Waligóra (936 m n.p.m.) to szczyt, który z pewnością warto odwiedzić i zmierzyć się ze słynną ścianą płaczu. Mi osobiście przydarzyło się podziwiać jej walory po ciemku, z uwagi, że baterie mojej czołówki rozładowały się w najmniej odpowiednim momencie. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że było niezwykłe doświadczenie, które dostarczyło mi mnóstwo wrażeń i adrenaliny.
Zapraszam do lektury mojej przygody z Waligórą – szczytem, który jest najwyższym przedstawicielem Gór Kamiennych w Koronie Gór Polski. Podzielę się w nim z Wami moimi wrażeniami ze szlaku, opowiem o trasie, ciekawostkach oraz podzielę się praktycznymi wskazówkami.
Spis treści
Waligóra – dojazd i parking
Na Waligórę wybrałem się świeżo po zdobyciu Wielkiej Sowy w Górach Sowich. Z parkingu Sokolec – Rzeczka pospiesznie udałem się na drogę w kierunku Głuszycy. Następnie drogą o nr 380 przejechałem przez Rybnicę Małą oraz Rybnicę Leśną i po 30 minutach dotarłem na parking przy schronisku Andrzejówka.
Parking przy schronisku jest bezpłatny i powiedziałbym, że jest sporych rozmiarów. Nie miałem jakichkolwiek problemów ze znalezienie wolnego miejsca. Poniżej na mapie znajdziecie dokładną lokalizację parkingu.
Waligóra – jaki szlak wybrać?
W przeciwieństwie do innych szczytów, na Waligórę prowadzi tylko jeden, żółty kolor szlaku. Można go natomiast delikatnie zmodyfikować o szlak niebieski, który przechodzi przez Rozdroże pod Waligórą (864 m n.p.m.), a swój początek ma w Głuszycy (466 m n.p.m.). Połączenie to może być ciekawym urozmaiceniem dość krótkiej, ale intensywnej wspinaczki na najwyższy szczyt Gór Kamiennych spod schroniska PTTK Andrzejówka.
Wybierając wariant podejścia i zejścia szlakiem żółtym wycieczka powinna zająć mniej więcej 30 minut (1 km i 140 m przewyższenia). Jeśli jednak wydłużymy sobie spacer o zejście do schroniska szlakiem niebieskim, to będzie to 0:55 h, 2,8 km i 145 m przewyższenia do pokonania.
Góry Kamienne – ukryte skarby polskich Sudetów
Góry Kamienne to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, rozciągające się na granicy polsko-czeskiej. W ich składzie znajdują się Góry Suche, Góry Krucze, Pasmo Lesistej oraz mikroregion Czarny Las. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra (936 m n.p.m.), która w całości porośnięta jest świerkowo-bukowym lasem. Inne szczyty to m.in. Suchawa (928 m n. p. m.), Kostrzyna (906 m n.p.m.), Włostowa (903 m n.p.m.) oraz Jeleniec (902 m n.p.m.).
Oprócz wybrania się na szlaki w Górach Kamiennych warto również poznać ich bogatą historię i kulturę. Do wyboru mamy m.in. ruiny zamku Rogowiec oraz zamku Radosno. Zarówno pierwszy, jak i drugi pochodzą z XIII wieku, a inicjatorem ich budowy był Bolko I Surowy – książe jaworski. Zamek Radosno możliwy jest do zdobycia szlakiem od schroniska Andrzejówka.
Schronisko PTTK Andrzejówka – punkt startowy
Punktem startowym jest dla mnie klimatyczne schronisko PTTK Andrzejówka, które jest jednym z najmłodszych w Sudetach (powstało w 1933 roku). Leży ono u stóp Waligóry, na Przełęczy Trzech Dolin (810 m n.p.m.). W 1944 roku schronisko zostało przejęte przez nazistowskie władze, a od 1964 roku jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).
Przez okna widzę, że w zabawa w schronisku trwa w najlepsze. Gitara, tańce i śpiewy. Niestety, z uwagi na późną porę nie mam czasu dołączyć i poczuć na własnej skórze tego wspaniałego, górskiego klimatu. Zaraz obok znajduje się skrzyżowanie szlaków, z którego jasno wynika, że na Waligórę pozostało już „tylko” 15 minut.
Waligóra – podejście na szczyt ścianą płaczu
Ostatnio ze ścianą płaczu miałem do czynienia podczas mojej zimowej wycieczki na policyjną górę w Beskidzie Niskim. Przeżycie niezapomniane i biada temu, kto zlekceważy podejście pod Lackową (996 m n.p.m.). Już niejednemu śmiałkowi dała ona porządnie w kość! Niestety historia lubi się powtarzać i podobna sytuacja przytrafiła mi się i dzisiaj. Z tym, że na domiar złego przed wyjściem nie sprawdziłem sobie czy mam zapasowe baterie w plecaku i na Waligórę od pewnego momentu wchodziłem praktycznie po omacku, ponieważ w trakcie wspinaczki czołówka odmówiła współpracy.
