Orlica (1084 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. Z tego też powodu znalazła się w zestawieniu Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów Polskich. Niemniej jednak najwyższym szczytem całego pasma, jest Wielka Destna (Velká Deštná – 1115 m n.p.m.), znajdująca się w całości u naszych sąsiadów – Czechów.
Zielony szlak na Orlicę z Zieleńca jest łatwy, przyjemny i nie sprawia jakichkolwiek problemów. Idealnie nada się na niewymagający spacer z dziećmi. Osobiście postanowiłem dobrze zakończyć dzień i zaraz po jej zdobyciu wybrałem się jeszcze na zachód słońca, na położoną w Górach Bystrzyckich Jagodną (977 m n.p.m.). Zapraszam do przeczytania relacji!
Spis treści
Orlica – dojazd i parking
Rodzinny spacer po Labiryncie Skalnym w masywie Szczelińca zrobił na nas niesamowite wrażenie, ale to zdecydowane nie było moje ostatnie słowo tamtego dnia! Cel na popołudnie, to Góry Orlickie i graniczny szczyt w postaci Orlicy (1084 m n.p.m.), na której znajduje się 25-metrowa wieża widokowa. W związku z powyższym wyjeżdżając z Karłowa obrałem drogę 387 w kierunku Duszników-Zdrój, a następnie drogą 389 dotarłem do ich przysiółka – Zieleńca.
Niewielki, bezpłatny parking zlokalizowany jest naprzeciwko pensjonatu „Przystanek Alaska” (po prawej stronie, jeśli tak jak ja będziecie jechać od strony Karłowa i Duszników. Parking w mojej ocenie pomieści około 8-10 samochodów. Jeśli natraficie na brak miejsc, to około 500 m dalej znajdziecie większy, na którym już znalezienie miejsca nie będzie stanowiło problemu. Znajduje się on przy Hotelu Zieleniec. Ja na szczęście nie musiałem tego sprawdzać, choć muszę przyznać, że zająłem chyba ostatnie wolne miejsce. Poniżej na mapie znajdziecie dokładną lokalizację tego parkingu.
Orlica – jaki szlak wybrać?
Zasadniczo, mamy dwa warianty wejścia na Orlicę od strony polskiej (po stronie czeskiej opcji jest więcej). Oba są kolory zielonego i są bardzo podobne, jeśli chodzi o czas przejścia, stopień trudności oraz walory przyrodnicze. Jeden rozpoczyna się przy parkingu na Sołtysiej Kopie (896 m n.p.m.), natomiast drugi w Zieleńcu (866 m n.p.m.) i przebiega dalej przy Kamieniu Rubartscha.
Góry Orlickie – pasmo w Sudetach Środkowych
Góry Orlickie to pasmo górskie rozciągające się na terenie Polski i Czech. Stanowią one najwyższą część Sudetów Środkowych z najwyższym szczytem Wielką Desztną (Velká Deštná – 1115 m n.p.m.), na której znajduje się (podobnie jak na Orlicy) wieża widokowa. Na terenie Polski tak naprawdę leży niewielki wycinek tegoż pasma (część północno-wschodnia). Aby chronić naturalny krajobraz Gór Orlickich w 1969 roku utworzono obszar chroniony Orlické hory, który obejmuje powierzchnię 204 km2.
Głównym miastem po polskiej stronie są Duszniki-Zdrój. Warto wybrać się tam do Muzeum Papiernictwa, zlokalizowanego przy ulicy Kłodzkiej 42, które w znakomity sposób przedstawia wiedzę z zakresu powstawania i historii papieru. W zimie natomiast warto spróbować swoich sił w Zieleńcu, gdzie prężnie działa ośrodek narciarski „Zieleniec Sport Arena”. W Czechach natomiast, wyróżniającym się miastem jest Nachod, które uważane jest za „Bramę do Gór Orlickich”. Jego największym zabytkiem jest zamek Státní zámek Náchod.
Kamień Rubartscha – początek szlaku na Orlicę
Zielony szlak na Orlicę rozpoczyna się przy przystanku autobusowym i Kamieniu ku czci Heinricha Rübartscha. Był on inicjatorem turystyki pieszej i narciarstwa biegowego w okolicy Zieleńca. Heinrich Rübartsch był również znanym piwowarem, oberżystą i bardzo popularną personą, przez co zyskał przydomek Liczyrzepa z Orlicy.
