszych modelów butów w Polsce. I nic w tym dziwnego, bo charakteryzują się solidnym wykonaniem i dbałością o szczegóły. Co jeszcze Camany są w stanie nam zaoferować?

  • Waga buta: 525 g
  • Podeszwa: Vibram® Erica Everest
  • Cholewka ze skóry zamszowej oraz materiału Air 8000®, który zapewnia większą oddychalność buta
  • Grubość cholewki: 1,6mm
  • Membrana Gore-Tex® Performance Comfort zapewniająca wodoszczelność oraz zdolność do odprowadzania wilgoci z wnętrza buta
  • Średnia twardość podeszwy
  • Wkładka Anatomical Fit, zapewniająca idealne dopasowanie do stopy i wysoki poziom komfortu
  • Śródpodeszwa wykonana z pianki EVA
  • Każdy but posiada indywidualny kod identyfikacyjny szewca
  • Język zszyty z cholewką, zapobiegający przedostawaniu się do buta wody, piasku itp.

W jakich warunkach buty były testowane?

Testowałem Camany w najróżniejszych warunkach. Były krótkie spacery po Krakowie oraz kilkanaście wyjazdów w moje ukochane Tatry, gdzie spotkały się z ulewnym deszczem, śniegiem i uporczywymi upałami. Pochodziły tez trochę po jesiennych Pieninach, Gorcach i Bieszczadach. W zimie przyodziałem je w koszykowe raki i weszły ze mną na Czarny Staw pod Rysami, Liliowe, Kończysty i Starorobociański Wierch. Z dalszych kierunków bardzo dobrze sprawdziły się na trekkingu w Serra de Tramuntana na Majorce i na Kaukazie m.in. pod lodowcem Chalaadi.

Podczas pierwszych przejść gotowy byłem na bolesne otarcia, odciski, odparzenia, które jednak w ogóle nie przyszły. Dopasowanie do stopy od samego początku było bardzo dobre i naprawdę czułem się w nich komfortowo.

Co mi się w nich podoba?

Na samym starcie warto podkreślić, że to naprawdę bardzo udany model trekkingowego obuwia. Poniżej postaram się Wam odpowiedzieć w kilku punktach, dlaczego tak myślę:

  • Uniwersalność – AKU Camana Fitzroy GTX to typowe buty 3 – sezonowe, ale w mojej opinii z powodzeniem można w nich chodzić również w zimie. Wystarczy porządna skarpeta (najlepiej z wełny Merino) i żadne mrozy w nich nie straszne. Sam testowałem je w Tatrach przy -150C i ani przez chwilę nie czułem zimna w stopy. Dobrze też sprawdzały się podczas tatrzańskich wędrówek w rakach. Wodoodporność była testowana kilkukrotnie i buty nie przemokły ani razu.
  • Podeszwa Vibram® Erica Everest – z podeszwami w butach górskich wiadomo jak jest. Ciężko znaleźć taką, która byłaby idealna w każdych warunkach. Ta zastosowana a Camanach, to klasyka gatunku. Nigdy nie zdarzyło mi się poślizgnąć w nich nawet na mokrej skale np. podczas wejścia na Giewont czy zbiegania ze Świnicy przed gwałtowną burzą. Ubierając je czuje się bezpiecznie i wiem, że są one w stanie zapewnić mi bardzo dobrą przyczepność i stabilność, nawet, jeśli zaskoczy mnie na szlaku niespodziewany deszcz. Również w dolinach, na błotnistych odcinkach szlaku sprawują się one wyśmienicie.
  • Waga – przyznam się, że widząc je w witrynie sklepowej na pierwszy rzut oka wydawały mi się masywne, a co za tym idzie ciężkie. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie taki diabeł straszny. Jak na buty za kostkę są lekkie i nawet kilkugodzinna wędrówka po górach nie nastręcza problemów. Nie mogę powiedzieć, że nie czuję ich jakbym miał je na nogach, bo to byłoby lekkie nadużycie, ale naprawdę ich waga to niepodważalna zaleta.
  • Wygoda – może ciężko będzie w to uwierzyć, ale w moim przypadku nie było mowy o „rozchodzeniu” buta. O razu było nam po drodze. Żadnych obtarć, żadnego zmęczenia stóp i żadnego bólu i dyskomfortu. Wkładka jest wygodna i bardzo szybko odpowiednio dopasowuje się do stopy. Ostre kamienie podczas trekkingu na Majorce nie przeszkodziły w zapewnieniu komfortu podczas długiego maszerowania. Podeszwa doskonale amortyzuje wszelkie nierówności powierzchni i zapewnia stabilne wsparcie w trudnych warunkach.
  • Cena – katalogowa cena butów AKU Camana Fitzroy GTX to około 500 zł. Cena jak dla mnie nie jest wygórowana, jak na to, co w tych pieniądzach dostajemy. Dodatkowo, bardzo często zdarzają się fajne promocje w sklepach, które ułatwiają podjęcie wyboru. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Jak dla mnie znakomity stosunek jakości do ceny i dobra inwestycja na długi czas.
  • Solidność wykonania – wydaje mi się, że swoją popularność buty te zawdzięczają przede wszystkim prostocie oraz wysokiej jakości wykonania. Bardzo miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że każdy but posiada indywidualny kod identyfikacyjny szewca, który go ręcznie wykonał. Przez ponad 3 lata użytkowania mogę śmiało powiedzieć, że konstrukcja AKU jest po prostu niezawodna.

