6 MIEJSC NA PIKNIK W KRAKOWIE – GDZIE ODPOCZĄĆ NA ŁONIE NATURY?

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu w Krakowie? Mamy dla Ciebie propozycję idealną na ciepłe, wiosenne i letnie dni! Piknik w otoczeniu zieleni to świetny sposób na relaks, odpoczynek od zgiełku i wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Kraków oferuje wiele pięknych miejsc, na jego zorganizowanie i  każde ma swój niepowtarzalny urok.

Poniżej przedstawiamy nasze 6 ulubionych miejsc na piknik w Krakowie. Już teraz spakuj niezbędne rzeczy i wyrusz na łono natury – zaplanuj swój wolny czas z nami!


Zalew Bagry – plażowanie bez konieczności wyjeżdżania z miasta? Czemu nie!

Zaczynam od tego miejsca, z uwagi, że mieszkaliśmy przy nim dobrych kilka lat i wspominamy ten czas bardzo dobrze. Nie raz, nie dwa urządzaliśmy tam pikniki! Szukasz relaksu nad wodą, ale nie chcesz wyjeżdżać z Krakowa? Mamy dla Ciebie idealne miejsce! Zalew Bagry to sztuczny zbiornik wodny, zlokalizowany pomiędzy ul. Wielicką, a ul. Lipską na terenie Płaszowa. Został utworzony w 1945 roku, w wyniku zatopienia wyrobiska dawnej żwirowni.

Na Bagrach czekają na Ciebie piaszczyste plaże, niczym z nadmorskich kurortów. Możesz tu wypocząć na leżaku, zbudować imponującą piaskową fortecę lub zagrać w siatkówkę plażową. Dla miłośników sportów wodnych Bagry przygotowały możliwość popływania kajakiem, rowerkiem wodnym oraz na desce SUP. Jeśli masz ochotę na żeglarstwo, to możesz nawet zrobić patent żeglarski. Zimą nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbował/-a morsowania.

Zalew Bagry to również miejsce sprzyjające aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz kąpieliska znaleźć tu można plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki i siatkówki plażowej, ścieżki rowerowe i trasy spacerowe, pumptruck oraz tężnię solankową. Myślę, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie!

  • W dawnej żwirowni na terenie Bagrów pracowali więźniowie z obozu Baudienst
  • Nazwa „Bagry” pochodzi od niemieckiego słowa Bagger, które oznacza koparkę
  • Kąpielisko nad zalewem Bagry jest bezpłatne
  • W okresie wakacyjnym nastaw się na spore tłumy w tym miejscu – zalew leży stosunkowo blisko centrum miasta
  • Parking znajduje się praktycznie przy samym brzegu zalewu (ul. Kozia) – szczegółową lokalizację zamieszczam TUTAJ
  • Również na ul. Koziej znajduje się przystanek autobusowy dla komunikacji miejskiej m.in. linia 127
  • Na terenie Bagrów znajduje się też kilka miejsc, w których można dobrze zjeść (kolejność przypadkowa): NaBagry Food truck, Czarna Krowa, PeronBagry

Zakrzówek – kolor wody nie z tej ziemi!

Ten malowniczo położony kamieniołom, oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także miejsce na rozłożenie koca i spędzenie miłego czasu na świeżym powietrzu. Znakiem rozpoznawczym Zakrzówka jest turkusowa woda, urwiste klify i pomosty spacerowe od południowej strony, które zostały tu zainstalowane w 2023 roku.

Zalew Zakrzówek to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 1992 roku w wyniku zalania dawnego kamieniołomu wapienia. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Norymberską, Wyłom, Salezjańską i Zielną, w dzielnicy Dębniki i składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Na kąpielisko składa się natomiast pięć niecek basenowych o różnej głębokości, które są w stanie pomieścić maksymalnie około 1000 osób.

Ponadto, Zakrzówek zachęca do pozostania tu na dłużej i spróbowania innych atrakcji. Dostępne są zarówno ścieżki spacerowe i biegowe, strefa grillowa oraz strefa workout, niesamowite punkty widokowe (nasz ulubiony to ten, z którego jak na dłoni widać Wawel), a miłośnicy wspinaczki mogą sprawdzić swoje umiejętności na jednej z wielu udostępnionych tutaj dróg wspinaczkowych. Zalew można obejść dookoła, co będzie stanowiło niemałą gratkę dla oczu.

