KRAKÓW – KILKA POMYSŁÓW NA WEEKEND POZA MIASTEM

by Kamil | ONE STEP FORWARD

Szukacie ciekawych miejsc na weekend w okolicy Krakowa? Chcecie odetchnąć od smogu, korków i wielkomiejskiego życia? Jeśli tak, to mam dla Was kilka atrakcji, które na pewno przypadną Wam do gustu. Lista jest zróżnicowana, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ahoj przygodo!


Lanckorona

Te urokliwe i malowniczo położone miasteczko jest u nas pierwsze na liście, bo naprawdę na to zasługuje. Lanckorona jest miejscowością o bardzo bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecznych, a dokładnie 1361 roku. To właśnie tutaj na łowy przybywał Kazimierz III Wielki i to on właśnie ufundował tutejszy zamek, znajdujący się na szczycie Góry Lanckorońskiej. Zachwycają również bardzo dobrze zachowane drewniane domki wokół Rynku, które pochodzą z XIX wieku!

Co warto zobaczyć?

 • Zamek lanckoroński – ostała się po nim wyłącznie część północnej ściany oraz fundamenty wież strażniczych. Dawnymi laty w lanckorońskim zamku zasiadały rody Lanckorońskich i Zebrzydowskich, piastujących wysokie stanowiska na królewskich dworach
 • Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela ciekawostką jest, że kościół ten łączy w sobie trzy style – gotycki, renesansowy oraz barokowy. Podobnie jak zamek został ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego
 • Rynek w Lanckoronie i XIX – wieczne domki – w Lanckoronie nie znajdziecie nic bardziej klimatycznego niż XIX – wieczne drewniane domki, które są swoistym znakiem firmowym tej miejscowości. Każdy na swój sposób indywidualny, broniący się znakomicie przed upływem czasu. Drewniane chatki ulokowane są wokół lanckorońskiego rynku, ale też pośród kilku kameralnych, bocznych uliczek od niego odchodzących
 • Ceramika z Lanckorony – Lanckorona wyrobami ceramicznymi stoi! Przechadzając się po klimatycznych uliczkach odchodzących od rynku natrafiliśmy na pracownię rękodzieła przeróżnych wyrobów ceramicznych. Na nasze szczęście trafiliśmy na moment, kiedy właściciel kończył dopieszczać jedną ze świeżo wytworzonych filiżanek. Majstersztyk! A poza tym w swojej ofercie miał nietuzinkowe wazony, figurki (w tym i aniołki), talerze, misy oraz kubki
 • Cafe Arka – Cafe Arka to chyba najbardziej znana kawiarnia w Lanckoronie. Na pewno nie przegapicie jej – znajduje się dosłownie kilka kroków od lanckorońskiego rynku. Z początku wita nas biała fasada i kolorowe światełka powieszone zaraz nad wejściem do kawiarni. Jedzenie – naprawdę pyszne!
 • Muzeum Regionalne – miejscem, do którego zajrzeliśmy na sam koniec była Izba Regionalna im. Antoniego Krajewskiego. Mieści ona w sobie eksponaty ukazujące, jak wyglądało kiedyś życie codzienne mieszkańców tego regionu. Dostępne są tu narzędzia, rękodzieła, malunki oraz kilka zabytków archeologicznych. Osobne miejsce jest też poświęcone konfederacji barskiej i Kazimierzowi Pułaskiemu. Możemy się również dowiedzieć jak wyglądał zamek w Lanckoronie zanim doszło do jego rozbioru. Za bilet wstępu zapłaciliśmy 5 zł (ulgowy kosztuje 4 zł). Muzeum czynne jest w tygodniu w godzinach 10 -17, natomiast w weekendy od 10 do 18. Z uwagi na pandemię jednocześnie muzeum mogą zwiedzać tylko dwie osoby!

Odległość od Krakowa: 37 km

Więcej o Lanckoronie przeczytacie we wpisie:

Lubomir

Kolekcjonujecie Koronę Gór Polski? Jeśli tak, to zaledwie 50 km od Krakowa znajdziecie jeden ze szczytów, który do niej należy. Lubomir, bo to o nim mowa nie powali Was na kolana pod względem widokowym, ale jest on świetnym pomysłem na sielską sobotę lub niedzielę na świeżym powietrzu. Polecamy wybrać się najpopularniejszym szlakiem tj. czerwonym wychodzącym ze schroniska PTTK na Kudłaczach, który w nieco ponad godzinę zabierze Was na sam szczyt.

