HALA GĄSIENICOWA – SZLAK PRZEZ DOLINĘ JAWORZYNKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Hala Gąsienicowa to prawdziwa perełka Tatr Wysokich, kusząca turystów zarówno latem, jak i zimą. Miejsce to ponadto stanowi ogromny i bardzo ważny węzeł szlaków turystycznych. Do tej pory nie spotkałem osoby, która nie chciałaby tutaj wrócić.

Jednym ze szlaków dojściowych na Halę Gąsienicową jest trasa z Kuźnic przez malowniczą Dolinę Jaworzynki, którą chciałbym Wam dzisiaj przedstawić. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż i panoramy, w których zakochacie się od pierwszego wejrzenia!


Parking i dojazd do Kuźnic

Podróż samochodem z Krakowa do Kuźnic zajęła nam 1:45 h. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy rondzie Jana Pawła II (poniżej na mapie jego dokładana lokalizacja). W soboty i niedziele jest on całkowicie darmowy, natomiast w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 21:00 koszt postoju za cały dzień to 30 zł. Za postój można zapłacić za pomocą aplikacji mPay, SKYCASH lub w parkometrze.

Aby dotrzeć na początek żółtego szlaku turystycznego potrzebujemy podejść około 2,5 km w kierunku kolejki na Kasprowy Wierch. Nie powinno Wam to zająć więcej niż 30 min. Alternatywnie, możecie skorzystać z busów kursujących zarówno z okolic samego dworca PKP, jak i wspomnianego wcześniej parkingu przy Rondzie.

Hala Gąsienicowa – szlaki + trasa wędrówki

Szlaków prowadzących na Halę Gąsienicową mamy do wyboru trzy. Pierwsze dwa warianty mają swój początek w Kuźnicach i sami zaraz staniemy przed dylematem – wybrać niebieski szlak przez Boczań i Skupniów Upłaz czy żółty przez Dolinę Jaworzynki? Obydwa te warianty mają wspólny start i koniec, dlatego polecam stworzenie ciekawej pętli (możecie też skorzystać z poniższej mapy). Każda z nich to około 2h marszu.

Z którego wariantu najczęściej korzystamy? Gdybym miał podsumować wszystkie nasze wycieczki w tamte rejony, to wydaje się, że minimalnie wygrałaby Dolina Jaworzynki. Teraz jednak, od dobrych 3 lat preferujemy podchodzenie niebieskim szlakiem przez Boczań, a schodzenie żółtym, którego właśnie dzisiaj przetestujemy!

Wariant #3 natomiast to autostrada z Brzezin. Opcja najłatwiejsza, ale też najnudniejsza, ponieważ praktycznie w całości prowadzi przez gęsty las. Dodatkowo, jest to droga dojazdowa do schroniska „Murowaniec” i wyłożona została przeróżnej maści kamieniami, które zdecydowanie nie umilą Wam wycieczki. Z opcji tej skorzystaliśmy wyłącznie raz, przy okazji wycieczki na Świnicę, ale nie planujemy szybko tutaj wracać. Brzeziny na pewno jeszcze sobie na nas poczekają.

Kuźnice – Polana Jaworzynka

Początek żółtego szlaku na Halę Gąsienicową rozpoczyna się tuż za kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlak ten łączy się z alternatywnym, niebieskim szlakiem dojściowym na Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m.). Czas przejścia dla obydwu wariantów jest bardzo zbliżony, dlatego tak jak wspomniałem powyżej – wybór zależy od osobistych preferencji.

Początkowy fragment trasy wiedzie przez las, mijamy kolejno tamę oraz ogrodzone ujęcie wody i już po kilkunastu minutach wychodzimy na rozległą Polanę Jaworzynkę, która w przeszłości była jednym z ośrodków pasterstwa w Tatrach. To na jej zboczach wybudowano pierwszą w Polsce dużą skocznię narciarską (rekord skoku wynosił wtedy zawrotne 42 m). Otwierają się tutaj wspaniałe widoki na Kopę Magury oraz Wielką i Małą Kopę.

Szlak prowadzi przez pewien czas po płaskim dnie doliny. Mijamy po drodze kilka szałasów pasterskich, które nadają niepowtarzalny klimat temu miejscu. Następnie żółty szlak skręca w prawo i robi się bardziej stromo. Przychodzi nam wędrować po kamiennych stopniach, pośród lasu.

Górna część szlaku przez Dolinę Jaworzynki

Wraz z nabieraniem wysokości las przerzedza się i zdecydowanie lepiej widać okazałe otoczenie Doliny Jaworzynki. Wędrujemy zboczami Małej Kopy Królowej wąską, skalistą ścieżką, aż docieramy do pasma kosodrzewiny, pośród którego znajduje się ciekawy punkt widokowy. A z niego rozpościera się przecudny widok na Giewont (1894 m n.p.m.), którego zarys kojarzony jest z sylwetką Śpiącego Rycerza.

Przełęcz między Kopami – skrzyżowanie szlaków

Po nieco forsującym podejściu, żółty szlak wyprowadza nas ostatecznie na Przełęcz między Kopami, na której łączy się ze szlakiem niebieskim prowadzącym z Kuźnic przez Boczań. Czasami możecie spotkać się z określeniem tego rejonu jako Karczmisko – żadnej karczmy tam jednak nigdy nie było. Było to po prostu popularne miejsce odpoczynku dla górali, górników oraz turystów.

Na północy dostrzegamy Plisko (1557 m n.p.m.) oraz Królową Beskidów i Matkę Niepogody – Babią Górę (1725 m n.p.m.). Zachód to wywołany wcześniej Giewont oraz Czerwone Wierchy, a na południu natomiast rozciąga się Dolina Pańszczycy.