  • Podróżując komunikacją miejską najlepiej będzie wysiąść Wam na przystanku „Norymberska”. Kursują tam m.in. linie autobusowe 578 i 662 oraz linie tramwajowe: 18, 11, 17, 52, 62
  • Jeżeli natomiast podróżujecie samochodem to najlepiej zostawić go na parkingu przy głównym wejściu od ul. Wyłom – szczegółową lokalizację zamieszczam TUTAJ
  • Można też spróbować podjechać na koniec ul. Twardowskiego, znajduje się tam niewielka pętla, gdzie czasami można dorwać wolne miejsce – SPRAWDŹ LOKALIZACJĘ PARKINGU
  • Wstęp na baseny jest bezpłatny, jednak obowiązują limity wejść – maksymalnie na terenie zalewu może przebywać 1000 osób
  • Totalety i przebieralnie zlokalizowane są w budynku głównym, przy wejściu nad zalew – są bezpłatne
  • Ze względu na strome schody problematyczne może być zabranie ze sobą wózka dziecięcego czy rowerów
  • Weźcie ze sobą klapki kąpielowe – chodząc po drewnianych pomostach nie trudno tutaj o drzazgę!
  • Wprowadzanie psów i innych zwierząt na teren kąpieliska jest zabroniony
  • Na terenie zalewu działa (nieprzerwanie od 1999 roku) Centrum Nurkowe Kraken
  • Legenda głosi, że na terenie Zakrzówka swoje laboratorium miał sam Mistrz Twardowski. Jedna z jaskiń dostępnych tutaj nosi jego nazwę – JASKINIA TWARDOWSKIEGO
  • W kamieniołomie Zakrzówek, pracował podczas II wojny światowej Karol Wojtyła
  • Nazwa „Zakrzówek” oznacza nic innego jak określenie „za krzkami”

Bulwary Wiślane – klasyka gatunku na piknik

Swoisty klasyk, jeśli mówimy o miejscu na piknik, które dam nam widok na monumentalny Wawel oraz królową polskich rzek – Wisłę. Nie bez kozery jest to jedno z najpopularniejszych spotów na błogi odpoczynek wśród krakowian. Nasze ulubione bulwary w Krakowie nad Wisłą to: bulwar Czerwieński (ten ze Smokiem Wawelskim) oraz bulwar Poleski (z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).

Bulwary Wiślane tętnią życiem niemal przez cały rok. Dojeżdżając nimi do pracy rowerem przez ponad 2 lata nigdy nie byłem tam sam. Bez względu na porę dnia, pogodę, czy porę roku mijałem innych rowerzystów, biegaczy, leniwie snujących się turystów, osoby w psami na spacerze czy oddających się relaksowi mieszkańców. Przez bulwary prowadzą ścieżki rowerowe i trasy spacerowe m.in. Wiślana Trasa Rowerowa (WTR), która jest częścią europejskiej drogi rowerowej EuroVelo 4 oraz Krakowski Szlak Techniki.

  • Bulwary Wiślane w Krakowie zostały zaprojektowane przez znanego Romana Ingardena i powstały w latach 1907-1913
  • Pierwotnym celem wybudowania bulwarów była ochrona miasta przed powodziami
  • Bulwary Wiślane zostały podzielone na kilka części: po prawej stronie – Bulwar Tyniecki, Bulwar Poleski, Bulwar Wołyński, Bulwar Podolski oraz Bulwar Lotników Alianckich, natomiast po lewej stronie: Bulwar Czerwieński, Bulwar Rodła, Bulwar Kurlandzki oraz Bulwar Inflandzki

Las Wolski – zanurz się w jego ciszy

Las Wolski to idealne miejsce na piknik w Krakowie, jeśli szukasz ucieczki od miejskiego zgiełku i chcesz zanurzyć się w pięknie natury. Z ciszą, spokojem, mnóstwem miejsca i wieloma atrakcjami z pewnością zapewni Ci niezapomniany dzień na świeżym powietrzu. Jedne z „Zielonych Płuc Krakowa”, to ogromny teren (około 419 ha), które posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, czego przykładem może być m.in. ponad 40 km tras spacerowych, które są tu do dyspozycji.