Jeszcze „za dnia” mijam tablicę informującą, iż jestem na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich oraz rozwidlenie szlaków pod Waligórą (812 m n.p.m.). Szlak niebieski ucieka w tym miejscu w prawo i obchodzi szczyt z zachodniej strony. Ja natomiast idę na wprost, zgodnie z żółtym oznaczeniem, gdzie zaczyna się walka z ciemnościami, korzeniami i bardzo stromym podejściem. Latarka w telefonie tylko pośrednio pomaga poruszać się w tym prawie pionowym terenie. W celu wyjaśnienia stromizny z tym miejscu – na dystansie niespełna 300 metrów mamy tu do pokonania ponad 100 metrów przewyższenia! Nabierając wysokości, czasami posiłkuję się korzeniami oraz gałęziami, aby lekko podciągnąć się i przyasekurować. Dla niektórych zbawienne tu będą dobrej jakości kijki trekkingowe (sam korzystam z Black Diamond Trail Sport 3 i mogę śmiało je polecić). Dodatkowym utrudnieniem są luźne, obsypujące się kamienie. Ostatecznie, równo po 15 minutach od schroniska PTTK Andrzejówka staję na szczycie Waligóry!
Waligóra – Korona Gór Polski – widoków brak
Waligóra (936 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Z racji tego, znalazła się w zestawieniu Korony Gór Polski. Dodatkowo, należy ona również do Korony Sudetów Polskich oraz Korony Sudetów. Na jej szczycie znajduje się drogowskaz informujący o wysokości oraz o możliwości zejścia tym samym szlakiem do Andrzejówki, bądź odbiciu w prawo, w kierunku zamku Radosno.
Czy żałuję, że na Waligórę dotarłem po zmroku? Nie. Żałuję tylko, że nie zabrałem zapasowych baterii do czołówki. Przynajmniej wspinaczka byłaby bezpieczniejsza (szczególnie podczas zejścia). Szczyt Waligóry sam w sobie jest po prostu nudny i nie zobaczycie tu nic ciekawego. Czyli podobnie jak ja po godzinie 20 😊 Jest on w pełni zalesiony, choć nie było tak zawsze. W przeszłości, bodajże w XIX wieku Waligóra była odsłonięta i odznaczała się kapitalnymi widokami we wszystkich kierunkach świata.
Waligóra – ciekawostki i informacje praktyczne
- Waligóra zaliczana jest do Korony Gór Polski – jest to najwyższy szczyt Gór Kamiennych
- bezpłatny parking dostępny jest przy schronisku PTTK Andrzejówka
- cała wędrówka zajęła mi 0:30 h, podczas której pokonałem 1,1 km oraz 140 m przewyższenia
- z uwagi na późną porę i rozładowaną czołówkę postanowiłem wrócić tą samą trasą
- schronisko Andrzejówka to jedyne między Rudawami Janowickimi, a Przełęczą Jugowską schronisko górskie PTTK które zdołało zachować prawie niezmienioną przedwojenną nazwę
Sudety – pozostałe szczyty warte odwiedzenia
Sudety to region pełen pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Każdy miłośnik turystyki znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania czy kondycji fizycznej. Oprócz wejścia na Waligórę w Górach Kamiennych, polecam wycieczki na takie szczyty jak:
- Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, jak i całych Sudetów o wysokości 1603 m n.p.m. Z jej szczytu można podziwiać piękne panoramy Sudetów Polskich i Czeskich, Kotlinę Jeleniogórską oraz m.in. takie szczyty jak: Czarną Kopę (1407 m n.p.m.), Skalny Stół (1247 m n.p.m.) i Krukową (1170 m n.p.m.) czy Studniční horę (1555 m n.p.m.) oraz Luční horę (1555 m n.p.m.).
- Szrenica – popularny szczyt w Karkonoszach o wysokości 1362 m n.p.m. Rozciągają się z niej widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie czy Karkonosze czeskie. Na szczycie znajduje się schronisko „Szrenica”, a delikatnie poniżej „Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej”.
- Wysoka Kopa – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich, zlokalizowane w masywie Wysokiego Grzbietu, pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem – Zdrój. Jest to najdalej wysunięty na zachód szczyt należący do Korony Gór Polski.
- Wielka Sowa – to najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową oraz rzeźbę sowy i muflona. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową (która jeszcze przez jakiś czas będzie w remoncie) oraz rzeźbę sowy i muflona.
- Skalnik – szczyt o wysokości 945 m n.p.m. w Rudawach Janowickich. Sam jest skrzętnie schowany jest w leśnej gęstwinie i nie pozwala nacieszyć oka widokami, dlatego dużo bardziej polecam wejście na pobliską Małą Ostrą 936 m n.p.m.), która oferuje kapitalną panoramę (w tym m.in. na Śnieżkę).
Noclegi w Sudetach – Waligóra i okolice
Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Waligórę, najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Wałbrzych, Głuszyca czy Jedlina-Zdrój.
Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.
Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner: