ŚLĘŻA – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Ślęża (718 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Panoramy, jakie rozpościerają się z wieży widokowej na jej szczycie to majstersztyk i na pewno pozostawią one w Was wiele pięknych wspomnień. Ślęża, często nazywana Śląskim Olimpem należy też do Korony Gór Polski – projektu składającego się z 28 najwyższych szczytów Polski.

Osobiście postanowiłem wdrapać się na nią z Przełęczy Tąpadła (384 m n.p.m.) szlakiem żółtym, który stanowi najkrótszą drogę na szczyt. Potocznie szlak ten nazywany jest „autostradą”, a zaraz postaram się Wam przybliżyć, dlaczego tak jest. Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji!


Ślęża – dojazd i parking

Na Śląski Olimp wybrałem się po dość intensywnym dniu, w którym udało mi się wejść na Śnieżkę, Chełmiec, Wielką Sowę i Waligórę. Z miejsca noclegowego w Polanicy-Zdroju udałem się o 5 rano w kierunku Ząbkowic Śląskich drogą nr 8, zamieniając ją po chwili na tą o oznaczeniu E67. Na wysokości Łagiewnik skręciłem w lewo i mijając Oleszną i Silustrowice dojechałem na parking na Przełęczy Tąpadła.

Parking na przełęczy, który zaznaczyłem poniżej jest dość duży, a co najlepsze bezpłatny. Pamiętajmy jednak, że w weekendy oraz w sezonie wakacyjnym bardzo szybko się zapełnia. Dlatego też w razie potrzeby samochód można zostawić również na płatnym parkingu, który znajduje się delikatnie poniżej. Koszt bodajże to 15 zł / dzień. Poniżej na mapie znajdziecie dokładną lokalizację bezpłatnego parkingu.

Ślęża – jaki szlak wybrać?

Ślęża możliwa jest do zdobycia z trzech różnych kierunków – od strony Sobótki, Przełęczy Tąpadła oraz Zalewu Silustrowickiego. Każda z tych opcji (oprócz ostatniej) zawiera też w sobie różne warianty dojścia, które różnią się długością, przewyższeniem i atrakcyjnością. Poniżej natomiast postaram się krótko przedstawić kilka z nich:

  • żółty szlak z Sobótki, a mówiąc dokładniej z Domu Turysty Pod Wieżycą (288 m n.p.m.) – najpopularniejsza trasa na Ślężę. Prowadzi przez Wieżycę (416 m n.p.m.), zwaną Górą Kościuszki oraz Przełęcz Dębową (387 m n.p.m.). Długość trasy to 4 km, a czas jej przejścia to około 1:45 h
  • czerwony szlak z Sobótki zwany Drogą Ślężan – na drodze mijamy kolejno sanktuarium św. Anny, źródło św. Jakuba, a przy wiacie na ścieżce przyrodniczej szlak ten łączy się z żółty wspomnianym powyżej. Długość trasy to 5.2 km, a czas jej przejścia to około 2:10 h
  • żółty szlak z Przełęczy Tąpadła – szlak, z którego sam osobiście skorzystałem. Jest to najkrótsza opcja dojścia na szczyt. Idealnie nadaje się na rodzinny spacer (spokojnie można zabrać na nią wózek). Trasa liczy 3.2 km, a czas przejścia to około 1:10 h
  • niebieski szlak z Przełęczy Tąpadła – trasa przebiega przez malownicze tereny zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Skalna” oraz przez Olbrzymki. Ta opcja wydaje się najtrudniejsza z uwagi na kilka stromych fragmentów oraz miejscami wąskie ścieżki. Trasa liczy 4.8 km, a czas przejścia to około 1:50 h
  • czerwony szlak znad zalewu Sulistrowickiego – wiedzie on stromą ścieżką przez las, a na Ślężę wchodzi się nim od strony stacji telewizyjnej. Trasa liczy 3.6 km, a czas przejścia to 1:45 h.

