JAGODNA – OPIS SZLAKU – KORONA GÓR POLSKI

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Po bardzo przyjemnym i niewymagającym spacerku na Orlicę, postanowiłem tego samego dnia postawić jeszcze stopę w Górach Bystrzyckich. Jagodna (977 m n.p.m.) wydawała się dobrym pomysłem, jako że mógłbym dopisać kolejny szczyt do Korony Gór Polski oraz odwiedzić ciekawą wieżę widokową. Dodatkowym wabikiem była możliwość skosztowania pyszności serwowanych w schronisku PTTK Jagodna.

Warto w tym wstępie już na początku wspomnieć, że Jagodna podobnie jak m.in. Skopiec w Górach Kaczawskich czy Chełmiec w Górach Wałbrzyskich nie jest w rzeczywistości najwyższym przedstawicielem pasma. W przypadku Gór Bystrzyckich o 8 metrów wyższa jest Jagodna Północna (985 m n.p.m.). Po więcej ciekawostek i zdjęć zapraszam do przeczytania poniższego wpisu!


Jagodna – dojazd i parking

Z Zieleńca, czyli przysiółka Duszników-Zdrój ruszyłem przed siebie w kierunku schroniska PTTK Jagodna. Drogą 389, wzdłuż granicy polsko-czeskiej i dalej przez Mostowice dotarłem tam po około 20 minutach. Trasa samochodem liczyła niespełna 18 km i szczerze to nie zdążyłem nawet dobrze ochłonąć po widokowym zachwycie roztaczającym się z wieży widokowej na Orlicy.

Darmowy i obszerny parking znajduje się w sąsiedztwie wspomnianego wcześniej schroniska, przy Autostradzie Sudeckiej. Jest brukowany i na moje oko spokojnie powinien pomieścić około 35-40 samochodów. Będąc tu późnym popołudniem nie miałem jakiegokolwiek problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Warto jednak zaznaczyć, że w wysokim sezonie, w godzinach przedpołudniowych może już nie być tak łatwo. Poniżej na mapie znajdziecie dokładną lokalizację tego parkingu.

Jagodna – jaki szlak wybrać?

Zasadniczo, opcji wejścia na Jagodną mamy dwie. Albo możemy próbować ugryźć ją od południa, albo od północy. Obie opcje są koloru niebieskiego. Wariant pierwszy zakłada podejście na szczyt z Przełęczy nad Porębą (690 m n.p.m.), które zajmuje około 1:25 h, podczas którego pokonacie 3,6 km oraz 300 m przewyższenia. Opcja druga (z której sam skorzystałem) to podejście na Jagodną spod schroniska ulokowanego na Przełęczy Spalonej (754 m n.p.m.). Ta alternatywa jest delikatnie dłuższa (4.2 km), ale poprzez mniejsze przewyższenie (190 m), na szczycie powinniście pojawić się około 5 minut wcześniej niż w przypadku wariantu pierwszego.

Góry Bystrzyckie – sąsiedzi Gór Orlickich

Góry Bystrzyckie położone są w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim i rozciągają się na około 250 km2. Ich nazwa wywodzi się od Bystrzycy – rzeki i miasta położonych w powiecie kłodzkim. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna, a żeby być dokładnym to jeden z jej wierzchołków, czyli Jagodna Północna (985 m n.p.m.). Oprócz niej do ważnych szczytów należą jeszcze m.in. Kamienna Góra (704 m n.p.m.), Wolarz (852 m n.p.m.), Równia (898 m n.p.m.), Gniewosz (853 m n.p.m.) czy Czerniec (891 m n.p.m.).

Tereny Gór Bystrzyckich są słabo zaludnione, co na szczęście nie przekłada się na to, że nie ma tu ciekawych miejsc do odwiedzenia. Przede wszystkim jest to obszar bardzo zalesiony i za to już na starcie należy się duży plus. Dostępnych jest też trochę szlaków turystycznych oraz dwa klimatyczne schroniska. Oprócz PTTK „Jagodna” udostępnione zostało schroniskoPod Muflonem”, które zlokalizowane jest na północno-wschodnim zboczu Ptasiej Góry. Głównymi bazami wypadowymi w Góry Bystrzyckie są Duszniki-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka czy Szczytna. Pierwsze z nich funkcjonuje jako uzdrowisko i posiada m.in. park zdrojowy z XIX wieku im. Fryderyka Chopina oraz kamienicę, w której gościł król Jan II Kazimierz Waza.

Jakie atrakcje można jeszcze zobaczyć w Górach Bystrzyckich?

