Majówka to czas, kiedy tłumy turystów szturmują najpopularniejsze szlaki w Tatrach. Na pewno dobrze pamiętasz zdjęcia kolejki na Giewont (1894 m n.p.m.), które krążyły jeszcze długo po zakończeniu majówkowego szaleństwa. Jednak mam dla Ciebie dobrą wiadomość – mało uczęszczane szlaki w Tatrach istnieją!
Jeśli szukasz spokoju i chcesz w pełni cieszyć się urokami gór, wybierz się na trasy, które przygotowaliśmy dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji niezatłoczonych szlaków, idealnych na majówkowy okres, które pozbawione będą ludzkiego zgiełku.
Spis treści
Wrota Chałubińskiego
Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – odejście na Szpiglasową Przełęcz – Dolina za Mnichem – Wrota Chałubińskiego
Czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.) bardzo często bywa łączony ze szlakiem na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. Można też udać się na tą urokliwą przełęcz tzw. „ceprostradą”, uciekając w ostatniej chwili przed tłumami podążającymi nad Morskie Oko. Czerwony szlak prowadzący od Doliny za Mnichem jest dość wymagający, ze względu na strome podejście i niesamowicie sypiące się, skalne rumowisko. Jest on rzadko uczęszczany przez turystów i jestem przekonany, że zastaniecie tam spokój i piękne widoki.
Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.) to niewielka, wąska przełęcz, zlokalizowana pomiędzy Szpiglasowym Wierchem (2172 m n.p.m.), a Kopą nad Wrotami (2075 m n.p.m.). Nosi nazwę wybitnego badacza, taternika i odkrywcy Zakopanego – dr Tytusa Chałubińskiego. Z przełęczy doskonale widać Dolinę Ciemnosmreczyńską z Wyżnim Ciemnosmreczyńskim Stawem (1716 m n.p.m.) oraz wznoszącą się nad nimi grań Koprowego Wierchu (tzw. Pośredni Wierszyk) oraz grań Hrubego. W oddali dostrzec możemy też licznych „przedstawicieli” Tatr Zachodnich m.in. Bystrą, Błyszcz i Barańca. Po polskiej stronie widok ogranicza się do zbocza Miedzianego, Dolinki za Mnichem oraz Tatr Bielskich tj. Murania, Hawrania i Płaczliwej Skały.
Dolina Małej Łąki i Wielka Polana Małołącka
Dolina Małej Łąki to malowniczo położone miejsce, zlokalizowane pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Bystrej w Tatrach Zachodnich. Została w całości wyżłobiona w skałach osadowych. Aby tu dojść najlepiej kierować się żółto-niebieskim szlakiem z Gronika. Dojście nie powinno zająć Wam więcej niż 1:00 h, a Waszym krokom będzie towarzyszył płynący leniwie Małołącki Potok. Trasa nie ma większych trudności technicznych.
Dolina Małej Łąki jest jedną z najrzadziej uczęszczanych dolin w Tatrach, ale nie można odmówić jej uroku i na pewno jest niemniej piękna od pozostałych. To właśnie tutaj znajduje się najdłuższa i najgłębsza polska jaskinia – Wielka Jaskinia Śnieżna. Z Wielkiej Polany Małołąckiej podziwiać możemy również ciekawe widoki na Giewont, Mały Giewont oraz Wielką Turnię.
Dolina Lejowa i Przysłop Miętusi
Zamiast startować z Kir i podążać bardzo popularną Doliną Kościeliską, polecam podjechać odrobinkę dalej w kierunku Witowa. Tam właśnie znajduje się sympatyczna dolinka położona pomiędzy wspomnianą Kościeliską, a niemniej obleganą Doliną Chochołowską – Dolina Białego Potoku. Wędrując nią będziemy mieli możliwość podążania wzdłuż Lejowego Potoku czy odpocząć na Polanie Huty lub Kominiarskiej Polanie. Warto również dodać, że Dolina Lejowa jest największą w polskiej części Tatr doliną reglową! To naprawdę ustronne miejsce, które nawet w wysokim sezonie nie przytłoczy Was ilością turystów.