Dodatkową atrakcją jest z pewnością obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, w którym w 1925 roku Lucjan Orkisz odkrył pierwszą kometę (oznaczenie C/1925 G1 Orkisz). Obecnie obserwatorium jest otwarte dla zwiedzających tylko w wybrane dni tygodnia i tylko o określonych godzinach, dlatego polecamy sprawdzenie informacji na dedykowanej stronie: OBSERWATORIUM LUBOMIR

Nie można też nie wspomnieć o klimatycznym schronisku PTTK na Kudłaczach, które reklamuje się, że jest jedynym schroniskiem górskim, do którego można w jeden dzień dojść z Krakowa. Idealnie nada się, jako miejsce rodzinnego odpoczynku. Obok schroniska znajduje się również zagroda, w której są kaczki i gęsi, które można dokarmiać źdźbłami trawy. Naszą pociechę tak to wciągnęło, że nie mogliśmy jej oderwać – dobre 30 minut karmienia!  

Odległość od Krakowa: 53 km

Więcej na temat szlaku na Lubomir przeczytacie we wpisie:

Ojców

Tym razem coś na północ od Krakowa. Ojców położony jest na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej, w malowniczym obszarze, który został objęty ochroną przez Ojcowski Park Narodowy. Park ten jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale pomimo tego zawiera masę przeróżnych atrakcji, zarówno dla pasjonatów przyrody, jak i historii. Musicie się tam wybrać, bo jest tam po prostu przepięknie!

Co warto zwiedzić?

 • Zamek w Ojcowie – zdecydowanie największą atrakcją cieszą się ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, położonego na szczycie wzgórza. Ze średniowiecznej warowni ostały się wyłącznie fragmenty murów i mostu, studnia oraz charakterystyczna brama wjazdowa. Niedaleko zamku znajduje się Kaplica na Wodzie, którą również warto odwiedzić! Obecnie zamek jest czynny codziennie: od poniedziałku do soboty w godz. 9-18, natomiast w niedziele i święta w godz. 9-19. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 8 zł.
 • Zamek w Pieskowej Skale – bardzo dobrze zachowany zamek z czasów renesansu, będący ogromną atrakcją na Szlaku Orlich Gniazd. Na uwagę zasługują piękne dziedzińce zamkowe, bastiony (w jednym z nich znajduje się Kawiarnia Zamkowa, z której tarasu możemy podziwiać piękny widok na Dolinę Prądnika), zadbany ogród włoski, baszta, krużganki oraz muzeum sztuki europejskiej. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie pod tym linkiem: Zamek Pieskowa Skała (pieskowaskala.eu)
 • Maczuga Herkulesa – niekwestionowany znak rozpoznawczy Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów i dumnie stoi na straży zamku w Pieskowej Skale. Legenda głosi, że maczuga na życzenie Twardowskiego została ustawiona tak przez samego diabła
 • Pozostałe ostańce – Ojców skałami wapiennymi stoi! Oprócz najpopularniejszej Maczugi Herkulesa znaleźć tu możemy takie formacje jak: Igła Deotymy, Brama Krakowska, Skały Panieńskie, Wzgórze Okopy i Rękawica
 • Jaskinia Ciemna – znajduje się na zboczu Góry Koronnej i zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Odkryto, iż około 60-50 tys. lat temu miejsce to zamieszkiwali neandertalczycy! Jaskinia otwarta jest do zwiedzania codziennie od 7 maja 2021 do 15 września w godz. 9 do 17 (ostatnie wejście możliwe jest o godz. 16). Bilet normalny kosztuje 14 zł, natomiast ulgowy 7 zł.
 • Grota Łokietka – inaczej zwana Grotą Królewską, zlokalizowana na Górze Chełmowej jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów z całej Polski. Legenda głosi, że niegdyś schronił się tu Władysław Łokietek, który uciekał przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Jaskinia jest przystosowana jest do obsługi masowego ruchu turystycznego, jej przejście nie stanowi żadnego wyzwania, jako że dostępne jest oświetlenie elektryczne oraz ułatwienia w postaci drewnianych schodów. Temperatura w jej wnętrzu waha się od 7 do 8 °C. Grota czynna jest codziennie od 7 maja 2021 (piątek) w godz. 9 do 19 (ostatnie wejście możliwe jest o godz. 18.30). Bilet normalny kosztuje 26 zł, natomiast ulgowy 13 zł.

Odległość od Krakowa: 28 km

Puszcza Niepołomicka

Jedno z naszych ulubionych miejsc na aktywny wypoczynek blisko Krakowa. Obszar 11 tysięcy hektarów objęty został programem Natura 2000 i bardzo często nazywany jest „Zielonymi Płucami Krakowa”. To tutaj bardzo dobrze jest odetchnąć od wielkomiejskiego powietrza i smogu i pobyć na świeżym powietrzu. W Puszczy mamy do dyspozycji cztery szlaki turystyczne – zielony, czerwony, niebieski i czarny – których łączna długość wynosi ponad 33 km. Udostępnione są też trasy rowerowe, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Znaleźć tu możemy również liczne torfowiska oraz Ośrodek Hodowli Żubrów.

W okolicach puszczy znajduje się też atrakcja, która zdecydowanie warta jest odwiedzenia. Mowa tu o gotyckim Zamku Królewskim w Niepołomicach, który został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Natomiast królowej Bonie Sforzy budowla zawdzięcza przepiękne ogrody włoskie. Legenda głosi, że w podziemiach zamku znajduje się kamień z wawelskiej kaplicy Gereona, przywieziony tu przez samego Kazimierza Wielkiego. Obecnie w komnatach zamkowych mieści się Muzeum Niepołomickie, hotel oraz restauracja. Zwiedzanie zamku oraz muzeum możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10 do 18 (w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. od 10 do 17). Bilet normalny kosztuje 18 zł, natomiast ulgowy 12 zł.

Odległość od Krakowa: 33 km

Zwierzyniec Kopytkowo

Prawdziwa gratka dla maluchów, ale i nie tylko! Zwierzyniec zlokalizowany jest w miejscowości Izdebnik na trasie Kraków – Wadowice i zajmuje powierzchnię około 8 ha. Największą atrakcją są tutaj oczywiście zwierzęta. Począwszy od kucyków, osłów, danieli, kóz, po emu, krowy, szynszyle, kaczki i gęsi. Mamy tutaj możliwość pogłaskania i pokarmienia części z nich. My dokupywaliśmy torebkę ze smakołykami kilkukrotnie, bo naszej Małej tak to się spodobało! Myślę, że będziecie mieć podobnie!

Dodatkowo, po wcześniejszym umówieniu się w Kopytkowie można zobaczyć pokaz miodobrania oraz wyrabiania świec z wosku pszczelego. Ogólnie atrakcji na dobre kilka godzin.

Odległość od Krakowa: 29 km

Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

Zalipie

Z tym blisko Krakowa może w tym przypadku trochę przesadziłem, ale naprawdę warto odwiedzić to unikatowe miejsce. Zalipie to malowana wieś, położona przy granicy z województwem świętokrzyskim, na północ od Tarnowa. Często określana jest jako najbardziej kolorowa wieś w Polsce i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Cudownie malowane drewniane chatki, studnie, płoty, ule, budy, budynki gospodarcze, remiza, dom parafialny są wizytówką tego miejsca, dzięki czemu cała zabudowa wiejska znalazła się Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W malowidłach przeważają zdecydowanie motywy kwiatowe.

W samym Zalipiu warto zajrzeć również do Domu Malarek, który znajduje się pod adresem Zalipie 128A. Mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury, w którym można kupić pamiątki, obejrzeć prace oraz uczestniczyć w przeróżnych warsztatach plastycznych. Otwarty jest on w sezonie turystycznym od poniedziałku do piątku w godz. 8 do 18 oraz w soboty i niedziele od 11 do 18.

Odległość od Krakowa: 110 km

AlohaCamp - 100 zł żniżki na pierwszą rezerwację

Las Wolski

Co prawda to jeszcze Kraków, ale mocno na obrzeżach, więc postanowiłem go tutaj umieścić. Kolejne „Zielone Płuca Miasta”, o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej w postaci m.in. ponad 40 km ścieżek spacerowych. Łącznie do dyspozycji mamy aż 419 hektarów, na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Dodatkowym atutem tego miejsca jest krakowskie zoo, mieszczące się na wzgórzu Pustelnik, które działa nieprzerwanie od 1929 roku. Sami, co najmniej raz w roku wpadamy tutaj, aby pooglądać blisko 300 rożnych gatunków zwierząt! Obecnie ogród botaniczny otwarty jest codziennie w godzinach 9 do 18. Bilet normalny kosztuje 22 zł, a za ulgowy zapłacimy 18 zł.

Ponadto, na terenie Lasu Wolskiego znajdziemy: kopiec Piłsudzkiego (ma 35 metrów i jest najwyższym punktem w Krakowie), erem i kościół kamedułów na Srebrnej Górze, zamek w Przegorzałach, Panieńskie i Bielańskie Skałki oraz Skałki Przegorzałskie.

Odległość od Krakowa: 10 km

Pozostałe miejsca

Do powyższej listy dodalibyśmy jeszcze na dokładkę Dolinki Podkrakowskie (Bolechowicka, Będkowska i Kobylańska), Tyniec, Przylasek Rusiecki, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogrodzieniec oraz Tarnów.


Jeśli podoba Ci się, to co robię i chcesz wesprzeć moją działalność – postaw mi kawę mocy na szlaku! Ja odwdzięczę się kolejną relacją z wyjazdu, praktycznymi wskazówkami, poradą czy niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci zaplanować urlop. Dziękuje!

Dodatkowo, każdy kto wesprze moją działalność otrzyma 45 dni darmowego dostępu do bogatej biblioteki audiobooków oferowanych przez BookBeat! 

MOŻESZ ZAJRZEĆ RÓWNIEŻ TUTAJ