  • ruiny zamku Szczerba z XIV wieku
  • ruiny dworu sołtysów z XVI wieku
  • Fort Wilhelma
  • Fort w Kamiennej Górze
  • drewniane, barokowe kościoły w Zalesiu, Kamieńczyku i Nowej Bystrzycy

Schronisko PTTK Jagodna

Schronisko PTTK Jagodna powstało w 1895 roku i pierwotnie służyło jako przydrożna gospoda. Dopiero później przekształcono je w schronisko turystyczne. Położone jest ono we wsi Spalona, zaraz przy głównej trasie Autostrady Sudeckiej. W 1933 roku, po przejęciu go przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie nadano mu nazwę „Bandbaude”. Niestety po II wojnie światowej budynek został całkowicie zdemolowany i wymagał gruntownego remontu.

PRZYNIEŚ GÓRY DO SWOJEGO DOMU!

Obecna nazwa schronisko PTTK „Jagodna” funkcjonuje od lat 60, wcześniej było nazywane po prostu schroniskiem na Przełęczy Spalonej. Oprócz wspaniałej lokalizacji może ono poszczycić się wybitną kuchnią, która jest wyjątkowo smaczna. Sam miałem okazję spróbować placki sudeckie (placki ziemniaczane z kiszoną kapustą, doprawiane czosnkiem, cebulą i cząbrem) oraz jagodowe racuchy. Niebo w gębie! Dodatkowo przy schronisku znajdują się ciekawe trasy rowerowe (można wypożyczyć rowery). W zimie natomiast możecie spróbować swoich sił na szlakach narciarstwa biegowego.

Jagodna – komu w drogę, temu czas

Po solidnej dawce kalorii, ruszam w kierunku wieży widokowej. Niebieski szlak jest dziecinnie prosty, prowadzi szeroką, szutrową drogą. Idealny przykład trasy, która nada się na dziecięcy wózek, ale też nie zmęczy osób bez kondycji. Po obydwu stronach roztacza się przede mną gęsty las. Początkowo wędruję ścieżką oznaczoną jako Pylista Droga, aby na wysokości Sasina (885 m n.p.m.) zmienić ją na tzw. Nową Drogę.

Skłamałbym, gdybym powiedział, że trasa mi się nie znudziła w pewnym momencie. Ot, taki monotonny spacer, podczas którego nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, ani nic Was nie zaskoczy. Dlatego też z czystym sumieniem polecam go rodzinom i osobom starszym, które chciałyby aktywnie spędzić weekend.

Jagodna Północna – najwyższa w masywie

Mniej więcej na 10 minut przed wejściem na wieżę widokową, zatrzymuję się przed drzewami i kamieniami oznaczonymi jasnoczerwonym kolorem. Spoglądam na mapę. Niespełna 150 m dzieli mnie od szczytu oznaczonego jako Jagodna Północna, który znajduje się poza wyznaczonym szlakiem turystycznym. Długo się nie zastanawiam i ruszam, aby dowiedzieć się, co skrywa.

Borówkową, dobrze wydeptaną ścieżką maszeruję przed siebie i po około 5 minutach staję przed interesująca, drewnianą konstrukcją. Szybko dostrzegam tabliczkę z nazwą i wysokością szczytu – 985,23 m n.p.m. Będąc tu przypominam też sobie, że to właśnie Jagodna Północna, a nie wierzchołek, na którym wzniesiono wieżę widokową jest najwyższy w Górach Bystrzyckich. Kolekcjonerów Korony Gór Polski uprzedzę jednak, że pieczątki jednak tu nie dostaniecie. O nią warto zapytać w schronisku PTTK „Jagodna”.

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Jagodna – wieża widokowa i Korona Gór Polski

Po ponownym wejściu na niebieski szlak i ujściu kilkudziesięciu metrów dostrzegam charakterystyczną sylwetkę wieży widokowej na Jagodnej. 23-metrowa, metalowa konstrukcja powstała w 2019 roku. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała drewniana, 17-metrowa, wybudowana z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Pod wieżą znajduje się wiata, pod którą można schronić się w niepogodę. 

Wejście na wieżę widokową na Jagodnej jest bezpłatne i prowadzi po wąskich, spiralnych schodach. Widokowy taras w formie gondoli znajduje się na 19. metrze i właśnie stamtąd podziwiać można genialne widoki na okolicę. Przede wszystkim ogromne wrażenie robią na mnie połacie gęstego zalesienia, które sprawiają, że czuje się jakby bliżej natury. Poza tym w platformy widokowej dostrzegam Góry Orlickie, Kotlinę Kłodzką oraz Masyw Śnieżnika z Śnieżnikiem w roli głównej. Słońce powoli zmierza ku zachodowi, a jego złocące się promienie padają na dziką i spokojną krainę Gór Bystrzyckich. Piękny spektakl – magia chwili! 

Powrót do schroniska i pozostałe szlaki

Zaraz przy wieży dostępna jest też ciekawa trasa rowerowa – Pętla Singletrack Jagodna. Ma ona 15 km długości i jest nietuzinkowym pomysłem na eksplorację dzikich terenów Gór Bystrzyckich. Roweru nie mam, dlatego postanawiam wrócić tą samą trasą, czyli dobrze już znanym Wam szlakiem niebieskim. Warto jeszcze może wspomnieć, że w zimie udostępnione są tu liczne trasy narciarstwa biegowego m.in. trasa Sudecka (15 km), Duża Jagodna (14 km) i Mała Jagodna (12 km).

Gdyby było Wam mało, to spieszę z propozycją wydłużenia sobie pieszej wycieczki i narysowania na mapie ładnej pętelki. Aby to zrobić należy podążać za wieżą dalej niebieskim szlakiem, aż do drogowskazu „Pod Jagodną” (783 m n.p.m.). Tam zmieniamy kolor szlaku na żółty i dzięki temu powrót wydłużamy sobie o mniej więcej 1:40 h i około 6,1 km.

Jagodna – ciekawostki i informacje praktyczne

  • Jagodna zaliczana jest do Korony Gór Polski – jest to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich
  • bezpłatny parking zlokalizowany jest przy schronisku PTTK „Jagodna”
  • cała wędrówka zajęła mi 1:50 h, podczas której pokonałem 8,9 km oraz 225 m przewyższenia
  • trasa nadaje się na poruszanie się wózkiem dziecięcym
  • niebieski szlak spod schroniska PTTTK „Jagodna” jest niewymagający i idealnie nada się na rodzinny wypad lub wyjście ze znajomymi
  • wstęp na wieżę widokową na Jagodnej jest bezpłatny, jest otwarta całą dobę
  • w lasach Gór Bystrzyckich znajduje się kamienna rzeźba człowieka w kapeluszu, który obrósł legendą i nazywany jest Straznikiem Wieczności
  • Autostrada Sudecka przed wojną zwana była Autostradą Göringa, z uwagi na fakt, iż sam Hermann Göring nadzorował jej powstawanie
  • Jagodna leży na europejskim dziale wodnym
  • w XVI wieku przez Jagodną przebiegała granica między Czechami, a hrabstwem kłodzkim

Sudety – pozostałe szczyty warte odwiedzenia

Sudety to region pełen pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Każdy miłośnik turystyki znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania czy kondycji fizycznej. Oprócz wejścia na Jagodną w Górach Bystrzyckich, polecam wycieczki na takie szczyty jak:

  • Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, jak i całych Sudetów o wysokości 1603 m n.p.m. Z jej szczytu można podziwiać piękne panoramy Sudetów Polskich i Czeskich, Kotlinę Jeleniogórską oraz m.in. takie szczyty jak: Czarną Kopę (1407 m n.p.m.), Skalny Stół (1247 m n.p.m.) i Krukową (1170 m n.p.m.) czy Studniční horę (1555 m n.p.m.) oraz Luční horę (1555 m n.p.m.).
  • Szczeliniec Wielki – jeśli marzy Ci się niesamowita przygoda pośród malowniczych formacji skalnych, to musisz odwiedzić Labirynt Skalny w masywie Szczelińca i wdrapać się na najwyższy jego szczyt, czyli Tron Liczyrzepy (922 m n.p.m.). Przejście po zaułkach labiryntu pozwoli Ci poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Spacerując po zakręconych ścieżkach i przechodząc przez wąskie przejścia, będziesz mógł z animuszem eksplorować tajemnice tego magicznego miejsca.
  • Wysoka Kopa – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich, zlokalizowane w masywie Wysokiego Grzbietu, pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem – Zdrój. Jest to najdalej wysunięty na zachód szczyt należący do Korony Gór Polski.
  • Wielka Sowa – to najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową oraz rzeźbę sowy i muflona. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową (która jeszcze przez jakiś czas będzie w remoncie) oraz rzeźbę sowy i muflona.
  • Skalnik – szczyt o wysokości 945 m n.p.m. w Rudawach Janowickich. Sam jest skrzętnie schowany jest w leśnej gęstwinie i nie pozwala nacieszyć oka widokami, dlatego dużo bardziej polecam wejście na pobliską Małą Ostrą 936 m n.p.m.), która oferuje kapitalną panoramę (w tym m.in. na Śnieżkę).

Noclegi w Sudetach – Jagodna i okolice

Jeśli planujecie wycieczkę na Jagodną i szukacie ciekawego miejsca na nocleg w okolicy, to najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Bystrzyca Kłodzka, Lasówka czy Spalona.

Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.

Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy kliknąć w poniższy baner:


PRZYNIEŚ GÓRY DO SWOJEGO DOMU!

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