BARCELONA W 4 DNI – 13 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ! – CZĘŚĆ I

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Miasto Gaudiego odwiedziłem dobrych kilka lat temu, ale dopiero dzisiaj udało mi się napisać o nim kilka słów. Sam nie wiem, dlaczego tak długo przyszło mi na to czekać. Z perspektywy czasu Barcelona jest dla mnie miastem, które wspominam najlepiej spośród dotychczasowych zagranicznych wojaży. Sama w sobie jest wspaniałą atrakcją, a zabytków i ciekawych miejsc jest tam aż tyle, że naprawdę trzeba się sprężyć, aby większość z nich zobaczyć. Szczególnie wtedy, kiedy dysponuje się ograniczonym czasem.

My na eksplorację Barcelony mieliśmy pełne 4 dni. Co udało nam się zwiedzić? Co warte jest zobaczenia, a co można sobie spokojnie odpuścić? Zapraszam do subiektywnej listy 13 miejsc, które spodobały się nam najbardziej. Ze względu na obszerność materiałów postanowiłem podzielić relację na 2 części – kolejna już za tydzień! Zapraszam do lektury!


1. SAGRADA FAMILIA

Mówisz Barcelona i od razu myślisz o Sagradzie. Niepodważalny numer jeden, jeżeli chodzi o atrakcje tego miasta. Symbol i spektakularne dzieło sztuki Antoniego Gaudiego. Począwszy od 1882 roku, aż do dnia dzisiejszego świątynia cały czas jest w trakcie budowy. Optymistyczne plany na zakończenie prac mówią o 2026 roku, chociaż ciężko mi uwierzyć w to, że się uda.

Kościoły nie są moim „konikiem” podczas zwiedzania, ale muszę przyznać, że koło tej świątyni nie sposób przejść obojętnie. Robi oszałamiające wrażenie i daleko z tyłu zostawia takie sławy jak katedra Notre Dame w Paryżu lub bazylika Świętego Marka w Wenecji. Katalońska Świątynia Pokutna Świętej Rodziny utrzymana jest w stylu neogotyckim. Przede wszystkim jest ona w stylu Gaudiego, który poświęcił jej 40 lat swojego życia. 

Perłę Barcelony odwiedza, co roku około 4,5 mln turystów, co czyni ją najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Hiszpanii. Jednocześnie może pomieścić prawie 6 000 wiernych! Wnętrze trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy. Kolorowe witraże i mozaiki, liczne roślinne motywy oraz nieszablonowe rzeźbienia wprawiają wszystkich odwiedzających (w tym i mnie) w ogromny zachwyt i podziw. Niezapomniane przeżycie!

Zwiedzanie świątyni nie należy do najtańszych, ale jak już zdążyliście przeczytać – naprawdę warto. Poza tym, to między innymi pieniądze pochodzące z biletów wstępu pozwalają pokryć koszty stale trwającej budowy. Mamy kilka opcji do wyboru:

 • 27 € – uprawnia do zwiedzania bazyliki z przewodnikiem
 • 26 € – uprawnia do zwiedzania bazyliki oraz audioprzewodnika

Aby uniknąć stania w kolejce, warto kupić bilety przez internet. https://www.sagradafamilia.org/en/tiquets/

Ciekawostki i informacje praktyczne o Sagrada Familia:

 • w 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni Sagrada Familia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Europie
 • Gaudi zginął w 1926 roku potrącony przez tramwaj, został pochowany w krypcie wewnątrz Sagrada Familia
 • w 2010 roku papież Benedykt XVI nadał Sagradzie miano bazyliki
 • gdy budowa Sagrada Familia zostanie zakończona, będzie ona najwyższym budynkiem religijnym w Europie
 • ostatnie doniesienia mówią, iż od 136 lat bazylika budowana jest bez pozwolenia i kuria diecezjalna musi zapłacić ponad 41 mln $ kary

2. CAMP NOU

Dla fana Barcelony kolejna pozycja może być tylko jedna – Camp Nou! Miejsce kultowe, największy stadion piłkarski w Europie i trzeci największy na świecie (po Salt Lake Stadium i Estadio Azteca). Jego trybuny mogą pomieścić prawie 100 000 osób!

Przyjeżdżając do Barcelony, to chyba w tym miejscu chciałem być najbardziej. I chyba nie tyko ja, bo tłumy biły od wczesnych godzin porannych, żeby zobaczyć słynne muzeum FC Barcelony. Wycieczka Cam Nou Experience pozwala bardzo dobrze zapoznać się z historią klubu oraz zobaczyć wszystkie trofea i klubowe pamiątki. Dodatkowo, w ramach biletu możemy wejść na trybuny i poziom boiska, do loży prasowej, szatni zawodników oraz przejść się tunelem, który prowadzi prosto na murawę.

