SKRAJNE SOLISKO – OPIS SZLAKU

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Wycieczka na Skrajne Solisko (Predné Solisko) to kontynuacja wędrówki na Bystrą Ławkę i Furkot, o której mogliście przeczytać w ostatnim wpisie. Schodząc z nich czuliśmy, że mamy jeszcze siłę i chęci na coś więcej. Najdalej wysunięty na południe szczyt w Grani Soliska wydawał się idealnie pasować do całej tej układanki.   


Trasa na Skrajne Solisko ze Škutnastej polany

Podejście do Chaty pod Soliskiem

Zatrzymujemy się przy drogowskazie na Škutnastá polanę (1710 m n.p.m.), gdzie krzyżuje się szlak żółty ze szlakiem niebieskim prowadzącym do Chaty pod Soliskiem (1830 m n.p.m.). Podejście jest krótkie i nie nastręcza trudności, ponieważ wędruje się po wygodnych, kamiennych stopniach. Nie zajęło nam to więcej niż 15 minut.

Schronisko pod Soliskiem (Chata pod Soliskom)

Chata pod Soliskiem położona jest na wysokości 1840 m n.p.m. i jest najmłodszym schroniskiem wysokogórskim w tej części pasma. Powstało ono w 1944 roku, jednak zostało zburzone już w latach 60. ze względu na zły stan techniczny budynku. Dopiero w 2003 roku podjęto decyzję o postawieniu nowego, większego schroniska, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Dysponuje ono 9 miejscami noclegowymi i otwarte jest przez cały rok.

Koszt noclegu to 20 € / noc. Jest tez opcja zakwaterowania w luksusowym pokoju, jednak cena wzrasta wtedy do 80 € / noc. Za 6 € można wykupić sobie śniadanie. Oczywiście wewnątrz funkcjonuje też jadalnia, z której można skorzystać i przekąsić coś przed dalszą droga. Charakterystycznym elementem schroniska jest rozległy taras widokowy, który skłania wręcz do chwili odpoczynku i podziwiania wspaniałych widoków.

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając w Tatry na Słowację koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tam płatne. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

Wejście czerwonym szlakiem na Skrajne Solisko (Predné Solisko)

Po krótkim odpoczynku ruszamy na ostatni tego dnia szczyt. Nie będzie to zwykły spacerek, bo na dystansie 800 metrów mamy do pokonania prawie 300 m przewyższenia. Od samego początku czerwony szlak pnie się ostro ku górze. Wędrujemy pośród pasma kosodrzewiny, co jakiś czas spoglądając za siebie na rozciągające się w dole Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso).

Po chwili kosówka ustępuje skalistej, piargowej scenerii. Odsłania się przed nami świetny widok na Krywań (2495 m n.p.m.). Ludzi na szlaku jest sporo. Na pewno przyłożyła się do tego piękna, słoneczna pogoda i okołopołudniowa pora, o której wchodziliśmy ze względu na wyjście uprzednio na Furkot oraz Bystrą Ławkę. Kilkoma zakosami pokonujemy kolejne trudności i po około 45 minutach stajemy ostatecznie na szczycie Skrajnego Soliska.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Skrajne Solisko – panoramy ze szczytu

Skrajne Solisko (Predné Solisko) wznosi się na wysokość 2093 m n.p.m. i jest najdalej wysuniętym na południe szczytem w Grani Soliska. Na jego wierzchołki znajduje się trzymetrowy, drewniany krzyż, który został tutaj postawiony w 2013 roku. Ponadto, na jednym z kamieni przytwierdzona została metalowa tabliczka z dokładnym opisem panoramy roztaczającej się ze szczytu.

Co możemy podziwiać ze Skrajnego Soliska? Na wschodzie dumnie wznosi się imponująca Grań Baszt z Szatanem (2422 m n.p.m.) na czele. Na południu rozciąga się Spisz oraz Liptów oraz Szczyrbskie Jezioro wraz z kompleksem skoczni narciarskich. Północny – zachód to oczywiście znany i lubiany Krywań (2495 m n.p.m.), Krótka (2375 m n.p.m.) oraz klimatyczna Dolina Furkotna. Na wyciągnięcie ręki natomiast mamy szczyty należące do Grani Soliska, kolejno: Młynickie Solisko (2301 m n.p.m.), Szczyrbskie Solisko (2302 m n.p.m.), Furkotne Solisko (2320 m n.p.m.), Małe Solisko (2334 m n.p.m.), Pośrednie Solisko (2400 m n.p.m.) oraz Wielkie Solisko (2412 m n.p.m.).

Zejście ze Skrajnego Soliska do Szczyrbskiego Jeziora

Do Chaty pod Soliskiem schodzimy dokładnie tym samym, czerwonym szlakiem, którym wchodziliśmy na szczyt. Po 30 minutach jesteśmy ponownie przy schronisku i nie zatrzymując się już przy nim obieramy niebieski szlak, prowadzący wzdłuż kolejki krzesełkowej. Trasa wiedzie po kamiennych schodach, a w końcowej fazie po ubitej, wygodnej drodze. Przy kompleksie skoczni narciarskich skręcamy w lewo i szybko docieramy do parkingu, na którym zostawiliśmy samochód.

Nocleg w Tatrach Słowackich – Skrajne Solisko i okolice

Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Tatrach Słowackich? Planując wycieczkę na Skrajne Solisko najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w Szczyrbskim Jeziorze.

Natomiast, jeśli chcesz spędzić urlop po polskiej części Tatr, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:

AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Skrajne Solisko – ciekawostki i informacje praktyczne

  • jadąc w Tatry na Słowację pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ akcje ratownicze są tutaj płatne. My ubezpieczenie najczęściej kupujemy przy użyciu tego kalkulatora: LINK TUTAJ
  • parking w Szczyrbskim Jeziorze kosztuje 5.50 € za cały dzień
  • wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowowego (Tatranský národný park, TANAP) jest bezpłatny
  • numer alarmowy do HZS (słowacki TOPR) – 18 300
  • wędrówka zajęła nam 3:30 h z odpoczynkami (od drogowskazu na Škutnastej polanie do Szyrbskiego Jeziora)
  • Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) jest drugim co do wielkości po stronie słowackiej. Palmę pierwszeństwa dzierży Wielki Hińczowy Staw (Veľké Hincovo pleso)
  • Skrajne Solisko od Młynickiego Soliska oddziela dwusiodłowa Smrekowicka Przełęcz

Podsumowanie

Wejście na Skrajne Solisko było zwieńczeniem naszej wędrówki, podczas której zdobyliśmy uprzednio Furkot (Furkotský štít) oraz Bystrą Ławkę (Bystrá lávka). Trasa jest przyjemna, pozbawiona trudności technicznych i dość atrakcyjna widokowo.

Jedynym minusem może być spora liczba turystów, dla których Skrajne Solisko jest popularnym celem wycieczek na Słowacji. Jeśli jednak nie planujecie zdobywać wcześniej Bystrej Ławki i Furkotu, to może to być bardzo pomysł na szybki i mało wymagający wypad w góry. Wychodząc wcześniej ze Szczyrbskiego Jeziora na pewno unikniecie tłumów na szczycie.


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