Oprócz pikniku znajdziecie tu wiele innych atrakcji, które dostarczą Wam wyjątkowych chwil. Możecie wybrać się m.in. do krakowskiego zoo, mieszczącego się na wzgórzu Pustelnik, na Kopiec Piłsudzkiego (najwyższy punkt w Krakowie), na Panieńskie i Bielańskie Skałki, zamek w Przegorzałach czy do eremu i kościoła kamedułów na Srebrnej Górze. Warto tu przyjechać o każdej porze roku i wybrać się na kilka genialnych punktów widokowych. Z miejsc na relaksujący piknik z rodziną czy przyjaciółmi polecam dwie urokliwe polany: Polanę Bielańską (znajdującą się nieopodal klasztoru Ojców Kamedułów) oraz Polanę przy Kopcu Piłsudzkiego (największą w Lesie Wolskim, zwaną inaczej Polaną na Sowińcu).

  • Teren Lasu Wolskiego został wykupiony przez Miasto Kraków w 1917 roku, wcześniej był on własnością prywatną
  • Jedyne wyznaczone miejsce na ognisko w Lasku Wolskim zlokalizowane jest na Polanie Wobra. Aby z niego skorzystać należy wystąpić o oficjalną zgodę służb leśnych MPiOZ (czyli Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie pełniącej funkcję zarządcy Lasu Wolskiego)
  • Samochód najlepiej zostawić na płatnym parkingu przy ul. Kukułczej (szczegółowa lokalizacja TUTAJ). Całodniowy koszty takiego parkingu to 15 zł.
  • W dni powszednie otwarty jest parking zaraz przy wejściu do krakowskiego ZOO, natomiast bardzo szybko się on zapełnia i jest zamknięty w weekendy (parking jest płatny)
  • Jeśli natomiast szukacie bezpłatnego parkingu, to jeden z nich znajdziecie przy ul. Wodociągowej (szczegółowa lokalizacja TUTAJ), skąd możecie udać się prosto na Kopiec Kościuszki albo jeśli wolicie ten drugi kopiec, czyli Kopiec Piłsudzkiego, to polecam zostawić samochód na parkingu u stóp Srebrnej Góry (szczegółowa lokalizacja TUTAJ)
  • Podróżując komunikacją miejską najlepszym wyborem będzie autobus linii 134, który zabierze Was pod główne wejście od ZOO, będące świetną bazą wypadową na dalszą eksplorację tutejszych terenów

Park Jordana – oaza zieleni w sercu Krakowa

Park Jordana oferuje nie tylko mnóstwo zieleni i miejsca na rozłożenie koca, ale także wiele atrakcji dla całej rodziny. Jego fundatorem i pomysłodawcą był znany lekarz i filantrop – Henryk Jordan, którego celem było stworzenie miejsca w Krakowie, w którym dzieci będą mogły spędzać czas w sposób zorganizowany. Park zlokalizowany jest pomiędzy ul. Reymonta (z Miasteczkiem Studenckim AGH), al. 3 Maja (z rozległymi Błoniami Krakowskimi) oraz ul. Reymana (ze Stadionem Miejskim im. Henryka Reymana).

W samym parku znajduje się również pomnik słynnego Niedźwiedzia Wojtka oraz charakterystyczne 53 popiersia wybitnych postaci polskiego narodu m.in. Mikołaja Kopernika, Piotra Skargi, Zygmunta Krasińskiego oraz samego Henryka Jordana. Pomimo, że park skłania wręcz do rozłożenia koca na trawie i wylegiwania się pod jednym z wielu rozłożystych drzew, to nie brak tu możliwości do spędzania czasu na świeżym powietrzu w aktywny sposób. Dostępne dla odwiedzających są m.in. dwa boiska do gry w koszykówkę, boisko do piłki nożne, korty tenisowe, skatepark, ścieżki rowerowe i spacerowe. Dzieci natomiast do dyspozycji mają place zabaw, ścianki wspinaczkowe, miejsce do jeżdżenia na rolkach czy wodny plac zabaw! Dla tych, którzy pragną oderwać się od codzienności i zanurzyć się w przyrodzie, Park Jordana będzie niezastąpionym miejscem w Krakowie.