Bilet wstępu do Camp Nou Experience nie należy do tanich, kosztuje obecnie 29,5 €. Jeżeli kupimy go online, możemy liczyć na małą zniżkę – KUP BILET TUTAJ

3. PARC GUELL

Kolejny po Sagrada Familia niedokończony projekt wirtuoza Gaudiego. Piękne mozaiki, magia kolorów i oryginalnych kształtów. Miejsce z najsłynniejszą ławką na świecie, która przewija się, w co drugiej pocztówce z Barcelony. Zdjęcie na tej ławce to po prostu barceloński must have! Wizytówka Barcelony miała być pierwotnie osiedlem dla milionerów, jednak nie było zainteresowania tematem i projekt ostatecznie nie został ukończony.

Ile kosztuje bilet wstępu do Parku Guell?

Warto wspomnieć, że otwarta część parku nic nas nie kosztuje. Natomiast wstęp do najsłynniejszej części parku kosztuje 10 euro (dzieci do lat 6 wchodzą za darmo). Do wejścia zazwyczaj tworzą się ogromne kolejki, jednak dla chcącego nic trudnego i da się je ominąć. Jak to zrobić? Można zarezerwować bilety z wyprzedzeniem przez internet (nawet do 3 miesięcy do przodu). Kolejna propozycja jest zdecydowanie droższa. Możemy pokusić się o wycieczkę z przewodnikiem („Guided Tour”), która kosztuje 24 euro i uprawnia do wejścia na teren parku poza kolejką. I ostatnia, z której skorzystaliśmy my – przyjdź możliwie jak najwcześniej. Park Guell otwarty jest każdego dnia od 8:00 i to, że przyjdziemy wtedy nie zagwarantuje nam braku kolejki, ale zdecydowanie ją ograniczy. Osobiście nie staliśmy więcej niż 5 minut w kolejce.

Co warto zobaczyć w Park Guell?

Pierwsze, co przykuwa wzrok w parku to kolorowe, bardzo charakterystyczne mozaiki oraz surrealistyczne budowle. Zdecydowanie jest na czym zawiesić oko! Co jeszcze warto zobaczyć w Park Guell?

 • Ważnym punktem parku są sporych rozmiarów schody wejściowe, przy których znajduje się słynna salamandra („El Drac”), fotografowana przez turystów z każdej możliwej strony. Mierzy około 2.4 m długości i pokryta jest podobnie jak słynna ławka mozaiką trencadís. Zrobienie jej zdjęcia bez ludzi graniczy z cudem! Legenda głosi, że stanowi ona odpowiednik mitologicznego Pytona ze świątyni w Delfach w Grecji.
 • Sala Kolumnowa lub tzw. Sala Stu Kolumn – podtrzymuje ona główny taras widokowy. W przeszłości miała ona służyć za targ dla dzielnicy mieszkalnej. Inaczej nazywana jest Salą Hipostila od nazwy wykorzystywanej w antycznej Grecji na określenie przestronnych halli z kolumnami. Pomimo swojej nazwy naliczyliśmy „tylko” 86 kolumn. W ich wnętrzach znajdują się specjalne kanały umożliwiające spływ wody z położonego nad pawilonem tarasu.
 • Taras nad Salą Kolumnową – niesamowite miejsce z jedną z ciekawszych panoram na Barcelonę. To właśnie tutaj robionych jest większość zdjęć z Parku Güell. Tutaj też znajduje się jedyna w swoim rodzaju ławka, która oplata taras na całej jego długości. Gdzieś przeczytałem, że ma w sumie około 110 metrów długości i jest idealnie dopasowana do kształtu ludzkiego ciała (to pewnie dlatego siedziało się na niej tak przyjemnie). Całość pokryta jest kolorowymi kawałkami mozaiki trencadís, która idealnie współgra z całym otoczeniem. Wzniosłe palmy, rozkrzyczane papugi i liczne architektoniczne perełki potęgują bardzo pozytywny odbiór tego miejsca.
 • Casa – Museu Gaudi – miejsce, w którym niegdyś mieszkał wirtuoz Gaudi. Obecnie znajduje się tam jego muzeum. Bilet wstępu kosztuje 8 euro. W środku możemy zobaczyć jak skromnie żył ten wielki artysta.
 • Pozostałe parkowe budynki – Casa Marti Trias (to ten wyglądający na najbardziej osamotniony pośród otaczającej go okolicy); Casa Rosa (budynek z oknem w kształcie serca, wybudowany przez ucznia Gaudiego – Francesca Berenguera); pawilony wejściowe (czyli dom portiera i administracji – ten pierwszy ma na dachu kopułę w kształcie grzyba, a drugi mieści obecnie księgarnię i sklep z pamiątkami oraz zwieńczony jest czteroramiennym krzyżem)

Jak dojechać do Parku Guell?