Jakie mają wady?

  • Oddychalność – producenci zachwalają materiał Air 8000®, który ma zapewnić większą oddychalność buta. Membrana Gore-Tex® Performance Comfort też ma w zamyśle lepiej niż inne odprowadzać wilgoć z wnętrza buta. U mnie niestety coś nie zadziałało. Przykładowo podczas wycieczki na Grzesia, Rakoń i Wołowiec stopy pociły mi się niemiłosiernie. Na Szpiglasowym Wierchu było delikatnie lepiej (ponieważ zainwestowałem w lepsze skarpetki z dodatkiem Coolmax’u), ale i tak nie czułem się komfortowo. Skarpeta nie była w 100% sucha. Może moja potliwość jest nadzwyczaj wysoka, a może po prostu regulacja temperatury mogłaby by być troszeczkę lepsza? Jedno jest pewne – dobra skarpeta przyda się na pewno!
  • Gumowy otok – a raczej jego brak. Na sezon letni zakupiłem podejściówki Mammut Alnasca GTX i w nich ten otok jest na pewno przydatny. Szkoda, że tutaj go zabrakło. Dzięki dodatkowemu wzmocnieniu cholewki buta poruszanie w ciężkim, skalistym terenie robi się przyjemniejsze dla wędrowca. Gumowa osłona jest bardziej odporna na przetarcia oraz usztywnia całą konstrukcję buta. Nie jest to jednak wada dyskwalifikująca Camany – to caly czas świetny but ?

Subiektywna opinia i podsumowanie

Dla mnie Aku Camana Fitzroy GTX to model, który można polubić. Za stosunkowo niewysoką cenę dostajemy uniwersalne i bardzo wytrzymałe buty. Solidność wykonania stoi na naprawdę wysokim poziomie i jestem przekonany, że posłużą mi jeszcze przez długie lata. Jak już wspomniałem wcześniej, u mnie sprawdzają się, jako buty całoroczne, choć w sezonie letnim częściej sięgam po lekkie i lepiej oddychające podejściówki.

Podsumowując, bez dwóch zdań „Camany” to bardzo udany model. Jeśli szukasz praktycznych, uniwersalnych butów w góry, to na pewno powinieneś / powinnaś po nie sięgnąć. Będziecie zadowoleni ?


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