Na Halę Gąsienicową – do bram tatrzańskiego raju

Dalej szlak prowadzi wygodną ścieżką przez Królową Rówień (około 30 min marszu). Powoli zaczynają się też wyłaniać majestatyczne krajobrazy. Najpierw Tatry Bielskie z Muraniem, Hawraniem i Płaczliwą Skałą, następnie masyw Kończystej, charakterystyczna Żółta Turnia i Kościelec oraz cała grań Orlej Perci GranatamiKozim Wierchem czy Zamarłą Turnią. Na prawo wyłania się natomiast potężny masyw Świnicy, Pośrednia i Skrajna TurniaBeskid oraz znany i lubiany Kasprowy Wierch. Teraz tylko zejść ubitymi schodami w dół, minąć szałasy, Betlejemkę i jesteście na miejscu!

Dolina Gąsienicowa – co nas tutaj czeka?

Hala Gąsienicowa to nic innego jak łąka przebiegająca w północnej części Doliny Gąsienicowej i obejmująca swoim zasięgiem Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i całe otoczenie schroniska „Murowaniec”. Swoją nazwę zawdzięcza rodowi Gąsieniców, którzy byli jej właścicielami w XVII wieku. Jej pięknem zachwycali się m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Jan Kasprowicz, Władysław Orka czy Stefan Żeromski.

Dolinę Gąsienicową rozdziela szczyt Kościelca, który porcjuje ją na Czarną Dolinę Gąsienicową, która rozciąga się począwszy od Czarnego i Zamarzłego Stawu, aż po grań Świnicy oraz na Zieloną Dolinę Gąsienicową, która może pochwalić się posiadaniem aż 19 stawów.

Hala Gąsienicowa zimą

Pomimo tego, że żółty szlak na Halę Gąsienicową idealnie nadaje się na początek przygody z Tatrami, to musimy jednak pamiętać, że zimą w Dolinie Jaworzynki może wystąpić zagrożenie lawinowe i zanim się tam wybierzemy warto sprawdzić aktualne warunki. Najlepiej na stronie TOPR-u. Czasami mogą się na przykład przydać raczki (szczególnie podczas zejścia).

Nie zmienia to jednak faktu, że zimą koniecznie to miejsce również trzeba odwiedzić! Ta bajkowa, zimowa sceneria jest po prostu niesamowita. Wróbelki ćwierkają że ten, kto był na Hali Gąsienicowej zimą, jeszcze nigdy, ale to nigdy się nie zawiódł. I ja potwierdzam.

Schronisko Murowaniec

Schronisko Murowaniec zlokalizowane jest na wysokości 1500 m n.p.m. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 12 lipca 1925 roku. Później przetrwało okupację podczas II wojny światowej, ale niestety w 1963 roku wybuch w nim pożar i strawił całe trzecie piętro oraz wieżyczki, a woda z akcji gaśniczej uszkodziła pozostałe kondygnacje.

Dzisiejszy budynek jest już po generalnym remoncie i jest przedmiotem wielu dyskusji, czyli dalej powinien być nazywany „schroniskiem”. Nie chcę się tutaj zagłębiać w szczegóły, bo szczerze mało mnie te rozważania interesują. Dla mnie ważne jest to, że mogę tam smacznie zjeść, jeśli mam na to ochotę i to, że jego lokalizacja pozwala na cieszenie się malowniczymi krajobrazami i majestatycznymi szczytami.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Hala Gąsienicowa – możliwe szlaki do wyboru

Jak już wspomniałem wcześniej, Hala Gąsienicowa to przeogromny i ważny węzeł szlaków turystycznych. Bardzo często nie jest ona sama w sobie celem wycieczki, a tylko przystawką przed fascynującą przygodą czy sporą dawką adrenaliny.

Gdzie możemy wybrać się dalej z Hali Gąsienicowej?

 • Kościelec: niebieski i czarny szlak, 2:00 h podejścia, 3,6 km, 730 m przewyższenia
 • Czarny Staw Gąsienicowy: niebieski szlak, 0:40 h podejścia, 1,8 km, 130 m przewyższenia
 • Przełęcz Liliowe i Beskid: zielony i czerwony szlak, 1:40 h podejścia, 2,7 km, 440 m przewyższenia
 • Krzyżne: niebieski, żółty i czerwony szlak, 5:10 h podejścia, 5,5 km, 870 m przewyższenia
 • Świnica: żółty, czarny i czerwony szlak, 3:00 h podejścia, 4,1 km, 790 m przewyższenia

Noclegi Tatry – noclegi w Zakopanem i okolicach

Planując wycieczkę na Halę Gąsienicową najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Zakopane, Murzasichle, Poronin czy Kościelisko.

Jeśli natomiast planujesz spędzić swoje wakacje w Tatrach w niebanalny sposób, to sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner:

Hala Gąsienicowa – ciekawostki i informacje praktyczne

 • bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy – aktualny cennik TUTAJ
 • parking przy rondzie Jana Pawła II jest bezpłatny w weekendy, w dni robocze od poniedziałku do piątku całodniowy koszt to 30 zł
 • droga do Kuźnic jest dostępna tylko dla pojazdów uprzywilejowanych – samochód możecie zostawić w okolicy Ronda Kuźnickiego (Jana Pawła II)
 • do Kuźnic kursują liczne busy z okolic dworca PKP
 • Przełęcz między Kopami jest usytuowana pomiędzy Wielką Królową Kopą i Małą Królową Kopą – ta pierwsza nosząca przydomek Wielka (1531 m n.p.m.) jest w rzeczywistości o 46 metrów mniejsza o Małej, która osiąga wysokość 1577 m n.p.m.
 • w północnych stokach Kopy Magury w XVIII-XIX w. znajdowały się kopalnie rudy żelaza

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