Ze względu na dobrą lokalizację naszego miejsca noclegowego do parku doszliśmy sobie na spokojnie na piechotę. W innych przypadkach najwygodniejszym sposobem będzie dojechanie tutaj metrem. Dlatego też najlepiej wsiąść w zieloną linię (L3) i ewakuować się na przystanku Lesseps. Z tego miejsca czeka nas około 15 – minutowy spacer do bramy wejściowej parku.e

Istnieje też opcja dojazdu miejskimi autobusami. Z Plaça de Catalunya kursuje autobus linii 24, natomiast z okolic Barcelonety – linia 92. Obydwa autobusy zatrzymują się przy wejściu do parku (Carretera Carmel-Park Güell).

Ciekawostki i informacje praktyczne o Park Guell:

 • Godziny otwarcia: od 8:00 do 21:30 (poza sezonem do 18:15, a w średnim sezonie od 27 marca do 30 kwietnia oraz 29 sierpnia do 29 października do 20:30)
 • Dokładny adres parku: Parque Guell Barcelona, Carrer d’Olot, Barcelona
 • Ceny wstępu: dorośli – 10 €, dzieci do lat 6 – 0 €, dzieci od 7 do 12 roku życia – 7 €
 • Na zwiedzanie parku trzeba zarezerwować sobie co najmniej 3 – godziny
 • Od 1984 roku Park Guell znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO
 • Od 1922 roku teren parku został zaadoptowany, jako park miejski i w takiej formie znajduje się do dnia dzisiejszego.
 • Sposób dekoracji Trencadís, który wykorzystywał Gaudi polega na pokryciu powierzchni elementu ceramicznymi płytkami, często potłuczonymi lub z innych względów bezużytecznymi
 • Wśród Portyku Praczki wchodzącego w skład wiaduktu wyróżnić można jeden charakterystyczny element – kobieta z koszem na głowie

UBEZPIECZ SWOJĄ PODRÓŻ

Wyjeżdżając zagranicę koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu, ponieważ w razie nagłego zachorowania lub wypadku, jesteście w stanie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sami najczęściej korzystamy z bezpłatnego kalkulatora i za jego pomocą wybieramy najlepszą ofertę.  

4. PARC DE LA CIUTADELLA

Po zatłoczonym i rozkrzyczanym Parku Guell postanowiliśmy odwiedzić spokojniejsze i mniej turystyczne miejsce. Parc de la Ciutadella (Park Cytadeli) to wspaniałe miejsce na chwilę wytchnienia od gwaru codzienności. Można poleżeć tutaj pośród palm lub powiosłować po niewielkim jeziorku. Według mojej skromnej opinii to najpiękniejszy park w całej Barcelonie. To, co nie podlega dyskusji, to fakt, iż wejście do niego jest całkowicie darmowe.

Jak dotrzeć do Parc de la Ciutadella?

Znacie nas już trochę, także można oczywiście pieszo, deptakiem znajdującym się w niedalekiej odległości od Łuku Triumfalnego. Przechodząc po nim na pewno dostrzeżecie interesującą mozaikę, która przedstawia mapę starego miasta. Alternatywą jest dojazd czerwoną linią metra (L1) na przystanek Arc de Triomf) lub linią żółtą (L4) na przystanek Ciutadella – Vila Olímpica.

Do parku wybraliśmy się w dzień roboczy, dlatego też nie natrafiliśmy na ogromne tłumy turystów. Mogliśmy na spokojnie chłonąć klimat tego XIX – wiecznego miejsca. Palmy, fontanny, pikniki oraz różnorakie gry i zabawy na trawie wprowadzały nas w niego nieustannie.

Co zobaczyć w Parc de la Ciutadella?

Pierwsze kroki skierowaliśmy do imponującej kaskady (Font de la Cascada), przy której oczywiście majstrował mistrz Gaudi. Wirtuoz podczas budowy parku pracował dla Josepa Fontsere, któremu Park Cytadeli zawdzięcza swój współczesny wygląd. Centralnym punktem fontanny jest posąg bogini Wenus, natomiast to nie jedyne kształty, jakie przyjdzie nam tutaj oglądać. Patrząc na Font de la Cascada z perspektywy, nie sposób odnieść wrażenia, że wygląda jak nieziemski pałac na wodzie. Wyjątkowości dodał też fakt, iż załapaliśmy się na mini-koncert lokalnego muzykanta, który zgromadził przed fontanną sporą liczbę swoich fanów.

Będąc tutaj warto też wynająć łódkę i wybrać się w romantyczny „rejsik” po tutejszym jeziorze. Kosztuje to 6 euro za 30 min (od pary). Jeśli jest Was więcej – nie ma żadnego problemu, za grupę 4-5 osób zapłacicie 10 euro. Chwila relaksu, której tutaj zażyjecie cudownie Was wyciszy – gwarantuję to Wam! Dodatkowo, będziecie mogli rozglądnąć się za licznie występującymi tutaj rybkami i żółwiami. Taka katalońska fauna.

Osobiście nam się nie udało, ale bardzo dużo osób (jeszcze w Polsce) polecało nam wizytę w ogrodzie zoologicznym znajdującym się na terenie parku. Barcelona Zoo to miejsce, w którym znaleźć można bardzo dużo rzadkich gatunków zwierząt. Turyści do dyspozycji mają m.in. spacery z przewodnikiem, kursy zoologii dla dorosłych oraz pokazy delfinów.

Ostatnim ciekawym miejscem jest Muzeum Zoologii. Zostało ono wybudowane w 1888 roku z okazji Wystawy Światowej (EXPO). Muzeum znajduje się w budynku pod nazwą Castell dels Tres Dragons (Zamek Trzech Smoków) i może pochwalić się spektakularnym szkieletem wieloryba, który naprawdę robi piorunujące wrażenie!

Ciekawostki i informacje praktyczne o Parc de la Ciutadella:

 • Godziny otwarcia parku: w okresie od maja do września (10:00 – 20:00), w marcu, kwietniu, październiku i listopadzie (10:00 – 19:00), natomiast w okresie od grudnia do lutego (10:00 – 18:00)
 • Wstęp do parku jest całkowicie darmowy!
 • Parc de la Ciutadella został zaprojektowany w 1873 roku, a jego nazwa pochodzi od cytadeli, która w przeszłości stała na jego miejscu
 • Najsłynniejszym okazem ogrodu zoologicznego w Barcelonie był goryl albinos o imieniu Snowflake (mieszkał tutaj w latach 1966 – 2003)

5. ŁUK TRIUMFALNY (ARC DE TRIOMF)

Atrakcja poniekąd mogłaby spokojnie zostać wpisana pod jednym punktem razem z Parkiem Cytadeli ze względu na bliską odległość. Arc de Triomf jest miejscem szczególnym dla mieszkańców Barcelony. Jest to jedyny na świecie łuk triumfalny, który nie został wybudowany z powodu zwycięstwa militarnego, a czysto z pobudek estetycznych, dla społeczeństwa.

Arc de Triomf – krótki rys historyczny

Łuk wybudowano z pięknie prezentującej się czerwonej cegły w 1888 roku z okazji odbywającej się w tamtym czasie Wystawy Światowej (EXPO). Ma aż 30 metrów wysokości i po prostu nie sposób go przeoczyć. Na jego przedniej fasadzie umieszczono napis: „Barcelona rep les nacio”, który przetłumaczyć można „Barcelona wita narody”.

Inspiracją do budowy była architektura muzułmańska, dlatego też głównie dzięki temu zawdzięcza on swój bezprecedensowy wygląd. Styl Mudejar, w który został wzniesiony słynie z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich (romańskich i gotyckich). Łuk Triumfalny w Barcelonie otoczony jest przez 12 aniołów reprezentujących sławę, natomiast całość podtrzymywana jest przez lwy, znane jako Filary Herkulesa.

Jak dotrzeć do Arc de Triomf?

Najwygodniej oczywiście metrem – linia czerwona (L1) i wysiadka na przystanku Arc de Triomf. W to miejsce kursują również autobusy miejskie m.in. nr 19, 39, 40, 41, 42, 51 i 55. Dla piechurów zostawiam dokładny adres do wpisania w mapę Google: Passeig Lluis Companys, 08010 Barcelona, Hiszpania.

Ciekawostka!

Krąży po mieście fama, że palmy rosnące wokół Arc de Triomf należą do najpiękniejszych w Barcelonie!

6. CASA BATLLO I CASA MILO

Kolejne dwie katalońskie perły architektury stworzone przez Antonio Gaudiego. Oddalone od siebie dosłownie 5 minut drogi piechotą (stąd też pozwoliłem je sobie ująć pod jednym punktem). Obydwa budynki znajdują się na ulicy Passeig de Gràcia, która lokalizowana jest w najbardziej eleganckiej dzielnicy Barcelony – Eixample. Naprawdę ciężko znaleźć bardziej charakterystyczne budynki pośród licznych barcelońskich kamienic. Casa Batllo „usłana” jest w rybie łuski, natomiast Casa Milo wygląda jak potężny skalny blok.

Casa Batllo

Z uwagi na bardzo napięty dzień i wysokie ceny biletów (29 euro) odpuściliśmy sobie zwiedzanie wnętrza niesamowitego dzieła Gaudiego. Pozostało nam, zatem dokładne przeanalizowanie i obfotografowanie jego wyjątkowej fasady. Muszę Wam powiedzieć, że wygląda ona jak z filmu fantasy.

Casa Batllo nawet z zewnątrz robi piorunujące wrażenie. Bogato zdobiony, inspirowany matką naturą i z wzorową dbałością o szczegóły. Jego fasadę stanowią elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych. Dlatego balkony mają formę czaszek, a ściany – rybich łusek. Dach pokryty jest łuskami, które podobno przypominają smoka. Ściany pokryte są nietypowymi materiałami wykończeniowymi – potłuczonymi kaflami oraz różnokolorowymi kawałkami ceramiki.

Casa Batllo od 2005 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ceny biletów do Casa Batllo

Na pewno nie zdziwię Was, jeżeli powiem, że do wejścia do Casa Batllo tworzą się spore kolejki. Może nie takie, jak do Sagrady, ale swoje trzeba odstać. Bilety można kupić online. Ceny wahają się od 35 euro do 45 euro (w tej cenie jest m.in. wejście bez kolejki).

Uwaga! W przypadku zakupu biletów bezpośrednio w kasie cena jest o 4 euro wyższa niż w przypadku zakupu przez internet.

Bilety online możecie zakupić TUTAJ

Casa Mila

Budynek powstał, jako odpowiedź na brak ciekawych budynków w Barcelonie. Do jego zaprojektowania i wykonania zobowiązał się oczywiście sam Antonio Gaudi. To jego ostatni „świecki” projekt, zakończony jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej. Może i nie jest tak piękny jak Casa Batllo, ale nie można odmówić jej tego, że posiada swój urok i przykuwa wzrok turystów.

Casa Mila otwarta jest codziennie od 9:00 do 20:30 (poza sezonem do 18:30). Zwiedzanie zajmie Wam około 1 – 1,5 godziny. Ceny biletów online rozpoczynają się od 24 euro. Standardowo przy kasie zapłacimy więcej – tutaj dokładnie 3 euro drożej. Bilety możecie zakupić TUTAJ

Ciekawostka o Casa Mila

Początkowo projekt Gaudiego nie spodobał się barcelończykom i pomimo tego, że jego wygląd nawiązywał do wzburzonego morza, to i tak nazwali go kamieniołomem (La Pedrera). Coś w tym jest, ponieważ z perspektywy faktycznie wygląda jak ogromny blok skalny. Natomiast na największą uwagę zasługuje ozdoby dach, który jest wizytówką tego miejsca.

7. LA BARCELONETA – NAJLEPSZA PLAŻA W BARCELONIE

Dużo naj można powiedzieć o tym miejscu. Najstarsza, największa i zdecydowanie najbardziej oblegana przez turystów. Dla mnie zdecydowanie numer jeden pośród barcelońskich plaż! Wizyta w Barcelonie nie może obejść się bez wizyty na niej. Jeszcze do tego dodać piękny zachód słońca i robi się naprawdę obłędnie.

Złoty piasek pod stopami, szum fal i świeżość morskiej bryzy. Tak właśnie przywitała nas La Barceloneta (trochę inaczej niż plaża Ribersborg w Malmo) . Dodatkowo, wokół nas pełno młodych, radosnych ludzi, klimatyczna muzyka i … lokalni sprzedawcy. Mohito, cerveza, koktajle, woda, ręczniki, okulary przeciwsłoneczne i wiele innych. Wszystko załatwią, wystarczy nawet najmniejszy gest. Tak w ogóle, żeby to było jasne – tutaj nie wyciszycie się i nie naładujecie akumulatorów. Tutaj zawsze się coś dzieje i chyba to przyciąga te rzesze turystów. 

Ciekawostka o La Barceloneta

La Barceloneta powstałą stosunkowo niedawno w 1992 roku, poprzez zasypanie piaskiem terenów znajdujących się przy linii brzegowej.


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