Sam co prawda zdecydowałem się na podejście szlakiem żółtym z Przełęczy Tąpadła, ale nie uśmiechało mi się schodzić dokładnie tą samą trasą. W związku z tym pokombinowałem i moja wycieczka wzbogaciła się o szlak czerwony oraz czarny tzw. trakt Bolka. W takiej konfiguracji trasa powinna zając około 2:15 h (6.5 km i 350 m przewyższenia).

Masyw Ślęży – fragment Przedgórza Sudeckiego

Masyw Ślęży to najbardziej wysunięty na północ fragment Przedgórza Sudeckiego. Zlokalizowany jest około 34 km na południowy zachód od Wrocławia. W 1988 roku utworzono tu Ślężański Park Krajobrazowy, obejmujący swoim zasięgiem (oprócz wspomnianego masywu) Masyw Raduni, pasmo Wzgórz Oleszeńskich i Wzgórz Kiełczyńskich oraz Jańską Górę.

Najwyższym szczytem masywu jest Ślęża (718 m n.p.m.), która znacząco wybija się pośród równinnego krajobrazu. Drugim w kolejności szczytem jest Radunia (573 m n.p.m.), z której zboczy wypływa rzeka – Czarna Woda. Legenda głosi, że to właśnie od góry Ślęży pochodzi nazwa plemienia Ślężan, którego przedstawiciele zamieszkiwali okolice przed powstaniem państwa polskiego. Obecnie teren Masywu Ślęży to spore tereny, na których znajdziemy wiele wyznaczonych szlaków turystycznych, w tym dwa szlaki archeologiczne.

Przełęcz Tąpadła – Polana z Dębami

Startuję z Przełęczy Tąpadła (384 m n.p.m.) i poruszam się początkowo zgodnie z niebiesko – żółtym oznaczeniem. Szybko jednak porzucam to pierwsze i pnę się do góry szeroką autostradą, pośród wysokich i okazałych drzew. Żółty szlak to zdecydowanie najszybsza i najłatwiejsza trasa na Ślężę, dlatego bardzo często wybierana jest przez rodziny z małymi dziećmi. Ja jednak na szlaku jestem o 6 rano, więc delektuje się wszechobecną ciszą i spokojem. Co jakiś czas przysłuchując się porannym trelom.

Swoją drogą gęste, bukowe lasy, którymi wędruje są siedliskiem wielu gatunków ptaków m.in. dzięciołów czarnych (największych dzięciołów w Polsce), siniaków, sów włochatek czy orzechówek. Szczególnie ważnym jest istnienie tych pierwszych, które samodzielnie wykuwają obszerne i głębokie dziuple. Z dziupli tych nierzadko korzystają inne gatunki ptaków w sezonie lęgowym, które nie są zdolne do podobnych przedsięwzięć.

Ślęża – finalne podejście na szczyt

Na Polanie z Dębami (534 m n.p.m.) dochodzę do rozgałęzienia szlaków. Gdybym skręcił w lewo, zgodnie z zielonym oznaczeniem dotarłbym do interesującego i nieco tajemniczego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Skalna”, który obejmuje obszar ponad 32 hektarów. Jedną z charakterystycznych formacji tego zespołu jest Kazalnica, nazywana również Głową.

Żółty szlak jest dobrze utwardzony i mam wrażenie jakby cały czas piął się w górę pod tym samym nachyleniem. Nie jest on urozmaicony i bogaty w atrakcje, ale nie ma co się dziwić, bo służy on jako trasa zaopatrzeniowa do m.in. domu turysty na Ślęży. Ostatecznie, po 55 minutach od opuszczenia parkingu na przełęczy melduje się na szczycie!

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Ślęża – Korona Gór Polski – Śląski Olimp

Ślęża (718 m n.p.m.) to rozległy szczyt, na którym przed wiekami odprawiono pogańskie obrzędy. Z związku z tym bardzo często używana jest wobec niej nazwa – Śląski Olimp. Pozostałością po wspomnianych obrzędach jest charakterystyczna, granitowa rzeźba niedźwiedzia. Pierwszym obiektem, który jednak rzuca się w oczy po wejściu na szczyt jest kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który został wzniesiony tu w 1852 roku na ruinach średniowiecznego zamku. Obecnie fragmenty murów można oglądać przez szklaną szybę w posadce kościoła (wejście 5 zł za osobę dorosłą).

Niedaleko kościoła znajduje się również wiata, maszt Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Ślęża (136 metrów wysokości) oraz schronisko, a dokładnie Dom Turysty im. Romana Zmorskiego. Powstało ono w 1908 roku pod patronatem Ślężańskiego Towarzystwa Górskiego, a po II wojnie światowej zostało przejęte przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) z Wrocławia. Obecnie nie powinno używać się w stosunku do niego słowa „schronisko”, jako że straciło tę kategorię z powodu braku bieżącej wody. Nie jest tu możliwy nocleg, nie obowiązuje regulamin PTTK, a jedyną pełnioną działalnością jest gastronomia.

Ślęża – wieża widokowa i panoramy ze szczytu

Nie ukrywam, że moim głównym celem na dzisiaj była żelbetowa wieża widokowa, która skrzętnie chowa się na terenie powyżej zabytkowego kościoła. Aby się na nią wdrapać pilnuję się niebieskich oznaczeń i skręcam w ubitą ścieżkę przy rzeźbie niedźwiedzia. Obchodzę świątynię z prawej strony, aby po chwili podchodzić pod wieżę po wygodnych, kamiennych schodkach.

Wieża składa się z trzech kondygnacji i ma 12 metrów wysokości. Została wybudowana na początku XX wieku, a wejście na nią jest bezpłatne. Same widoki, na jakie trafiłem na szczycie były niczego sobie! Widoczny jest oczywiście maszt RTCN oraz wieża zabytkowego kościoła NMP, ale roztacza się też wspaniała panorama na Dolny Śląsk. Dostrzegam m.in. Jezioro Mietkowskie czy Zalew Sulistrowicki, spod którego startuje jeden ze szlaków na Ślęże. Trochę żałuję, bo przejrzystość powietrza nie pozwoliła na bardzo dalekie obserwacje, ale i tak nie ma co narzekać, bo wszystko to zrobiło nam mnie spore wrażenie!

Ślęża i jej legendy

Śmiało mogę powiedzieć, że Ślęża legendami stoi. Słyszałem do tej pory kilka ich wersji, a jedna z nich mówi, że w miejscu gdzie wznosi się Ślęża istniało wejście do piekła. Pewnego dnia diabły stoczyły długą wojnę z aniołami, w wyniku, której kamienie i głazy latały złowieszczo pomiędzy Radunią, a Gozdnicą. Większość z nich była tak ciężka, że nie dolatywały do przeciwnika i spadały po drodze.

Po jej zakończeniu okazało się, że pomiędzy anielskimi i diabelskimi zastępami wyrosła wielka góra, która zamknęła na wejście do czeluści piekła. Była to właśnie Ślęża. Na wieść o tym, sam Lucyfer stąpił na ziemię i kopnął z całych sił w zbocze Raduni, w wyniku czego powstała Przełęcz Tąpadła. Rozpętując straszliwą burze na szczycie chciał otworzyć ponownie królestwo ciemności, jednak sztuka ta ostatecznie mu się nie udało. Do dnia dzisiejszego uważa się, że kiedy na Ślęży szaleją burze, to diabły próbują dostać się do bram piekła. 

Powrót na Przełęcz Tąpadła – szlak czerwony i czarny

Trochę znudziło mi się ostatnimi czasy wracanie tą samą trasa, dlatego postanowiłem wykorzystać do zejścia szlak czerwony prowadzący docelowo na Rozdroże Holtei’a (472 m n.p.m.) i dalej do Sulistrowic. Szybko zagłębiam się w las i kroczę dość mocno w dół, po ścieżce usłanej mniejszymi i większymi kamieniami.

Zmieniając szlak z czerwonego na czarny przy Rozdrożu Holtei’a, zmienia się też charakter szlaku. Tzw. Trakt Bolka, to wygodna leśna ścieżka, która prowadzi praktycznie płaskim terenem. Nic więc już ciekawego aż do parkingu mnie tutaj nie czeka. Po około 30 minutach od drogowskazu na Ślęży docieram do samochodu na parking przy Przełęczy Tąpadła i tak kończy się moja przygoda z tym jakże ciekawym szczytem. Jestem przekonany, że na pewno tu jeszcze wrócę!

Ślęża – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Ślęża zaliczana jest do Korony Gór Polski – jest to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego
  • bezpłatny parking dostępny jest na Przełęczy Tąpadła, jednak trzeba mieć na względzie, że w sezonie i w weekendy bardzo szybko się zapełnia
  • cała wędrówka zajęła mi 2:10 h, podczas której pokonałem 6,9 km oraz 380 m przewyższenia
  • w okresie nazistowskim niemiecką nazwą Ślęży było Siling
  • Masyw Ślęży jest kompleksem skał magmowych, które powstały w wyniku wypłynięcia magmy pod powierzchnią oceanu ok 350 mln lat temu, a główną grupą skał ja budujących jest gabro
  • Sudety od Przedgórza Sudeckiego oddzieliły się około 10 milionów lat temu w wyniku ruchów górotwórczych
  • nazwa Ślęża pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego wyrazu śleg, które określa miejsce podmokłe i schowane we mgle
  • do charakterystycznych rzeźb na Ślęży możemy zaliczyć: niedźwiedzia, pannę z rybą oraz mnicha
  • w Masywie Ślęży znaleźć możemy kilka tajemniczych kręgów, z których największy zlokalizowany jest na Raduni – miały one stanowić granicę pomiędzy miejscem świętym, a tym co świeckie

Sudety – pozostałe szczyty warte odwiedzenia

Co prawda Ślęża to tzw. Przedgórze Sudeckie, ale myślę, że warto w tym miejscu zarekomendować Wam kilka malowniczych szlaków turystycznych w pobliskich Sudetach, na które warto się wybrać w nadchodzącym sezonie:

  • Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, jak i całych Sudetów o wysokości 1603 m n.p.m. Z jej szczytu można podziwiać piękne panoramy Sudetów Polskich i Czeskich, Kotlinę Jeleniogórską oraz m.in. takie szczyty jak: Czarną Kopę (1407 m n.p.m.), Skalny Stół (1247 m n.p.m.) i Krukową (1170 m n.p.m.) czy Studniční horę (1555 m n.p.m.) oraz Luční horę (1555 m n.p.m.)
  • Szrenica – popularny szczyt w Karkonoszach o wysokości 1362 m n.p.m. Rozciągają się z niej widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie czy Karkonosze czeskie. Na szczycie znajduje się schronisko „Szrenica”, a delikatnie poniżej „Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej”
  • Wysoka Kopa – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich, zlokalizowane w masywie Wysokiego Grzbietu, pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem – Zdrój. Jest to najdalej wysunięty na zachód szczyt należący do Korony Gór Polski
  • Wielka Sowa – to najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową oraz rzeźbę sowy i muflona. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową (która jeszcze przez jakiś czas będzie w remoncie) oraz rzeźbę sowy i muflona
  • Skalnik – szczyt o wysokości 945 m n.p.m. w Rudawach Janowickich. Sam jest skrzętnie schowany jest w leśnej gęstwinie i nie pozwala nacieszyć oka widokami, dlatego dużo bardziej polecam wejście na pobliską Małą Ostrą 936 m n.p.m.), która oferuje kapitalną panoramę (w tym m.in. na Śnieżkę)

Noclegi w Sudetach – Ślęża i okolice

Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Ślężę najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Sobótka, Świdnica czy Dzierżoniów.

Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