  • Wejście do Parku Jordana, jak i korzystanie z jego atrakcji jest bezpłatne
  • Park w czasie II wojny światowej został zdewastowany, a aktywność fizyczną prowadziło tu Hitlerjugend
  • Niegdyś w Parku Jordana znajdowała się mleczarnia, pawilon półkolonii dziecięcych czy pawilon gimnastyczny
  • Park zajmuje powierzchnię około 21,5 ha 
  • Park Jordana jest otwarty od 6 do 22 w okresie od początku kwietnia do końca października i od 6 do 20 w pozostałym okresie tj. od listopada do końca marca
  • Jeśli macie ochotę na coś na ząb, a przy okazji dobrą kawkę, to możecie wpaść do kawiarni Organic Coffee, która znajduje się na terenie parku
  • Podróżując komunikacją miejską najlepiej wysiąść na przystanku „Park Jordana” – kursują tu tramwaje nr 1 oraz 20
  • Samochód natomiast można zostawić na parkingu ulokowanym wzdłuż al. 3 Maja – szczegółowa lokalizacja TUTAJ

Kopiec Krakusa – nasza ulubiona panorama

Po zalewie Bagry chyba najczęściej odwiedzane przez nas miejsce piknikowe w Krakowie. Kopiec Krakusa (Kraka) zlokalizowany jest na Wzgórzu Lasoty, pomiędzy ul. Wielicką, a al. Powstańców Śląskich, w dzielnicy Podgórze. To najstarszy krakowski kopiec, który jest nie tylko symbolem miasta, ale też pamięci o legendarnym założycielu Krakowa – Kraku.

Rozległe tereny zielone sprawiają, że urządzenie pikniku w tym miejscu jest wręcz wskazane! A ogromnym wręcz plusem są niesamowite widoki, jakie się stąd rozpościerają. Osobiście uważam, że to jedna z piękniejszych panoram na Kraków. Szczególnie, jeśli z aparatem czy telefonem pojawicie się tu o zachodnie słońca. Widoki z Kopca Kraka obejmują m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, kamieniołom Liban, Kopiec Kościuszki czy elektrociepłownię w Łęgu.

  • Według jednej z legend na szczycie kopca spoczywa założyciel Krakowa – Krak
  • W Krakowie, oprócz Kopca Kraka dostępne do wejścia są 3 inne kopce: Kopiec Piłsudzkiego, Kopiec Kościuszki oraz Kopiec Wandy
  • Najwyższy punkt Kopca Kraka znajduje się na 271 m n.p.m.
  • Kopiec Kraka ma średnicę ok. 60 metrów i wznosi się na wysokość 16 m
  • Z roku na rok, we wtorek po obchodach Wielkanocy na terenie kopca odbywa się tradycyjne święto Rękawki, które nawiązuje do pogańskich obrzędów odprawianych tu niegdyś. W ramach święta organizowany jest festyn średniowieczny wraz z m.in. pokazami rycerskimi
  • Na kopiec spokojnie możecie zabrać wózek dziecięcy, bo droga wysypana jest drobnymi kamyczkami
  • Opcji na zaparkowanie samochodu wychodząc na Kopiec Kraka jest kilka: Park&Ride przy stacji kolejowej „Kraków Podgórze” (lokalizację znajdziesz TUTAJ), parking przy Cmentarzu Podgórskim (lokalizacja parkingu TUTAJ) oraz zaparkowanie go na wolnym miejscu parkingowym wzdłuż al. pod Kopcem (szczegółową lokalizację znajdziesz TUTAJ)
  • Podróżując komunikacją miejską najlepiej kierować się na przystanek tramwajowy „Cmentarz Podgórski” (linie nr 3, 9, 13, 20, 24, 72) lub „Podgórze SKA”, gdzie w tym przypadku do wspomnianych linii dołącza jeszcze Szybka Kolej Aglomeracyjna (SKA)
  • Dotarcie na Kopiec Kraka z tych przystanków nie powinno Wam zająć więcej niż 15-20 minut

Co zabrać na piknik?

Poniżej postaraliśmy się przygotować listę rzeczy do zabrania, które mogą przydać się na pikniku w wyżej wymienionych miejscach:

  • koc piknikowy
  • koszyk piknikowy
  • jedzenie i napoje
  • dobrą lekturę
  • gra planszowa
  • krem z filtrem UV
  • środek na kleszcze i komary
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
  • worki na śmieci
  • frisbee
AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