Ponadto, dzięki jego przedsiębiorczości w 1882 roku powstała na szczycie Orlicy 16-metrowa wieża widokowa, a rok później pierwsza gospoda, która dzięki rozbudowie zaczęła pełnić funkcje schroniska turystycznego. Gospoda nosiła nazwę Gasthaus zur Hohen Mense, a zaraz przed wybuchem II wojny światowej zmienioną ją na Hohe Mense-Baude.
Orlica – zielony szlak z Zieleńca
Po krótkiej dawce historii, pora ruszać na szlak. Ścieżka oznaczona zielonym kolorem pnie się delikatnie pod górę. Prowadzi ona dobrze utwardzoną leśną drogą, która bez problemu „przyjmie” dziecięce wózki. Według drogowskazu czeka mnie 1h marszu na szczyt, choć muszę przyznać, że czas ten jest mocno na wyrost. W rzeczywistości 40 minut spokojnie powinno Wam wystarczyć, aby zameldować się przy wieży widokowej na Orlicy.
Na odcinku ponad 2 km, do pokonania jest tylko 170 m przewyższenia, stąd myślę, że zielony szlak nada się dla każdego i o każdej porze roku. Niestety, prowadzi on pośród gęstego lasu, co wiąże się z brakiem ciekawych widoków. Na trasie pojawia się dosłownie jedno miejsce, które odsłania okoliczne wzniesienia znajdujące się w Górach Bystrzyckich. Na resztę będę musiał poczekać, kiedy wdrapię się na wieżę.
Orlica – wieża widokowa i panoramy
W momencie, gdy docieram do granicy polsko-czeskiej delikatnie zmienia się charakter szlaku. Szeroka, szutrowa autostrada zanika, a pojawiają się mniejsze i większe korzenie. Jednak taki obraz rzeczy trwa maksymalnie 5-6 minut, jako że moim oczom ukazuje się otwarta w grudniu 2020 roku wieża widokowa. Stanęła ona w miejscu tej wzniesionej przez Heinricha Rübartscha w 1882 roku. Wstęp na nią jest bezpłatny i zdecydowanie warto trochę się pomęczyć, aby się na nią wdrapać.
Wieża ma dokładnie 25,5 metrów wysokości, a jej konstrukcja wykonana została z rodzimego modrzewia. Na jej szczyt prowadzi prawie 100 schodów! W dolnej jej części znajdują się stoły z ławkami, na których można coś przekąsić i nabrać sił przed dalsza wędrówką oraz stojaki dla rowerów. Miejsce odpoczynkowe jest zadaszone, dlatego dobrze chroni od ewentualnego deszczu czy zimna.
Najpiękniejsze są jednak widoki, jakie można z tarasu widokowego na Orlicy podziwiać. Obejmują one m.in. Góry Stołowe, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Bystrzyckie, a nawet Karkonosze z jej królową – Śnieżką (1603 m n.p.m.). Oprócz tego z wieży na Orlicy dostrzec można ruiny dawnego schroniska, które spłonęło w 1946 roku.
Orlica – Obelisk Trzech Osobistości
Wieża widokowa zlokalizowana jest około 50 metrów od właściwego szczytu Orlicy. Aby na nią dotrzeć wystarczy powyżej wieży powędrować polsko-czeską granicą i po chwili skręcić w prawo, w ścieżkę znikającą w zaroślach. Zajmie Wam to mniej niż 5 minut i w końcu możecie powiedzieć, że stanęliście na najwyższym szczycie w Górach Orlickich (po polskiej stronie oczywiście). Jest to szczyt graniczny, choć na dobrą sprawę wierzchołek góry leży na terytorium Czech.
Orlica w przeszłości zwana była Międzywierchem. Obecnie tabliczka z nazwą szczytu po czesku wskazuje na Vrchmezi, czyli Wierch Graniczny. Oprócz tabliczki na szczycie znajduje się trójkątny Obelisk Trzech Osobistości, który umieszczono tu w 2012 roku. Upamiętnia on wizyty trzech wybitnych gości: Cesarza Józefa II (odwiedził Orlicę w 1779 roku), Johna Quincy Adamsa (byłego prezydenta USA, który był tu w 1800 roku) oraz Fryderyka Chopina (wizyta w 1826 roku).
PS. Droga powrotna do parkingu przy pensjonacie „Przystanek Alaska” odbyła się dokładnie tą samą trasą, którą tutaj dotarłem.