Aby nie wracać tym samym szlakiem warto rozszerzyć swoją wędrówkę o widokowy Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.). Dochodząc do Niżniej Kominiarskiej Polany (1093 m n.p.m.) należy skierować się na Ścieżkę nad Reglami, mijając po drodze Kominiarski Przysłop (1124 m n.p.m.) oraz Cudakową Polanę (952 m n.p.m.), przy której znajduje się skrzyżowanie szlaków. Stąd już tylko dwa kilometry dzieli nas od Przysłopu Miętusiego, położonego pomiędzy wzniesieniami oddzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Kościeliskiej. Przy dobrej widoczności będziemy mogli podziwiać z niego Czerwone Wierchy oraz wyróżniającą się Zawiesistą Turnię (1296 m n.p.m.).
Dolina Olczyska i Wielki Kopieniec
Zdecydowanie rzadziej wybierany wariant od między innymi szlaku na Nosal, który ze względu na bliską odległość od centrum Zakopanego jest niezwykle popularną destynacją wśród turystów łaknących pięknych widoków. Zielony szlak przez Dolinę Olczyską zaczyna się na Jaszczurówce, czyli wschodniej dzielnicy Zakopanego. Bardzo łatwo można się tam dostać busem lub autobusem miejskim, które kursują często w tamtym kierunku.
Niewymagający wielkiego wysiłku szlak przez Dolinę Olczyską to około 0:45 h marszu, podczas którego pokonacie około 2 km. Dochodząc po tym czasie do Polany Olczyskiej (1046 m n.p.m.) polecam kontynuować przygodę zielony szlakiem, przejść przez mostek nad Olczyskim Potokiem i kierować się w stronę rozległej Polany Kopieniec (1243 m n.p.m.), na której znajdują się zabytkowe szałasy pasterskie.
Stamtąd już tylko 15 minut dzieli Was od wejścia na widokowy szczyt Wielkiego Kopieńca (1328 m n.p.m.). Przy dobrej widoczności możemy dostrzec z niego przedstawicieli Tatr Wysokich m.in. Świnicę czy Kozi Wierch oraz rozległą panoramę Zakopanego. Aby nie wracać tym samym szlakiem można z Wielkiego Kopieńca zejść zgodnie z zielono-czerwonym oznaczeniem do Toporowej Cyrhli (ok. 40 minut marszu), skąd do centrum można wrócić busem lub autobusem miejskim.
Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze
Propozycja wycieczki do dwóch rzadko odwiedzanych dolinek podtatrzańskich. Rekomenduję dostać się do Gronika i czarno znakowaną Drogą pod Reglami podążać w kierunku wlotu Doliny za Bramką, która zlokalizowana jest pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Małej Łąki. Trasa wiedzie wzdłuż Potoku zza Bramki, a wzrok przyciągają ciekawe formacje skalne, wśród który wyróżnić możemy Jasiowe Turnie, po których poprowadzono kilka interesujących dróg wspinaczkowych.
Z Doliny za Bramką warto obrać czarny szlak w prawo na Drogę pod Reglami. Po około 30 minutach spaceru staniemy przy drogowskazach u wylotu Doliny Strążyskiej, a 5 minut później na niebieskim szlaku prowadzącym do Doliny ku Dziurze. Ścieżka biegnie wzdłuż Potoku ku Dziurze, wznosząc się bardzo łagodnie. Dopiero samo podejście do jaskini wymaga trochę więcej wysiłku. Jaskinia Dziura jest najłatwiej osiągalną jaskinią w pobliżu Zakopanego. Aby ją zwiedzić, trzeba mieć ze sobą własne źródło światła. Legendy mówią, że to tutaj ukrywał się tu słynny podhalański zbój Wojciech Matejka. W jaskini prawdopodobnie przetrzymywane były skradzione przez niego skarby.
Praktyczne informacje i wskazówki
- bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy
- od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu
- dostosujcie trasę swojej wędrówki do aktualnie panujących warunków na szlakach, do swoich możliwości i doświadczenia
- zapoznaj się z szczegółową prognozą pogody i bądź przygotowany na jej nagłe załamanie
- poinformuj kogoś o swoich planach: powiedz komuś, dokąd się wybierasz, kiedy planujesz wrócić i z kim idziesz
- w razie niebezpieczeństwa lub wypadku: zadzwoń pod numery alarmowe 601 100 300, 985 lub 112. Możesz również skorzystać z aplikacji Ratunek.eu
- bądź ostrożny: zwracaj uwagę na swoje otoczenie i uważaj na śliskie kamienie, korzenie i gałęzie
- nie śpiesz się: idź swoim tempem i rób przerwy, kiedy ich potrzebujesz
- szanuj przyrodę: nie śmieć i nie niszcz roślinności