CHEŁMIEC – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Chełmiec (851 m n.p.m.), co prawda reprezentuje Góry Wałbrzyskie w Koronie Gór Polski, jednak podobnie jak Skopca z Gór Kaczawskich nie jest w rzeczywistości najwyższym przedstawicielem tego pasma! O 3 metry wyższa jest Borowa, leżąca w granicach administracyjnych Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju.

Na Chełmiec postanowiłem wybrać się zielonym szlakiem z miejscowości Boguszów–Gorce. Jest to najkrótszy i zarazem najbardziej popularny wariant wybierany przez turystów. Na szczycie Chełmca zlokalizowana jest murowana wieża widokowa, 69-metrowy maszt Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego oraz wiata turystyczna z miejscem na ognisko.


Chełmiec – dojazd i parking

Będąc świeżo po zdobyciu Śnieżki skierowaliśmy się z Karpacza drogą 366, a następnie 367 przez Kowary, Szarocin, Kamienną Górę i Czarny Bór. Przejazd samochodem do Boguszowa-Gorce zajął nam około 55 minut.

Bezpłatny parking na około 30 samochodów dostępny jest na ulicy Słodowej. Jest on idealnym punktem startowym wędrówki na Chełmiec, ponieważ znajduje się tuż przy zielonym szlaku, którym będę dzisiaj zmierzał na szczyt Chełmca. Poniżej na mapie znajdziecie jego dokładną lokalizację:

Chełmiec – jaki szlak wybrać?

Na Chełmiec prowadzi kilka szlaków turystycznych. W zależności od kondycji, dostępnego czasu czy widoków każdy na pewno jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Na drugi, co w kolejności szczyt Gór Wałbrzyskich możecie dostać się:

  • żółtym szlakiem z Białego Kamienia (dzielnica Wałbrzycha) przez Rosochatkę (719 m n.p.m.) – 1:35 h w jedną stronę
  • niebieskim szlakiem z Szczawna-Zdroju (421 m n.p.m.) – jest to fragment długodystansowego europejskiego szlaku pieszego E3 łączącego Morze Czarne z Atlantykiem – 2:00 h w jedną stronę
  • zielonym szlakiem z Lubomina (472 m n.p.m.) przez Długą (656 m n.p.m.) – 1:45 h w jedną stronę
  • niebieskim szlakiem z miejscowości Boguszów-Gorce (okolice dworca kolejowego) przez Mały Chełmiec (776 m n.p.m.) – 2:20 h w jedną stronę
  • zielonym szlakiem z miejscowości Boguszów-Gorce (okolice ratuszu) przez Rosochatkę (719 m n.p.m.) – 1:20 h w jedną stronę

Góry Wałbrzyskie – nie tylko Zamek Książ

Góry Wałbrzyskie rozciągają się od Doliny Bobru po Dolinę Bystrzycy. W ich skład wchodzi Masyw Chełmca, Masyw Trójgarbu i Krąglaka, Kotlina Wałbrzyska, Rybnicki Grzbiet oraz Góry Czarne. Graniczą z Pogórzem Wałbrzyskim i Bolkowskim oraz Górami Kamiennymi i Sowimi.

Najwyższym szczytem tegoż pasma jest Borowa (854 m n.p.m.), na której znajduje się 16,5 m wieża widokowa z metalu. Drugim pod względem wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich jest Chełmiec (851 m n.p.m.), natomiast trzecim – Trójgarb (778 m n.p.m.).

Będąc w tych rejonach warto odwiedzić Zamek Książ, który ustępują swoją wielkością tylko Wawelowi oraz zamku w Malborku. Możemy w nim również przenocować i dobrze zjeść w zamkowej restauracji. Ponadto, godny polecenia jest barokowy ratusz w Boguszowie-Gorcu oraz wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina i Grand Hotel w Szczawnie-Zdroju, który swego czasu odwiedził sam Winston Churchill.

Boguszowa Droga Krzyżowa Górniczego Trudu

Swoją dzisiejszą wycieczkę rozpocząłem przy zabytkowym ratuszu w miejscowości Boguszów – Gorce. Budowla została wzniesiona w 1737 roku i jest najwyżej położonym w Polsce zabytkowym ratuszem miejskim (592 m n.p.m.). Lato czuć było od samego początku poruszania się po mieście. Kwiaty, zapachy i piękna pogoda!

Zielony szlak wiedzie brukowaną ulicą Janusza Kusocińskiego i w ciągu 10 minut zabiera mnie na początek Boguszowej Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Od teraz będzie on piął się wzdłuż kolejnych jej stacji. Droga ta powstała w 2001 roku, jako hołd dla górników. Składa się z 14 granitowych tablic, z których każda poświęcona jest innej sprawie. Przykładowo, na niektórych wspominane są historie z okolicznych kopalń, trzynasta stacja poświęcona jest pamięci górników zesłanych na Syberię, natomiast czternasta (ostatnia) to hołd dla wszystkich tych którzy zginęli w kopalniach.

Zmiana koloru szlaku na Przełęczy Rosochatka

Szybko docieram do parkingu na końcu ulicy Słodowej, gdzie można zostawić samochód. Od niego trasa nie wiedzie już na szczęście brukowaną kostką, tylko ubitą, wygodną ścieżką. Mijam pierwszą stację drogi krzyżowej, przy której znajduje się tabliczka informująca o wejściu na Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 w Masywie Chełmca.

Po około 35 minutach melduję się przy skrzyżowaniu szlaków na Przełęczy Rosochatka (719 m n.p.m.). W tym miejscu można wybrać spośród dwóch opcji na dalsze kontynuowanie wycieczki. Albo nieco dłuższy i łagodniejszy szlak zielony, albo szlak żółty, który wyciśnie z ciebie siódme poty. Według mapy czas przejścia szlakiem zielonym to 35 minut (1.7 km), natomiast żółtym – 25 minut (1 km).

Chełmiec – ostateczne starcie

Oczywiście wybieram opcję nr 2. Po porannej Śnieżce i początkowym podejściu na Chełmiec mam jeszcze chyba spore pokłady energii, dlatego nie zatrzymuję się i z animuszem ruszam w kierunku wierzchołka. Żółty szlak wiedzie urokliwym, liściastym lasem, który skutecznie zasłania mnie przed palącymi wręcz dzisiejszego dnia promieniami słońca. Gdzieniegdzie pozwala też zerknąć na wyrobiska pokopalniane i pozostałe szczyty znajdujące się w Górach Wałbrzyskich.

Kolejno przechodzę obok pnia martwego buka, przy którym został opisany naturalny proces obumierania drzew. Dzięki niemu tworzą się miejsca do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt i to pomimo faktu, że martwe drzewo nie wytwarza już liści, nie kwitnie czy nie owocuje. Żółty szlak w końcowym fragmencie zawija w lewo. Jeszcze tylko kilka kroków i po niespełna godzinie docieram ostatecznie na Chełmiec!

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Chełmiec – Korona Gór Polski – na szczycie

Chełmiec (851 m n.p.m.) należy do Korony Gór Polski, ale tak jak już wspomniałem wcześniej, znalazł się tam w wyniku pomiarowego błędu. Przytrafił się on, ponieważ punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, a nie na wierzchołku góry. W rzeczywistości Chełmiec jest drugim, co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich, a prym wiedzie tu Borowa (854 m n.p.m.).

Na wzgórzu znajduje się sporych rozmiarów wiata turystyczna, wydzielone miejsce na ognisko, 45-metrowy Krzyż Milejnijny i budynek Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego z masztem telekomunikacyjnym. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest natomiast kamienna wieża widokowa, która została wystylizowana na ruinę. Ma ona 22 metry wysokości i została wzniesiona w 1888 roku z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego.

Będąc na miejscu niestety nie miałem możliwości podziwiania rozległych widoków na Wałbrzych, Świdnicę czy Masyw Ślęży, ponieważ wieża była zamknięta. Na Chełmiec wybrałem się w poniedziałek, a wejść na jej szczyt można wyłącznie w piątki, soboty oraz niedziele, w godzinach 10-18. Pieczątkę potrzebną do potwierdzenia wizyty na szczycie, znajdziecie przy drzwiach wejściowych do budynku.

Chełmiec – zejście niebieskim szlakiem przez Chełmiec Mały i Boreczną

Po krótkim odpoczynku, decyduję się na powrót szlakiem niebieskim, aby nie wracać tą samą trasą i urozmaicić sobie, co nieco wycieczkę na Chełmiec. Początkowo szlak wiedzie wspólnie z zielonym oznaczeniem, aby rozgałęzić się po około 15 minutach. Do Boguszowa-Gorców zostało jeszcze mniej więcej 1:30 h i 5 km drogi do pokonania.

Szybko tracę wysokość, poruszając się na zmianę leśną ścieżką, łąką, a nawet niewielkim strumyczkiem. Przecinam ulicę Wincentego Witosa, podchodzę chwilę asfaltem, aby po chwili wkroczyć na rozległe łąki z ciekawymi widokami na okolicę. Zaczyna się najbardziej męczący odcinek tego dnia – podejście wschodnim i południowym zboczem Mniszka (704 m n.p.m.) i Borecznej (710 m n.p.m.). Sądząc po śladach, trasa jest dość często eksploatowana przez miłośników downhillu. Później na drodze pojawiło się jeszcze zwalone drzewo i wysokie krzaki, przez które trzeba było się trochę przedzierać, ale chwilę po 15 byłem na ulicy Olimpijskiej w Boguszowie-Gorcu, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg.

Noclegi w Sudetach – Chełmiec i okolice

Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Chełmiec najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Wałbrzych, Boguszów-Gorce czy Szczawno-Zdrój.

Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:

AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Chełmiec – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Chełmiec zaliczany jest do Korony Gór Polski, pomimo, że nie jest najwyższy w Górach Wałbrzyskich
  • bezpłatny parking dostępny jest na ulicy Słodowej w Boguszowie-Gorcu
  • cała wędrówka zajęła mi 2:15 h, podczas której pokonałem 8,8 km oraz 405 m przewyższenia
  • na niektórych mapach widnieje jeszcze stara wysokość Chełmca, czyli 869 m n.p.m.
  • granitowe płyty ze stacjami drogi krzyżowej górniczego trudu zostały postawione przez mieszkańców Boguszowa-Gorców w 2001 roku

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