Orlica – ciekawostki i informacje praktyczne
- Orlica zaliczana jest do Korony Gór Polski – jest to najwyższy szczyt Gór Orlickich (dodatkowo zaliczana jest również do Korony Sudetów Polskich)
- bezpłatny parking zlokalizowany jest naprzeciwko pensjonatu „Przystanek Alaska” (pomieści około 8-10 samochodów)
- cała wędrówka zajęła mi 0:55 h, podczas której pokonałem 4,3 km oraz 178 m przewyższenia
- trasa nadaje się na poruszanie się wózkiem dziecięcym
- zielony szlak z Zieleńca idealnie nadaje się na łatwy i niewymagający spacer z rodziną, czy dla osób starszych
- wstęp na wieżę widokową na Orlicy jest bezpłatny, jest otwarta całą dobę
- Orlica położona jest pomiędzy zlewiskami Morza Północnego i Bałtyckiego – leży na europejskim dziale wodnym
- w latach 1936-1938 wybudowano na całej długości granicznego grzbietu Gór Orlickich linię umocnień mających bronić czeskiej granicy od strony spodziewanego ataku niemieckiego tzw. pas fortyfikacji czechosłowackich
- w skład fortyfikacji zaliczyć można m.in. schrony piechoty czy grupy warowne
- w przeszłości w masywie Orlicy działały 4 schroniska, niestety żadne nie dotrwało do dzisiejszych czasów
Sudety – pozostałe szczyty warte odwiedzenia
Sudety to region pełen pięknych krajobrazów i malowniczych szlaków turystycznych. Każdy miłośnik turystyki znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania czy kondycji fizycznej. Oprócz wejścia na Orlicę w Górach Orlickich, polecam wycieczki na takie szczyty jak:
- Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, jak i całych Sudetów o wysokości 1603 m n.p.m. Z jej szczytu można podziwiać piękne panoramy Sudetów Polskich i Czeskich, Kotlinę Jeleniogórską oraz m.in. takie szczyty jak: Czarną Kopę (1407 m n.p.m.), Skalny Stół (1247 m n.p.m.) i Krukową (1170 m n.p.m.) czy Studniční horę (1555 m n.p.m.) oraz Luční horę (1555 m n.p.m.).
- Szczeliniec Wielki – jeśli marzy Ci się niesamowita przygoda pośród malowniczych formacji skalnych, to musisz odwiedzić Labirynt Skalny w masywie Szczelińca i wdrapać się na najwyższy jego szczyt, czyli Tron Liczyrzepy (922 m n.p.m.). Przejście po zaułkach labiryntu pozwoli Ci poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Spacerując po zakręconych ścieżkach i przechodząc przez wąskie przejścia, będziesz mógł z animuszem eksplorować tajemnice tego magicznego miejsca.
- Wysoka Kopa – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich, zlokalizowane w masywie Wysokiego Grzbietu, pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem – Zdrój. Jest to najdalej wysunięty na zachód szczyt należący do Korony Gór Polski.
- Wielka Sowa – to najwyższy szczyt Gór Sowich o wysokości 1015 m n.p.m. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową oraz rzeźbę sowy i muflona. Na jej szczycie znajdziemy kamienno – żelbetową wieżę widokową (która jeszcze przez jakiś czas będzie w remoncie) oraz rzeźbę sowy i muflona.
- Skalnik – szczyt o wysokości 945 m n.p.m. w Rudawach Janowickich. Sam jest skrzętnie schowany jest w leśnej gęstwinie i nie pozwala nacieszyć oka widokami, dlatego dużo bardziej polecam wejście na pobliską Małą Ostrą 936 m n.p.m.), która oferuje kapitalną panoramę (w tym m.in. na Śnieżkę).
Noclegi w Sudetach – Orlica i okolice
Szukasz wymarzonego miejsca na nocleg w Sudetach? Planując wycieczkę na Orlicę najwygodniej będzie Ci szukać noclegów w takich miejscowościach jak: Lasówka czy Duszniki-Zdrój.
Jeśli natomiast planujesz spędzić wakacje w Sudetach w niebanalny sposób, to koniecznie sprawdź platformę AlohaCamp. Znajdziesz tam nadzwyczajne miejsca noclegowe – glampingi, klimatyczne domki, domki na drzewach, prywatne kempingi czy tiny houses.
Dla naszych Czytelników mamy też coś specjalnego! Wystarczy, że klikniesz w poniższy baner: